SON YAZILAR

Edinburgh Old Town Bölgesinde Gezilecek En İyi 5 Yer

Edinburgh Old Town Bölgesinde Gezilecek En İyi 5 Yer

İskoçya’nın başkenti Edinburgh birçok açıdan cazibe merkezidir. Burada farklı şeyler bulabilirsiniz. Şehri iki merkezde toplandığını söyleyebiliriz. New Town ve Old Town şeklinde. Ben bu yazımda Edinburgh Old Town bölgesinde gezilecek en iyi 5 yeri paylaşacağım sizinle.

edinburgh old town bölgesinde gezilecek en iyi 5 yer

Edinburgh Kalesi

Edinburgh’un merkezinde yer alan ve şehrin simgelerinden biri olan Edinburgh Kalesi en önemli turistik mekânlardan birisidir. 1000 yıldır yıkılmadan ayakta kalan kule şehre hâkim bir tepede bulunuyor. Edinburgh Kalesi, muhteşem bir Edinburgh manzarasına da sahip. Kalenin girişinde sizleri İskoç halkının efsanevi halk kahramanı William Wolce’un heykeli karşılıyor. Edinburgh Kalesi’nin içinde bulunan -one O’clock an- diye anılan top pazar günleri hariç her gün saat 13.00’da ateşleniyor. Kalenin tarihine olan saygıdan dolayı yapılan bu işlem halk tarafından oldukça seviliyor.

edinburgh old town bölgesinde gezilecek en iyi 5 yer

St. Giles Katedrali

Şehrin en görkemli yapılarından biri olan St. Giles Katedrali, İskoçya Kilisesi’nin merkezidir. Kendine özgü taç şeklindeki çan kulesi katedrale olan ilgili daha çok arttırmaktadır. 14.yüzyılın sonlarında inşa edilen katedral 900 yıldır İskoçya’nın dini merkezi konumundadır. Katedralin içini süsleyen vitrayları ile özellikle görmenizi öneririm. Bu oldukça büyük yapıyı gezerken etkileneceğinizi şimdiden söyleyebiliriz.

edinburgh old town bölgesinde gezilecek en iyi 5 yer

Holyrood Sarayı

İngiliz Kraliyet ailesinin İskoçya’daki sarayı olan Holyrood Sarayı, 16.yüzyıldan kalma tarihi bir yapıdır. Kraliçe Elizabeth her yıl yaz mevsiminde bir hafta buraya gelmektedir. Hala aktif olarak kullanılan bu saray aynı zamanda halka da açıktır. Ayrıca sarayın bahçesinde bulunan kilise ve düşes eğitimi okulu 2002 yılında müzeye çevrilmiştir.  Sanat galerisi olarak görülen bu müzede Kraliyet ailesine ait şeyler görebilirsiniz.

edinburgh old town bölgesinde gezilecek en iyi 5 yer

Royal Mile

Edinburgh kalesinden başlayıp Holyrood Sarayı’na kadar devam Royal Mile yani Kraliyet Yolu eski şehir bölgesinde yer alan oldukça turistik bir yoldur. Oldukça renkli bir havaya sahip olan bu yolda yürümek tarihi bir caddede yürüme fırsatı sunacaktır size. Ayrıca yol boyunca sokak sanatçılarının müziklerini dinleme ya da gösterilerini izleme fırsatı da bulabilirsiniz.

Mary King’s Close

Eski bölge hakkında bilgi edinmek burayı ziyaret edebilirsiniz. Farklı ve enteresan bir deneyim olacağını söyleyebilirim. Bir iddiaya göre Thomas Coltheart, Mary King’s Close’a taşındıktan sonra bazı paranormal şeylere tanık olur. Bunların arasında uçan kafalar, çocuk ve hayvan hayaletleri gibi şeyler vardır. Fakat efsane burada daha da ilginç bir hal almaya başlar çünkü Coltheart yaşadığı gördüğü şeyleri anlattıktan sonra Mary King’sClose’daki evinde ölü bulunmuştur. 1980 yılında bu semt turizme açılana kadar kimse burada yaşamak istememiştir.

Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile Edinburgh’taki eski bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

22 Ekim 2018, 12:18

Harry Potter Filmi Eşliğinde Oxford Turu

Kuzey İrlanda’da gezmeyi sevenler için tam bir müze cenneti. Başkent Belfast’ta da ziyaret edebileceğiniz müzeler yer almaktadır. Kuzey İrlanda’nın harika doğasını ve tarihsel geçmişini gördüyseniz eğer biraz da müzelere göz atmak iyi olacaktır. Belfast’ta ziyaret etmek isteyeceğiniz müzeler Ulster Müzesi Güzel Botanik Bahçeleri’nin içinde yer alan müze ilk olarak 1929 yılında...

Devamını Görüntüle