SON YAZILAR

Edinburgh Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

haha
Edinburgh Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh oldukça zengin bir kültüre sahip. Şehrinde içinde herkes kendi için bir şey bulabilir. Bu şehirden ne istediğinizle alakalı. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri, festivalleri aklınıza gelebilecek her şey Edinburgh’ta var. Avrupa Rüyası’nın Britanya turu ile Orta Çağı iliklerinize kadar yaşayacağınız Edinburgh’ta unutulmaz bir tura hazır mısınız!

avrupa rüyası edinburgh kalesi

Avrupa Rüyası ile Edinburgh’u Keşfet!

Tarihi yapılar

Şehirde kendi koruyan bir şehir olduğu için burada geçmiş döneme ait tarihi yapıları görmeniz mümkün. Şehrin merkezinde yer alan ve şehri temsil eden Edinburgh Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Oldukça köklü bir geçmişi olan bu kalenin girişinde İskoçların efsanesi William Wolce sizleri karşılıyor. St. Giless Katedrali, 14. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş olup İskoçların dini merkezi konumundadır. Eşsiz mimarisiyle ve taç şeklindeki çan kulesiyle görülmeyi hak ediyor.

avrupa rüyası edinburgh botanik bahçesi

Doğal güzellikleri

Edinburgh’ta görmenizi şiddetle önerebileceğim iki yer biri Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi diğeri de Holyrood Park. 1670 yılında kurulan bu botanik bahçesi zamanla genişleyerek neredeyse 13 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Holyrood Park ise Edinburgh’ta eşsiz bir doğa güzelliği sunmaktadır size. İçinde irili ufaklı gölcüklerin yer aldığı bu parkta ruhunuz ferahlayacaktır.

avrupa rüyası edinburgh ulusal müze

Müzeler

Elbette başkent Edinburgh’da da müzeler oldukça önemli ama belki de en önemlisi İskoçya Ulusal Müzesi’dir.  Pek çok farklı alanda koleksiyon ve sergi barındıran İskoçya Ulusal Müzesi, tarihi eserlerin sergilendiği bölüm haricinde sanat, bilim, teknoloji gibi bölümlerde de sergiler sunmaktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu bu müze uğramadan dönmeyin.

karga

Efsaneleri

Söz konusu İskoçya olunca efsaneleri göz ardı edilemiyor ve Edinburgh bu ürkütücü efsanelere ev sahipliği yapıyor. Sir Mackenzie Mezarlığı, Mary King’s Close, Karga Yüzü Maskeler sayabileceğimiz efsaneler arasında. Biraz korkutucu bu efsanelerden ben korkmam diyorsanız şehri gezerken bir kez daha düşünün.

avrupa rüyası edinburgh festivaller

Festivalleri

Şehirde olup da festivallerden bahsetmemek olmaz. En önemlisi ise Uluslararası Edinburgh Festivali’dir. Her yıl Ağustos ayında yapılan festivalde tiyatro, sinema, opera gibi çeşitli etkinlikler yer almaktadır. Bir diğer festival Edinburgh Festival Fringe Ağustos ayı boyunca sürmektedir ve birçok tiyatro oyununu izleme fırsatınız olmaktadır.

avrupa rüyası edinburgh royal mile

Eski ve yeni şehir

Edinburgh aslında eski ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılmıştır diyebiliriz. Oraya gittiğinizde bu kavramları sıklıkla duyacağınızı söyleyebiliriz. Eski Şehir olarak adlandırılan kısımda etkileyici tarihi ve mimari yapılarını görmeniz mümkün. Eski zamanlardan kalma caddelerde, Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürsünüz. Yeni Şehir olarak gösterilen yerde ise Edinburgh’un modern gelişen tarafını görebilirsiniz.

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

26 Nisan 2018, 08:23

İngiltere Gezi Rehberi

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, oldukça canlı ve heyecanlı bir gece hayatına sahiptir. Bu şehirde çok fazla üniversite öğrencisi olması elbette gece hayatının bu kadar canlı olmasında büyük bir etken. Edinburgh’un herhangi bir yerde kafelere, publara, barlara rastlamanız mümkün. Ayrıca bu şehirde hafta sonu ya da hafta içi gibi bir ayrım...

Devamını Görüntüle