SON YAZILAR

Devler Kaldırımı | Kuzey İrlanda’da En Çok Ziyaret Edilen Yer 

Devler Kaldırımı | Kuzey İrlanda’da En Çok Ziyaret Edilen Yer 

Britanya’yı oluşturan her ülke gerçekten birbirinden eşsiz. Kuzey İrlanda’da bu eşsiz ülkelerden biri. Burada görebileceğiniz doğa harikası birçok şey var. Manzaradan kendinizi almak zor olacaktır. Çok bilinen Devler Kaldırımı da bu yerlerden biri. Şimdi biraz yakından bakalım.

Devler Kaldırımı (Giant’s Causeway) ilk olarak 1693 yılında belgelenmiş olup, 1740 yılında dünyaya tanıtılmıştır. UNESCO’nun 1986 yılında Dünya Kültür Mirası listesine dâhil ettiği Devler Kaldırımı sütunlar, mağaralar ve kumlarla kaplı koylardan oluşan güzel bir bölgeden oluşmaktadır.

Devler Kaldırımı ilginç jeolojik oluşumların bulunduğu bir bölge olduğundan bu oluşumları yakından görmek çok doğru bir karar olacaktır. Devler Kaldırımı, 60 milyon yıl önce büyük bir yanardağ patlaması sonrası, yanardağın dışına taşan çok büyük miktarda erimiş magma akması sonucu oluşmuştur. Magma soğudukça, bugün görülmekte olan altıgen sütunları ortaya çıkaracak şekilde çatlamıştır. Bölgede bulunan 37000’e yakın sütun, yapısı bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bazı yerlerde katılaşmış lav akıntıları 28 metre derinliğinde ve en yüksek sütunlar ise 12 metre yüksekliğindedir.

Devler Kaldırımı | Kuzey İrlanda'da En Çok Ziyaret Edilen Yer 

Bölgede bulunan küçük bir ada olan Staffa’da da aynı büyük lav akıntısından kaynaklanan benzer oluşumlar mevcuttur. Lavların akıntısından oluşan yol; bir rivayete göre büyük savaşçı dev Finn Mac Coll tarafından sevgilisine ulaşmak için yapılmıştır. Bir başka efsaneye göre ise yolu bir başka savaşçı Benandonner’e ulaşmak için yapmıştır. Bambaşka bir efsaneye göre dev Fionn Mac Cumhaill İrlanda ve İskoçya arasında bir köprü olsun diye yapmıştır bu kaldırımları. Gerçek elbette çok mantıklı ama efsaneler hep daha çekici geliyor kulağa ama siz hem efsanelerim detaylarını hem de taşlarının gerçek hikâyesini yakınlarda bulunun Ziyaretçi Merkezi’nden öğrenebilirsiniz.

Elbette çok ikna edici bir bilimsel açıklaması var ama siz yine de hem bilimsel hem de efsanelerinden oluşan hikâyeleri dinlemek için buraya bir gidin. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Nisan 2019, 09:38

İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 1. Bölüm

Dünyanın harikalarından biri ve Avrupa’nın en iyi bilinen tarih öncesi anıtı olan Stonehenge’deki Neolitik ataların ayak izlerinde yürüyün. Eski manzarayı yürüyerek keşfedin ve Neolitik yaşamın günlük araçlarını ve nesnelerini keşfetmek için Neolitik Evlerin içine adım atın. Stonehenge, İngiltere’nin en ünlü tarihi yapılarından birisidir.Tarihi  Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasına uzanır.  Stonehenge...

Devamını Görüntüle