SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

British Museum’da Görmeniz Gereken 5 Şey

cool
British Museum’da Görmeniz Gereken 5 Şey

Britanya Turu ile ziyaret edebileceğiniz, İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak en güzel etkinliklerden biri kesinlikle British Museum’u ziyaret etmek. 1753’te kurulan dikkat çekici koleksiyonunun 2 milyon yıllık insanlık tarihini kapsadığı müzede, dünya kültürlerine ait hazineler sergileniyor. Yılda 6 milyona yakın ziyaretçi tarafından görülen Rosetta Stone, Parthenon Heykelleri ve Mısır mumyaları gibi dünyaca ünlü pek çok objeden oluşan geniş kalıcı koleksiyon. Müzenin özel sergi ve etkinlikleri, temsil ettikleri koleksiyon ve kültürlerin anlaşılmasını sağlamak için tasarlandı. British Museum’un bu hayranlık uyandırıcı koleksiyonuna tüm gününüzü ayıracak kadar zamanınız yoksa işte size,

British Museum’da görmeniz gereken 5 şey

avrupa rüyası britanya turu british museum Rosetta Stone

Rosetta Stone

British Museum’da görebileceğiniz tartışmasız en önemli eser Rosetta Stone. Üzerinde M.Ö 195’de 5. Ptolemy tarafından yazılmış Yunanca, Yalın Kil yazısı ve Mısır Hiyeroglif dilleri olmak üzere tam üç farklı dilde bir ferman bulunuyor. Bir kalenin yapımında kullanılan bu taş, 1799’da Napolyon’un askerleri tarafından keşfedildi. 1820’lerin başlarında Jean-Francios Champollion, Nicolas Huyot ve birçok uzman Champollion’un “Ptolemy” çalışmayı üstlendi. Hem Yunan hem de Yalın Kil dilinde yazıldığını fark ettiğinde taş üzerindeki yazıları çözmeye çalıştılar ve aynı ismin Mısır Hiyerogliflerinde de geçtiğini keşfettiler.

avrupa rüyası britanya turu british museum Parthenon Marbles

Parthenon Marbles

British Museum’da görebileceğiniz klasik dönem Yunan heykelleri 2,500 yıllık Yunan tapınağı olan Atina’da ki Parthenon’un birer parçalarıydı. 1801’de Lord Elgin tarafından Antik Yunan tarihinin gizemini çözmeye yardımcı olacak daha birçok arkeolojik buluntu ile birlikte İngiltere’ye getirildi.  En büyük Yunan heykeltıraş ve mimarlardan biri olan Phidias’ın aralarında 75 metrelik devasa frizin de bulunduğu muhteşem bir koleksiyona sahip.

avrupa rüyası britanya turu britsih museum Sutton Hoo Maskesi

Sutton Hoo Maskesi ve Batık Gemi Koleksiyonu

1939’da bir Anglo-Sakson mezarının kazılması esnasında 27 metre uzunluğunda bir Anglo-Sakson gemisi hazineleriyle birlikte ortaya çıkarılan koleksiyondur. Sutton Hoo Maskesi ve Batık Gemi Koleksiyonu, karanlık çağların pek çok gizini aydınlatan oldukça önemli bir parça olarak British Museum’daki yerini aldı.

avrupa rüyası britanya turu british museum hoa hakananai heykeli

Hoa Hakananai‘a

Paskalya Adası biraz uzak olsa da British Museum bu adaya ait olan en büyük heykellerden biri olan “Hoa Hakananai’a”yi bünyesinde barındırıyor. Yaklaşık 2,5 metrelik yüksekliğiyle adadakilere nazaran nispeten daha küçük olsa da oldukça etkileyici bir heykel olan Hoa Hakananai’a sizi hayli şaşırtabilir.

avrupa rüyası britanya turu brisith museum mısır mumyaları

Mısır Mumyaları

British Museum’da görebileceğiniz en popüler galeriler Antik Mısır’a ait. 140’dan fazla mumya ve mezarının bulunduğu ve yer konusunda sıkıntı yaşandığı için aslında çok daha fazla olan bu eserlerin sadece küçük bir kısmı sergileniyor.

Yaklaşık 2 milyon yıllık insanlık tarihini, kültürünü ve sanatını yansıtan 8 milyondan fazla parçadan oluşan British Museum, insanlık tarihi ile ilgilenen herkes için bir hazine. Avrupa Rüyası ile Londra’da olmanın keyfini çıkarın!

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Sevil Mayıs 29, 2018

Mutlaka görülmesi gerek! Teşekkürler ?

Sevil Mayıs 29, 2018

Gerçekten de mutlaka görülmesi gerek! Teşekkürler ☺️

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Haziran 2018, 08:22

Dublin Gece Hayatı Rehberi

Sanırım birçoğumuz Titanik gemisi hakkındaki bilgileri Titanik filminin yapılmasından sonra öğrenmiş olabiliriz. Elbette bu çok büyük bir olay ama hepimizin içinde aklında bu kadar yer etmesinin sebebi James Cameron tarafından çekilen 1997 yapımı Titanik filmidir. Jack (Leonardo DiCaprio) ve Rose (Kate Winslet) karakterlerinin yaşadığı heyecanlı aşk ve bu trajedi ile...

Devamını Görüntüle