SON YAZILAR

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık (Britanya), genellikle Büyük Britanya ya da sadece GB olarak adlandırılan, uzun zamandır Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri konumunda.

Olağanüstü manzaraları ve zengin kültürel mirası, iyi korunmuş tarihi dokuları, dünyaca ünlü müzeleri ve sanat galerileri ile birleşince seyahat severler de ilgisiz kalamıyor. Bununla birlikte, Birleşik Krallık tatilinin en büyük zevklerinden biri, bu büyüleyici ülkeyi keşfetmenin kolaylığında gizli.

Ülkenin başkentinden, 90 dakikalık bir tren yolculuğu ile güzel Salisbury’ye ulaşmak ve buradan da kısa bir otobüs yolculuğu ile Stonehenge’e gitmek mümkün. Ve eğer Edinburgh’dan Glasgow’a geçmek isterseniz, bir saatlik tren yolculuğu sizi her iki şehrin kalbini gezme fırsatı da sunuyor. Britanya turu ile ziyaret edebileceğiniz

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer listesine göz atmadan yola çıkmayın!

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

1.İngiltere ile ilgili her şeyi bulabileceğiniz, Londra

İngiltere’nin “all-in-one destinasyonu” olarak bilinen Londra‘ya gitmeden Britanya’ya bir seyahat planlamak imkânsız değil. Ancak ülkenin birçok cazibe merkezini barındırdığı için görülmesi kesinlikle tavsiye edilen adresi. Londra Kulesi’ni, Thames Nehri kıyısındaki muhteşem Tower Bridge’i ve kraliyet mücevherlerine ev sahipliği yapan Jewel House gibi ilgi çekici yerleri mutlaka ziyaret edin.

İngiltere Kraliyet Ailesi’nin hayranları Kraliçe Victoria’nın hükümdarlığından bu yana Londra’nın kraliyet evi olan Buckingham Sarayı’nı da görmek isteyebilirsiniz. Burada, The Guard of Changing of the Guard’ın keyfini çıkarabilir ya da Saray Devlet Odalarını gezebilirsiniz. (Her yıl sadece birkaç haftalığına açık olduğundan rezervasyon yaptırmayı unutmayın!)

Kentin Whitehall Road bölgesi, Big Ben ve Parlamento Binaları ile Westminster Abbey gibi birçok adrese ev sahipliği yapıyor. Ziyaret edilecek diğer bir alan ise Victoria ve Albert Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi ve ünlü Harrods Mağazası dahil şehrin en iyi müzelerine ev sahipliği yapan South Kensington. Ayrıca Nelson Sütunu’na ve Ulusal Portre Galerisi’ne ev sahipliği yapan Trafalgar Meydanı’na da gidebilirsiniz.

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

2.İskoçya’nın gözbebeği, Edinburgh

İskoçya’nın en çekici şehirlerinden biri ve başkenti olan Edinburgh, aynı zamanda Britanya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden. Çok iyi korunmuş tarihi binaları ile popüler olan Edinburgh, görkemli Edinburgh Kalesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Kayalık bir burun üzerinde eski şehrin yukarısında yer alan bu 13. yüzyıldan kalma kraliyet kalesi. Half Moon Battery’den günlük ünlü One O’Clock Salute, Kraliyet Sarayı’ndaki İskoç Kraliyet Mücevherleri, İskoç Ulusal Savaş Anıtı, ünlü Scone Stone başlıca gezilecek yerler arasında.

Kaleden, şehrin en önemli tarihi mekanlarını, özellikle de güzel mimarisi, butikleri, kafeleri, galerileri… Ve görkemli eski Holyroodhouse Sarayı ile Eski Kent’in Royal Mile’i keşfetmek oldukça kolay. Edinburgh’un öne çıkan diğer adresleri arasında alışveriş ve yemek mekanlarının yanı sıra Kraliyet Botanik Bahçesi ve İskoçya Ulusal Galerisi’nin yer aldığı geniş Princes Street yer alıyor.

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

3.Güzeller güzeli Liverpool ve Manchester

Uluslararası havalimanı sayesinde Manchester, genellikle kuzey İngiltere, İskoçya veya Galler’e gelen ziyaretçiler için ilk durak. Göze çarpan özellikleri arasında iyi korunmuş Viktorya evleri, kanallar ve Roma kalıntıları ile popüler olan Castlefield ve moda mağazaları, oteller ve restoranlar olarak hizmet veren birçok eski depo yer alıyor.

Diğer ilgi çekici yerler arasında Manchester Katedrali ve tarihi Belediye Binası ile müzeler (Bilim ve Endüstri Müzesi), galeriler (Manchester Sanat Galerisi) ve eğlence (Chinatown) gibi zengin bir kültürel varlığa sahip.

Demiryolu ile sadece bir saat uzaklıkta olan Liverpool, yalnızca Beatles ile olan ilişkisi nedeniyle değil, pek çok kültürel heyecan sunuyor. The Beatles Story, yenilenmiş Albert Docks bölgesinde, 1961’de grubun yer aldığı ünlü Cavern Club ve John Lennon ve Paul’ün eski evleri gibi birçok ünlü müze, hayranlar için “Fab Four” gibi etkinlikler düzenleniyor.

Beatles ile ilgili adreslere birçok otobüs turu da mevcut. Liverpool’u ziyaret etmenin diğer önemli nedenleri arasında ise, birçok tarihi bina, güzel bahçeler ve parkların yanı sıra Merseyside Denizcilik Müzesi, Liverpool Müzesi ve Walker Sanat Galerisi ile Tate Galerisi dahil olmak üzere dünyaca ünlü sanat galerileri gibi harika müzeler yer alıyor.

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

4.Galler’in incisi, Cardiff

Hem İskoçya’dan hem de İngiltere’den çok daha küçük olmasına rağmen, Galler, milli parklarının nefes kesici manzarasından birçok tarihi kaleye kadar, İngiltere’nin en iyi turistik yerlerine ev sahipliği yapıyor. Galler’in sunabileceği her şeyi en iyi şekilde deneyimlemek için en doğru adres olan başkent Cardiff’te, çoğu gezgin Cardiff Kalesi’nden ziyarete başlıyor.

Şehrin ortasında ve bir Roma kalesinin kalıntıları üzerine inşa edilen mevcut yapının parçaları, 1800’lü yıllarda restore edilerek 1090’a kadar uzanıyor. Öne çıkan özellikler arasında devlet yapıları, Saat Kulesi, Şapel ve zarif duvar resimleri ile süslü, muhteşem bir ziyafet salonu bulunuyor.

Daha sonra, şehrin en eski Viktorya dönemi alışveriş caddelerinde dolaşırken, en iyi deneyimi The Hayes’in yanı sıra İngiltere’nin en büyük yeniden geliştirme projelerinden biri olan Cardiff Koyu’nda da yaşayabilirsiniz. Bu geniş alan, birçok güzel restoran, tiyatro, galeri ve alışveriş imkanlarına ev sahipliği yapıyor.

Cardiff Bay ayrıca, Doctor Who Experience’ı, 40 yıllık BBC televizyon şovunun yanı sıra dünyanın dört bir yanından gelen eşsiz gemileriyle World of Boats’a odaklanan harika çekiciliğe sahip.

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

5.Dinamik üniversite yaşamı, Cambridge ve Oxford

Britanya ’nın en ünlü iki şehir kasabasından ikisi de turist destinasyonu olarak öne çıkıyor. Londra’nın kuzeyinde, merkeze sadece 128 kilometre uzaklıkta bulunan Cambridge ve Oxford, yüzyıllardır ülkenin en iyi akademik kuruluşu unvanını almak için birbirlerine rakip oldular. Her baharda Thames Nehri üzerinde gerçekleşen ve ünlü bir kürek etkinliği olan The Boat Race’e denk gelebilirsiniz.

Cambridge ziyareti ile ilgili önemli noktalar arasında İngiltere’nin korunmuş en büyük tarihi bina koleksiyonunu gezme şansı bulunuyor. Bunların birçoğu, Cambridge Üniversitesi’nin 31 kolejinden oluşan ve en eskisi 1284’te kurulmuş olan binasına kolay bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

Cambridge’de ayrıca River Cam boyunca bir gezintiye çıkmalı ve eski şehir merkezini keşfetmelisiniz. Oxford Üniversitesi’nin 38 fakültesi, birkaç iç avlu etrafında, şapellerin, yemek salonlarının ve kütüphanelerin cazibesini sunuyor. Oxford’un öne çıkan noktaları arasında şehrin güzel manzarasına ve High Street’in güzel tarihi binalarına ev sahipliği yapan Carfax Kulesi yer alıyor.

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

Bonus: Antik Stonehenge ve Orta Çağ güzeli Salisbury

Gezegenin en eski UNESCO Dünya Mirası alanlarından biri olan Stonehenge. 4.500 yıldan fazla bir süredir hac yeri olmuş ve bir ibadet yeri olarak inşa edilmiş bir bölge.

20 kilometrekareden fazla bir alanı kaplayan bölge, sadece Stonehenge’nin yapımına değil. Aynı zamanda tarihine de büyüleyici bir bakış sunan son teknoloji ürünü bir ziyaretçi merkezine sahip, geniş bir site.

Stonehenge’in sadece 16 km güneyinde yer alan yakındaki Orta Çağ kenti Salisbury’yi keşfetmek için de zaman ayırmanız şart. Zira ülkenin en ünlü katedrallerinden birini ziyaret ederek tarihi 1220’ye dek uzanan orijinal bir Magna Carta’ya ev sahipliği yapma şansıyla ödüllendirileceksiniz. Daha sonra, pek çok güzel kilisesi ve tarihi orta çağ mimarisiyle eski şehir merkezini dolaşmaya gayret edin.

Türkiye’deki tüm İngiltere turları içerisinde, en kapsamlı ve özgün rotaya sahip Britanya Rüyası. İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler ve İrlanda seyahatini tek bir rüya rota altında toplayan eşsiz bir Britanya turu güzergahı.

Britanya Rüyası ile, Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yeri görmeye hazır olun!

 

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

28 Ocak 2019, 07:37

Efsanelere Konu Olmuş Stonehenge Hakkında Bilgi

Oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olan Harry Potter serisi birçok turisti Britanya’ya çekmektedir. Bu kadar etkileyici sahnelerin çekildiği yerleri görmek elbette büyük bir heyecan ve haz verir. Şimdi sizin için Harry Potter filmi eşliğinde gezebileceğin yerlere bir göz atalım. Warner Bros’un Londra’daki Harry Potter Stüdyosu Sanırım ilk olarak bu...

Devamını Görüntüle