SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Britanya Rüyası ile İskoçya’da Hangi Şehirleri Göreceksiniz?

haha
Britanya Rüyası ile İskoçya’da Hangi Şehirleri Göreceksiniz?

Britanya Rüyası ile görebileceğiniz gerçekten bir efsanevi ülke İskoçya. Kendine has olan bu ülkede oldukça farklı şeylerle karşılaşabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Brave Heart filmiyle kafamıza kazınan belli bir yer tutan bu ülkeyi daha da yakından tanıdıkça iyice sevdik. İskoçya’da sizi tarihsel bir doku, kaleler, korunmuş caddeler, William Wallece, bazen korkutucu efsaneler ve daha birçok şey bekliyor olacak.

Britanya Rüyası ile İskoçya’da göreceğiniz şehirlerden biri başkent Edinburgh’dur. Tarihsel yapısını oldukça iyi korumuş olan Edinburgh 1437’den beri ülkenin başkentidir. Fazla büyük bir şehir olmamakla birlikte oldukça sessiz ve sakin yapısının yanı sıra oldukça hareketli bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Birçok festivale, etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bir diğer önemli ve İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’dur. Burada artık direkt İskoçya ile özdeşleşmiş gayda seslerini duymanız mümkün.

iskoçya edinburgh

Başkent Edinburgh’da Tarih Yolculuğuna Çıkmak

Başkent Edinburgh, oldukça zengin bir kültüre sahip. Şehrinde içinde herkes kendi için bir şey bulabilir. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri, festivalleri aklınıza gelebilecek her şey Edinburgh’ta var.  Edinburgh’un merkezinde yer alan ve şehri temsil eden Edinburgh Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Oldukça köklü bir geçmişi olan bu kalenin girişinde İskoçların efsanesi William Wallace sizleri karşılıyor. Edinburgh çok canlı bir şehir burada sanatın birçok alanına dair festival görebilirsiniz. Ayrıca bu şehirde İskoçya Ulusal Müzesi’ni mutlaka görmeye çalışın. Girişlerin ücretsiz olduğu bu müzede bu topraklara ait şeyler bulacaksınız.  Edinburgh hakkında bir şey daha var ki o da efsaneleri. Sir Mackenzie Mezarlığı, Mary King’s Close, Karga Yüzü Maskeler sayabileceğimiz efsaneler arasında. Eğer biraz bakınırsanız bunlara belki bilgisayar başından korkutucu gelmez ama oraya gittiğinizde bir kez daha düşünün derim.

iskoçya glasgow

İskoç Gotik Mimarisinin Kalbi Glasgow

İskoçya’nın bir diğer önemli ve en büyük şehri Glasgow. Bu şehir elbette eşsiz doğal güzelliklere sahip. Bunun yanı sıra da tarihsel olarak eski ve uzun bir geçmişe sahip olduğu için özellikle mimari yapılarını koruyabilmiştir. Glasgow’da gotik İskoç mimari örneği olan ve Ortaçağ’dan kalan Glasgow Katedrali mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Bir diğer ilgi çekici yer için Glasgow Nekropolü diyebiliriz. Viktorya dönemi mezarlığı olan bu yere yaklaşık olarak elli bin kişinin gömüldüğü söylenmektedir. Ufak bir tepede yer Glasgow Nekropolü’nde 3500 anıt bulunmaktadır. Tıpkı Edinburgh gibi burada çeşitli müzeler ya da galeriler görebilirsiniz.

Avrupa Rüyası’nın Britanya Turu ile sizlerde bu eşsiz ülkenin farklı şehirlerinde yer alan heyecan uyandırıcı çeşitli güzelliklerini değerlerini görebilirsiniz.

Başlıklar: , , , , , , , , , ,

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Galler de Ziyaret Edilebilecek Kaleler - Britanya TuruBritanya Turu on Kasım 5, 2018
  2. Geri bildirim: İskoçya'da Görülmesi Gereken Göller - Britanya TuruBritanya Turu on Ocak 28, 2019

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Hikmet Aralık 22, 2018

2018 Ağustos turuna katıldım. Gerçekten rüya gibiydi. En çok sevdiğim şehir Edinburgh oldu. Tekrar gitmeyi düşünüyorum.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

05 Mart 2019, 09:01

İngiltere’nin Nefes Kesen 10 Doğa Harikası

Buralardan kalkıp Galler’e gitmişiz ee başkenti Cardiff’teyiz o zaman hadi şehri gezelim. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’nda önemli duraklardan biri olan Galler’in Cardiff şehrinde yapabileceğiniz hatta yapmanız gereken 6 şey sizin için işe yarayabilir. Henüz oraya gitmeden ne yapacağınıza karar vermek işinizi çok kolaylaştıracaktır. O halde başlayalım! 1. Bute Park...

Devamını Görüntüle