SON YAZILAR

Belfast Titanik Müzesi

cool
Belfast Titanik Müzesi

Belfast’ta 2012 yılında hizmet vermeye başlayan Belfast Titanik Müzesi, Titan Gray tarafından tasarlan dünyaca ünlü Titanik Gemisi’nin 1912 yılında inşa edildiği Hamilton Graving Dock’un yanında yer alıyor. Titanic Belfast (Titanic Experience), RMS Titanic’in yanı sıra şehri ve onu yapan insanları da inceleyen 9 etkileşimli galeriden oluşuyor.

Zamanda geriye doğru bir yolculuğa çıkan Titanik Müzesi ziyaretçileri, gelişen endüstriler ve dünyadaki en büyük ve en lüks gemi olan RMS Titanic‘in yaratılmasına yol açan heyecan verici tasarım yenilikleri hakkında bilgi ediniyorlar. Siz de tersanedeki orijinal Harland & Wolff Kapılarından geçerek 1900’lerin başlarında gemi yapımının gerçekliğini yeniden yaratmak için özel efektler, animasyonlar ve tam ölçekli rekonstrüksiyonlar kullanan bu yolculuğa çıkabilirsiniz.

Belfast Titanik Müzesi

Titanic Belfast, RMS Titanic’in yapıldığı şehrin Titanic Mahallesi’ndeki eski Harland & Wolff Tersanesi sahasında yer alıyor. Belfast’ın deniz mirasına ait bir anıt olan ve 2012’de açılan müze, bir dizi galeri, özel etkinlik odası ve toplum tesislerini içeriyor. 1912’deki ilk seferi sırasında bir buzdağına çarparak batan Titanik Gemisi’nin hikayelerini anlatan müzeyi Britanya Rüyası’nın Kuzey İrlanda durağı olan Belfast’ı ziyaretiniz sırasında gezebilirsiniz.

19.yüzyılın ortalarında sudan çekilen Belfast Lough’un girişindeki bir arazi alanı olan Queen’s Island’da bulunan müze binası, uzun yıllar devasa yollar ve rıhtımları inşa eden gemi yapımcıları Harland ve Wolff tarafından kullanıldı. Belfast’ta gemi yapımının azalması ile insanlar bölgenin büyük bölümünü terk etti. Adada, kullanılmayan yapıların çoğu yıkıldı.

2001 yılında 185 dönümlük bu sahipsiz topraklar, 23 dönümlük bilim parkı için ayrılan alanla birlikte “Titanic Quarter” yapılmak üzere ayrıldı. Yeniden yapılanma planları arasında evler, oteller ve eğlence tesisleri ile bir deniz mirası müzesi ve bilim merkezi yapılmasına karar verildi. 2005 yılında, Titanic’in ilk yolculuğunun 100.yılını kutlamak amacıyla 2012 yılına kadar tamamlanması amacıyla Titanic’e adanmış bir müze inşa edilmesi planlandı.

Şu anda Titanic Belfast olarak bilinen bina yılda ortalama 807.340 ziyaretçi ağırlamanın yanı sıra, 350’den fazla konferansa ev sahipliği yapıyor. Titanic Mahallesi’ndeki Titanik Bölgesi’nde bulunan miras alanları arasında Harland ve Wolff’un kullandığı çizim ofisleri, son Beyaz Yıldız Hattı gemisi olan SS Nomadic, Hamilton Dock, Titanic Dock ve Pump House ile Titanik Gemisi ve Olimpiyat kızakları bulunuyor.

titabik müzesi giriş ücretleri

Titanik Müzesi’nde Neler Var?

Müzede, geminin birebir aynısını ziyaret etme şansınız var. Kabinler, yemek alanları, gemi motoru odaları, çalışma iç mekanları ve güverte gezinti yerlerindeki yolculuklar dahil olmak üzere geminin zengin uyumunu gösteren, sergiler, modeller, etkileşimli veri tabanları ve ayrıntılı bilgisayarla oluşturulan görüntülerin bir yelpazesini deneyimleyebilirsiniz. Gemi batmadan önce yolcuların okyanusları görüp duydukları motor seslerini duyabilir, bu trajik yolculukta hayatını kaybeden 1.500 erkek, kadın ve çocuğun kaybını hissedebilirsiniz.

Ardından kaza sonrası dünya gündeminde çıkan gazete haberlerini, geminin batışı ile ilgili görüşleri öğrenebilir, sonunda da günümüzün denizaltı keşiflerine canlı bağlantılar ile günümüze dönebilirsiniz.

Titanic Experience’ı dünyadaki son kalan Beyaz Yıldız Gemisi ve RMS Titanic’in orijinal ihale gemisi SS Nomadiç’i ziyaret ederek tamamlayın. Güverteye çıkın, gemiyi keşfedin ve otantik denizcilik ile sosyal tarih boyunca yüz yıllık bir yolculuğa çıkın. Tarihi Olimpiyat kızaklarından aşağıya inmeden önce, Titanic Mağazasında nhediyelik eşyalar alabilir, gece mavi ışıkların altında, ya da Titanik’in güvertesindeki bankların birinde oturun.

titanik belfast

Belfast Titanik Müzesi İletişim

Titanic Belfast Building Adres: 1 Olympic Way, Queen’s Road, Titanic Quarter, Belfast, Northern Ireland, BT3 9EP

Web-site: http://titanicbelfast.com/

Ziyaret Bilgileri: Titanic Belfast’ı her yıl 24-26 Aralık tarihleri haricinde her gün ziyaret edebilirsiniz.

Sezonluk çalışma saatleri:

Ocak –  Mart:  10.00 – 17.00

Nisan – Mayıs: 09.00 – 18.00

Haziran – Temmuz: 09.00 – 19.00

Ağustos: 09.00 – 20.00

Eylül: 09.00 – 18.00

Ekim – Aralık: 10.00 – 17.00

Son girişin, kapanış saatinden 1 saat 45 dakika önce (geç kalkan bileti hariç) olduğunu unutmayın.

Giriş Ücreti: Ücret SS Nomadic’e giriş dahil standart Titanic Experience’ı kapsıyor.

Yetişkin 18.50 £

5-16 yaş arası çocuklar 8 £, 5 yaş altı çocuklar ücretsiz.

Avrupa Rüyası’nın Britanya turu sırasında ziyaret edebileceğiniz Belfast’ta 15 Nisan 1912’nin ilk saatlerinde, Kuzey Atlantik’in Newfoundland sahillerinde, ilk seferindeyken bir buzdağına çarparak batan Titanik Gemisi’nin trajik hikayesini Belfast Titanik Müzesi’nde ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Mayıs 2018, 08:03

Belfast’ta Ziyaret Etmeniz Gereken Müzeler

Hogwarts’a davetiyeniz geldi! Büyülü dünyanın kapıları aralanıyor ama ne ile karşılaşacağınızı da merak ediyorsanız bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz. Merak etmeyin spoiler yok! Her şey Harry Potter Yürüyüş Yolu hakkında! Harry Potter serisinin 8 filminin de Londra’da çekilmiş olması burayı aynı zamanda büyük bir cazibe merkezi haline gelmesini sağladı. Eğer aklınızda Britanya...

Devamını Görüntüle