SON YAZILAR

İskoçya Gezi Rehberi

haha
İskoçya Gezi Rehberi

Diğer Britanya ülkeleri gibi şüphesiz İskoçya’da oldukça kendine has bir kültüre sahip. Romalılara ait metinlerde rastlanılan bilgilere göre 5.yüzyıldan itibaren kendilerine Scot denilmektedir. Bunu İrlanda’dan Britanya adasına göç edenlere diyorlarmış. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile gaydanın memlektini kesinlikle görmeniz gereken yerler arasına eklemelisiniz.

Önemli Şehirler

Edinburgh, tarihsel yapısını oldukça iyi korumuş olan şehir 1437’den beri ülkenin başkentidir. Fazla büyük bir şehir olmamakla birlikte oldukça sessiz ve sakin yapısının yanı sıra oldukça hareketli bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. Birçok festivale, etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bir diğer önemli ve ülkenin en büyük şehri Glasgow’dur. Burada artık direkt İskoçya ile özdeşleşmiş gayda seslerini duymanız mümkün ve bu sesler eşliğinde bu büyük liman kentini gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Edinburgh’da mutlaka Edinburgh Kalesi’ni görmelisiniz bu görkemli kale tarih boyunca hiç fethedilememiştir. Edinburgh Kalesi şehre tamamen hâkim bir konumda yer almaktadır ve buradan şehrin manzarası görülmeye değerdir. Ayrıca bilindiği üzere viskinin anavatanı. Kaleden çıktıktan sizi bir viski müzesi de beklemektedir. İskoçya’ya kadar gitmişken sanırım denemeye değer. Ayrıca Victoria Street de ilgi çekici noktalardan biri. Glasgow’da ise gotik mimari örneği olan ve Ortaçağ’dan kalan Glasgow Katedrali mutlaka görülmesi gereken bir yapı.

İskoç mutfağına özgü Haggis yemeği

İskoçya Mutfağı

İskoç mutfağının en meşhur yemeği Haggis’dir. Pek vejeteryanlar için uygun olmamakla birlikte eğer et yemekle bir sorununuz yoksa bunu bizzat yerinde denemelisiniz. Bu yemeği İskoçlar neep&tatties dedikleri patates ve turp ile servis ediyorlar. Fakat Edinburgh’da vegan ve vejeteryan için oldukça fazla seçenek bulunmaktadır.

Müzeler

İskoçya’da birçok müze bulunmaktadır ve bunlardan birkaçına bile mutlaka göz atmalısınız. Örneğin Edinburgh’a bulunan National Gallery, Royal Academy, National Portrait Gallery gibi müzeler/galeriler sizleri bekliyor olacak.

Ulaşım

İskoçya’ya uçak ile gidecekseniz eğer bunun için Glasgow, Edinburgh ya da Aberdeen havaalanlarını kullanabilirsiniz. Biraz daha hesaplı olmakla birlikte İngiltere’den da yerel uçuşlar yakalamanız mümkün. Ve eğer aceleniz yoksa İskoç demiryolları ve İngiltere demiryollarının BritRail’i tercih edebilirsiniz.

Alışveriş

İskoçya alışveriş için biraz pahalı olabilir ama alışveriş yapmasanız bile bir göz atmak isteyebilirsiniz. Argyle, Buchanan ve Sauchiehall caddeleri sizin için.

Festivaller

Turistler ve gezginler için gerçekten festivaller açısından oldukça zengin bir ülke olma özelliğini gösteriyor. Her yıl Edinburgh’da Ağustos ayından Fringe Festivali düzenlenmektedir. Ve 3 hafta süren bu festivalde sahne sanatlarını ve sokak etkinliklerini bir arada izleyebiliyorsunuz. Yine Edinburgh‘da Caz ve Blues Festivali düzenlenmekte ve dünya çapında sanatçıların katılımıyla gerçekleşmektedir. Glasgow’da da Haziran ayından Caz Festivaline katılabilirsiniz.

Ünlü Kişilikler

Ünlü isimler arasında aktör Gerard Butler, M.United’ın teknik direkötrü Alex Ferguson yine ünlü oyuncu Sean Connery İskoç asıllıdırlar.

Başlıklar: , , , , , , , , , ,

Yorumlar

11 Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: Bilinmesi Gereken 4 İskoçya Şehir Efsanesi - Britanya TuruBritanya Turu on Mayıs 12, 2018
 2. Geri bildirim: İskoçya'nın Özgürlük Sembolü William Wallace'ın Hikayesi - Britanya TuruBritanya Turu on Haziran 5, 2018
 3. Geri bildirim: Britanya Turu ile İskoçya'da Göreceğiniz Şehirler - Britanya TuruBritanya Turu on Haziran 11, 2018
 4. Geri bildirim: İskoçya Alışveriş Rehberi - Britanya TuruBritanya Turu on Temmuz 2, 2018
 5. Geri bildirim: Edinburgh Gece Hayatı Rehberi - Britanya TuruBritanya Turu on Temmuz 10, 2018
 6. Geri bildirim: Edinburgh'da Gezmeniz Gereken Yerler - Britanya TuruBritanya Turu on Temmuz 24, 2018
 7. Geri bildirim: İskoçya'nın Özgürlük Sembolü William Wallace - Britanya TuruBritanya Turu on Nisan 3, 2019
 8. Geri bildirim: İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 1. Bölüm - Britanya TuruBritanya Turu on Nisan 9, 2019
 9. Geri bildirim: İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 2. Bölüm - Britanya TuruBritanya Turu on Nisan 16, 2019
 10. Geri bildirim: İskoçya Bayrağının Hikayesi - Britanya TuruBritanya Turu on Mayıs 23, 2019
 11. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Büyük Britanya Turu ile Göreceğiniz Ülkeler on Şubat 14, 2020

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Oğuz Mayıs 4, 2018

ah İskoçya ah hayalimsin:)

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Mayıs 2018, 07:55

Belfast’ta Gezilecek Yerler

Britanya Rüyası ile Londra, Birmingham, Liverpool, Manchester, York, Bristol, Stratford-upon-Avon ve Oxford’un yanı sıra ziyaret edebileceğiniz New Castle, aslında Newcastle upon Tyne olarak biliniyor. Tyne Nehri’nin kuzey yakasında yer alan ve Roma döneminde Pons Aelius (Aeli Köprüsü) adıyla kurulan New Castle, Orta Çağ’ın sonuna doğru İngiltere’nin liman merkezi oldu. Günümüzde ise,...

Devamını Görüntüle