SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Edinburgh’da Gezmeniz Gereken Yerler

love
Edinburgh’da Gezmeniz Gereken Yerler

İskoçya’nın Glasgow’dan sonra en büyük ikinci şehri olan başkent Edinburgh, Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Edinburgh’u Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz. Bu Orta çağdan kalma tarihi şehri yerel bir rehber ile gezmek eşsiz bir deneyim olacaktır.

iskoçya edinburgh kalesi

Edinburgh Kalesi

Edinburgh’un merkezinde yer alan ve şehrin simgelerinden biri olan Edinburgh Kalesi en önemli turistik mekânlardan birisidir. 1000 yıldır yıkılmadan ayakta kalan kule şehre hâkim bir tepede bulunuyor. Edinburgh Kalesi, muhteşem bir şehir manzarasına da sahip. Kalenin girişinde sizleri İskoç halkının efsanevi halk kahramanı William Wolce’un heykeli karşılıyor. Edinburgh Kalesi’nin içinde bulunan -one O’clockan- diye anılan top pazar günleri hariç her gün saat 13.00’da ateşleniyor. Kalenin tarihine olan saygıdan dolayı yapılan bu işlem halk tarafından oldukça seviliyor.

iskoçya edinburg St. Giles Katedrali

St. Giles Katedrali

Şehrin en görkemli yapılarından biri olan St. Giles Katedrali, İskoçya Kilisesi’nin merkezidir. Kendine özgü taç şeklindeki çan kulesi katedrale olan ilgili daha çok arttırmaktadır. 14.yüzyılın sonlarında inşa edilen katedral 900 yıldır İskoçya’nın dini merkezi konumundadır. Katedralin içini süsleyen vitrayları ile özellikle görmenizi öneririm. Bu oldukça büyük yapıyı gezerken etkileneceğinizi şimdiden söyleyebiliriz.

edinburgh holyrood sarayı

Holyrood Sarayı

İngiliz Kraliyet ailesinin İskoçya’daki sarayı olan Holyrood Sarayı, 16.yüzyıldan kalma tarihi bir yapıdır. Kraliçe Elizabeth her yıl yaz mevsiminde bir hafta buraya gelmektedir. Hala aktif olarak kullanılan bu saray aynı zamanda halka da açıktır. Ayrıca sarayın bahçesinde bulunan kilise ve düşes eğitimi okulu 2002 yılında müzeye çevrilmiştir.  Sanat galerisi olarak görülen bu müzede Kraliyet ailesine ait şeyler görebilirsiniz.

edinburgh İskoçya Ulusal Müze

İskoçya Ulusal Müzesi

İskoçya’da çok fazla müze ya da sanat galerisi bulabilirsiniz. Elbette başkent Edinburgh’da da müzeler oldukça önemli ama belki de en önemlisi İskoçya Ulusal Müzesi’dir.  Pek çok farklı alanda koleksiyon ve sergi barındıran İskoçya Ulusal Müzesi, tarihi eserlerin sergilendiği bölüm haricinde sanat, bilim, teknoloji gibi bölümlerde de sergiler sunmaktadır. Aynı zamanda interaktif bir müze olan İskoçya Ulusal Müzesi sizler için farklı deneyimler de sunmaktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu bu müze uğramadan dönmeyin.

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer - Britanya TuruBritanya Turu on Kasım 12, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Mayıs 2018, 08:37

Dublin Katılabileceğiniz En İyi 5 Festival

Daha Dublin’e gitmeden bildiğimiz ya da duyduğumuz bir şey varsa o da Dublin gece hayatı. Dublin’de gece hayatı oldukça renkli ve hareketli. Elbette Dublin pubları hemen aklımıza geliyor. Dünyaca üne sahip bu publar aynı zamanda canlı bir kültür örneğidir. İçkili ve müzikli eğlenceleri, sokakların enerjisi ve buradaki yaşam kültürü adıan...

Devamını Görüntüle