SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Britanya Turunda Karşınıza Çıkacak Lezzetler

cool
Britanya Turunda Karşınıza Çıkacak Lezzetler

Elbette bir yere gezmeye gidiyorsak orada göreceğimiz doğal ya da mimari güzelliklerin yanı sıra oraya ait ne gibi tatlar olduğu da oldukça merak uyandırıcı oluyor. Britanya’da gezeceğiniz 5 ülkede ve 15 şehirde birbirinden farklı yerel tatlarla karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Şimdiden söyleyeyim eğer et yemeyecekseniz biraz seçmek zorunda kalabilirsiniz.

avrupa rüyası ingiliz kahvaltısı

Britanya Turunda Karşınıza Çıkacak Lezzetler

İngiltere Mutfağı

İlk durak olan İngiltere’de artık hepimizin bildiği gibi İngilizlerin beş çayını mutlaka denemelisiniz. Çay seviyoruz zaten biz millet olarak bu çayda biraz süt var yine çokça klasikleşmiş olan meşhur İngiliz kahvaltısını da deneyebilirsiniz. sahanda yumurta, sosis, pastırma, soslu fasulye ve ızgara edilmiş geniş bir dilim domatesten oluşan bu kahvaltıyı fasulyesi hariç sanırım yiyebilirsiniz. Yaygın olarak karşınıza kızarmış patates ve balık ikilisini çıkacaktır. Genelde morina balığı tercih edilerek patates ile servis edilir, bir öğününüz olabilir bence.

avrupa rüyası iskoç mutfağı

İskoçya Mutfağı

İskoçya mutfağının en meşhur yemeği Haggis’dir. Pek vejeteryanlar için uygun olmamakla birlikte eğer et yemekle bir sorununuz yoksa bunu bizzat yerinde denemelisiniz. Bu yemeği İskoç’lar neep&tatties dedikleri patates ve turp ile servis ediyorlar. Ayrıca İskoçya viskinin de anavatanı olarak biliniyor burada farklı tarzlardaki viskileri de tadabilirsiniz.

avrupa rüyası britanya turu galler mutfağı

Galler Mutfağı

Galler’e ait özgün yemekler içinde deniz yosunundan yapılan Laverbread, Cawl isimli kuzu yahnisi ve Cawl Cennin isimli pırasa çorbasını sayabiliriz. Belki yosun tatmak istemezsiniz mantıklı da geliyor kulağa.

avrupa rüyası britanya turu irlanda mutfağı

İrlanda Mutfağı

İrlanda mutfağı gibi Kuzey İrlanda Mutfağının da vazgeçilmezi elbette patates. Cottage Pie (çoban yemeği) için Türk damak tadına yakın olduğunu söyleyebiliriz. İrlanda Kahvaltısı, sodalı ekmek (Irish soda bread), yılbaşı pudingi (Irish Christmas Pudding) ve Irısh stew adı verilen güvecin tadına bakabilirsiniz. Tamamen zevkinize göre zorlama yok elbette dünyaca ünlü İrlanda birası olan Guinness’in tadına bakabilirsiniz. Bu kadar nam salmış bir markayı yerinde denemelisiniz.

Avrupa Rüyası’nın Britanya turu ile belki hepsini yiyip içemezsiniz ama en azından merak ettikleriniz aklınızda kalmaz, midenizde kalabilir!

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: İngiliz Kahvaltısı ve Öneri Olarak En İyi 3 Mekan - Britanya TuruBritanya Turu on Haziran 9, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

27 Nisan 2018, 08:11

Tek Seferde İngiltere, İrlanda, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’i Gezmek

Seyahat ve müzik birbirinden ayrılmaz mükemmel bir ikilidir. Uzun süren otobüs, uçak ve tren yolculuklarına arka plan olan müzik, pek çok kişi için vazgeçilmezler arasında yer alır. İnsanlığın ilk dönemlerinden günümüze değin eğlence, coşku ve heyecan gibi duyguları hissettiren müzik, her yaştan bireye hitap eder. Bunların yanı sıra seyahat edilen...

Devamını Görüntüle