SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Belfast’ta Gezilecek Yerler

love
Belfast’ta Gezilecek Yerler

Britanya coğrafyasında Kuzey İrlanda‘nın başkenti Avrupa’nın Orta Çağ görünümlü şehri Belfast, filmlere konu olan Titanik Gemisi’nin yapıldığı yer. In The Name of The Father ve The Boxer filmlerine ev sahipliği yapmış olan Belfast’ı, Avrupa Rüyası‘nın Britanya turu ile gezebilirsiniz. 

avrupa rüyası belfast ulster müzesi

Belfast’ta gezilecek yerler

1. Ulster Müzesi

Güzel Botanik Bahçeleri’nin içinde yer alan müze ilk olarak 1929 yılında kapılarını açmıştır. Birleşik Krallık ’ta Brutalist mimarinin en iyi örneklerindendir.  İrlanda’nın soyu tükenmiş florası ve faunasıyla birlikte doğal ve ulusal tarihi kapsamaktadır. Ayrıca üst düzey sergilerin yapıldığı sanat galerisine de ev sahipliği yapmaktadır.

avrupa rüyası belfast aziz anne katedrali

 2. Aziz Anne Katedrali

Katedraller bölgesinde yer alan Aziz Anne Katedrali, içinde muhteşem mozaikler, çarpıcı heykeller, muhteşem vitray pencereler yer almaktadır. Ayrıca İrlanda‘nın bölünmesi sırasında Unionist hareketinin lideri Edward Carson’un tapınağı vardır. Bu etkileyici yapıyı mutlaka görmelisiniz.

avrupa rüyası belfast St. George’s Market

3. St. George’s Market

Elbette Belfast’te görülebilecek birçok yer bulunmaktadır. Ve belki tarihi-doğal güzellikler varken bir pazara gitmek istemeyebilirsiniz ama aç karnına bir daha düşünün çünkü St. George’s Market ödüllü bir pazar. 1890 yılından beri hizmet veren bu yerde deniz ürünlerinden taze hamur işlerine kadar bir sürü şey bulabilirsiniz. St. George’s Market, Belfast’ın yemek ve yerel lezzetler için eşsiz bir yer olarak kalmasını sağlamıştır.

avrupa rüyası belfast titanik müzesi

4. Titanic Belfast Müzesi

Filmiyle beraber unutulmaz bir kült haline gelen Titanic, Belfast’ta yapılmıştır. Şehrin eski Titanik Mahallesi’ndeki eski Harland & Wolff tersanesinde yapılan gemi, bildiğimiz gibi 1912’de ilk yolculuğu sırasında bir buzdağına çarparak batmıştı. Titanic Belfast Museum’da da geminin yapım aşamaları ve hikâyesinin anlatıldığı galeriler ve etkinlikler bulunuyor. Müze içerisinde geminin yapıldığı senelerde Kuzey İrlanda’nın sosyal ve ekonomik durumundan, geminin yapım aşamasına, çalışan işçilerden geminin demir alıp kalkışına kadar tüm detaylar mevcut.

avrupa rüyası belfsat kalesi

5. Belfast Kalesi

Cavehill Country Parkı’nın eteklerinde yer alan Belfast Kalesi, muazzam bir kent manzarası sunuyor. 12. yüzyılın sonlarına doğru Normanlar tarafından yapılan ilk kalenin ardından bugün gördüğümüz yapı, 1811 ve 1870 yılları arasında yapılmıştır. Bir antika dükkânı ve bir restoranı da bulunan kale, özel davetlere, konferanslara ve resepsiyonlara ev sahipliği yapan popüler bir mekândır.

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Titanik'in Hikayesi ve Belfast Titanik Müzesi Hakkında Bilgiler - Britanya TuruBritanya Turu on Haziran 18, 2018
  2. Geri bildirim: Belfast Titanik Müzesi - Britanya TuruBritanya Turu on Mart 27, 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Nisan 2019, 08:32

İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 2. Bölüm

Yerden göğe kadar dört bir yanı doğal güzelliklerle dolu İskoçya’da, bazıları da insan yapımı müthiş manzaralarıyla birleştiğinde keşfetmesi koca bir ömür sürecek kadar büyük bir ülke. İskoçya’da belki hayatınızın tümünü geçiremeyeceksiniz ancak kısa da olsa vakit geçirmeyi planlıyorsanız mutlaka görmeniz gereken muazzam güzellikleri var. Sabah sislerinde, sert dağ zirvelerine, parıldayan...

Devamını Görüntüle