SON YAZILAR

Britanya’da Manzarasıyla Büyüleyen Doğa Harikaları

Britanya’da Manzarasıyla Büyüleyen Doğa Harikaları

Avrupa’da seyahat düşünüldüğü zaman akla genellikle artık klişeleşmiş Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkeler gelir. Doğa gezisi yapmayı istiyorsak ilk tercih Avrupa değildir çoğu zaman. Ancak İrlanda, İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda, İskoçya inanılmaz doğasıyla kendini diğer Avrupa ülkelerinden ayıran bir coğrafya. İşte Britanya’da manzarasıyla büyüleyen doğa harikaları!

Beachy Head Bead, İngiltere

İngiltere’nin en yüksek kalker uçurumu olan Beachy Head Bead, 162 metre yüksekliğinde olup Eastbourne idari konseyine bağlıdır. Muhteşem manzarası sebebiyle İngiltere’nin en çok turist çeken noktalarından olan kalker uçurum, Downs Milli Parkı ve Seven Sisters National Park’a yakın konumdadır.

Uzaktan tebeşiri andıran eşsiz görüntüsüyle Manş Denizi’ne kucak açan uçurum, aynı zamanda dünyanın en çok intihar edilen yerleri arasında yer almakta. Ek olarak 2011 yılında Thys Davies adlı fotoğrafçı aşağıda paylaştığımız Beachy Head fotoğrafı ile en iyi manzara fotoğrafçısı ödülünü kazanmış.

İngiltere’nin en epik manzarasına ev sahipliği yapan Beachy Head Bead’de, üstü açık araç için eşsiz manzaraya tanıklık edin, uçurtma uçurun, bisiklet kiralayıp doğanın tadını çıkarın.

moher-kayalıkları-irlanda

Moher Kayalıkları, İrlanda

Capcanlı yeşil çimenleri ve ağaçlarıyla şehir içinde olsanız bile her zaman doğada olduğunuz hissini veren İrlanda’nın en çok ziyaret edilen noktaları arasında Moher Falezleri (kayalıkları, uçurumları) yer alıyor. Ülkenin batısındaki Clare Bölgesi’nde bulunan Moher Falezleri’ne İrlanda’nın en tatlı şehirlerinden biri Galway’den ya da başkent Dublin’den kalkan günlük otobüs turları ile ulaşılabiliyor.

Falezlerin kenarındaki yolda yürürken okyanusun harika mavisi ve dalgalarının sesi falezlerin heybetiyle birleştiğinde mükemmel bir manzaraya tanık olabilirsiniz. Eğer hava çok rüzgârlı değilse Atlantik Okyanusu’nun heybetli kayalara nasıl çarptığını görmeniz hem de ne kadar yüksekte olduğunuzu görebilirsiniz. Ancak şiddetli rüzgârlı havalarda yoldan ayrılıp uçuruma yakın taraflarda yürümemek gerek.

Unutmadan Harry Potter Melez Prens’in bir sahnesi burada çekilmiş, ünlü şarkıcı Dusty Springfield’ın da külleri kardeşi tarafından bu falezlerden okyanusa dökülmüş.

devler-kaldırımı-kuzey-irlanda

Devler Kaldırımı, Kuzey İrlanda

1740 yılında dünyaya duyurulan Devler Kaldırımı (Giant’s Causeway), Kuzey İrlanda coğrafyasına efsaneleşen dev hikayelerine ev sahipliği yapmaktadır. UNESCO’nun 1986 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dâhil ettiği lav akıntıları ile oluşan bazalt sütunlar, mağaralar ve kumlarla kaplı koylardan oluşan güzel bir bölgeden oluşmaktadır.

60 milyon yıl önce büyük bir yanardağ patlaması sonrası, lav akıntılarının zamanla aşınması sonucu oluşan Devler Kaldırımı, Kuzey İrlanda’nın Antrim Kontluğuna bağlı deniz kıyısındaki Bushmills kasabasının biraz daha kuzeyinde yer almakta.

Halk arasında anlatılan efsaneye göre burada gerçekte devler yaşadığına inanılıyormuş. Basamak şeklindeki taşları ise devler buraya tek tek kendilerine bir Zafer Yolu yapmak için dizdikleri söylenmekte. Bu yaratılan efsane ile Devler Kaldırımı adını alan doğa harikası, Kuzey İrlanda’nın en çok ziyaret edilen noktalarından. Hatta bu bazalt kaya oluşumunun bir diğer benzeri ise Fransa’da Massif Central’da bulunuyor.

tenby-limani-galler

Tenby Limanı, Galler

Galler’in Orta çağ duvarları ile çevrili Tenby, Carmarthen Körfezi’nin batı tarafındaki Galler Pembrokeshire kasabasında bir sahil kasabasıdır. Limanı ve Kelt Denizi’ne kucaklayan koyları, plajları ile şirin bir görünüm sunan Tenby, sahil boyunca uzanan renkli evleriyle kumsaldaki tekneleriyle fotoğrafçıların en uğrak noktalarından.

Tenby limanından tekne turları ile Caldey Adası’na gidebilirsiniz. Deniz kuşlarının yuvalama alanı olan Puffins Adası’nı keşfedebilirsiniz. Yamaç paraşütü yapabilir, Tenby Harbour Beach’ten muz bot kiralayabilir, plajda uzanabilirsiniz.

loch-ness

Loch Ness, İskoçya

İskoçya’nın en ünlü göllerinden biri Loch Ness, sunduğu eşsiz manzara kadar hikâyesiyle de adından söz ettiren yerlerden.

İskoçya’nın Highlands bölgesinde yer alan bir vadi set gölü olan Loch Ness, Oldukça derin ve geniş olan Loch Ness, Loch Lomond’dan sonra en geniş, Loch Morar’dan sonra da en derin ikinci İskoç gölüdür. Üzerinde Cherry Adası denilen 1 adet de ada bulunur. Göl kenarını dolaştıktan sonra Urquhart Kalesi’ne gidebilirsiniz.

Gölün hikâyesine gelirsek eğer kısaca Nessie olarak adlandırılan bir canavarın varlığından söz edilmektedir. Birçok kişi bu yaratığı gördüğünü söylese de bilimsel olarak hiçbir zaman kanıtlanamamıştır bu durum. Ama efsaneler her zaman ilgi çekmektedir. Yolunuz düşerse Nessie’yi görürseniz bir selfie yapmaya unutmayın!

Avrupa’nın tarihi ve sanatsal şehirlerden kaçıp doğaya ve sakinliğe sığınmak isteyen kamp ve doğa tutkunu gezginler, bu Britanya listesine bakmadan yola çıkmasınlar!

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Şubat 2019, 07:58

İrlanda’da Görmeniz Gereken Şato ve Kaleler

Britanya Rüyası ile görebileceğiniz gerçekten bir efsanevi ülke İskoçya. Kendine has olan bu ülkede oldukça farklı şeylerle karşılaşabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Brave Heart filmiyle kafamıza kazınan belli bir yer tutan bu ülkeyi daha da yakından tanıdıkça iyice sevdik. İskoçya’da sizi tarihsel bir doku, kaleler, korunmuş caddeler, William Wallece, bazen korkutucu efsaneler...

Devamını Görüntüle