SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Edinburgh’da Gezmeniz Gereken Yerler

love
Edinburgh’da Gezmeniz Gereken Yerler

İskoçya’nın Glasgow’dan sonra en büyük ikinci şehri olan başkent Edinburgh, Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Edinburgh’u Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz. Bu Orta çağdan kalma tarihi şehri yerel bir rehber ile gezmek eşsiz bir deneyim olacaktır.

iskoçya edinburgh kalesi

Edinburgh Kalesi

Edinburgh’un merkezinde yer alan ve şehrin simgelerinden biri olan Edinburgh Kalesi en önemli turistik mekânlardan birisidir. 1000 yıldır yıkılmadan ayakta kalan kule şehre hâkim bir tepede bulunuyor. Edinburgh Kalesi, muhteşem bir şehir manzarasına da sahip. Kalenin girişinde sizleri İskoç halkının efsanevi halk kahramanı William Wolce’un heykeli karşılıyor. Edinburgh Kalesi’nin içinde bulunan -one O’clockan- diye anılan top pazar günleri hariç her gün saat 13.00’da ateşleniyor. Kalenin tarihine olan saygıdan dolayı yapılan bu işlem halk tarafından oldukça seviliyor.

iskoçya edinburg St. Giles Katedrali

St. Giles Katedrali

Şehrin en görkemli yapılarından biri olan St. Giles Katedrali, İskoçya Kilisesi’nin merkezidir. Kendine özgü taç şeklindeki çan kulesi katedrale olan ilgili daha çok arttırmaktadır. 14.yüzyılın sonlarında inşa edilen katedral 900 yıldır İskoçya’nın dini merkezi konumundadır. Katedralin içini süsleyen vitrayları ile özellikle görmenizi öneririm. Bu oldukça büyük yapıyı gezerken etkileneceğinizi şimdiden söyleyebiliriz.

edinburgh holyrood sarayı

Holyrood Sarayı

İngiliz Kraliyet ailesinin İskoçya’daki sarayı olan Holyrood Sarayı, 16.yüzyıldan kalma tarihi bir yapıdır. Kraliçe Elizabeth her yıl yaz mevsiminde bir hafta buraya gelmektedir. Hala aktif olarak kullanılan bu saray aynı zamanda halka da açıktır. Ayrıca sarayın bahçesinde bulunan kilise ve düşes eğitimi okulu 2002 yılında müzeye çevrilmiştir.  Sanat galerisi olarak görülen bu müzede Kraliyet ailesine ait şeyler görebilirsiniz.

edinburgh İskoçya Ulusal Müze

İskoçya Ulusal Müzesi

İskoçya’da çok fazla müze ya da sanat galerisi bulabilirsiniz. Elbette başkent Edinburgh’da da müzeler oldukça önemli ama belki de en önemlisi İskoçya Ulusal Müzesi’dir.  Pek çok farklı alanda koleksiyon ve sergi barındıran İskoçya Ulusal Müzesi, tarihi eserlerin sergilendiği bölüm haricinde sanat, bilim, teknoloji gibi bölümlerde de sergiler sunmaktadır. Aynı zamanda interaktif bir müze olan İskoçya Ulusal Müzesi sizler için farklı deneyimler de sunmaktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu bu müze uğramadan dönmeyin.

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer - Britanya TuruBritanya Turu on Kasım 12, 2018
  2. Geri bildirim: İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 2. Bölüm - Britanya TuruBritanya Turu on Nisan 16, 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

27 Mart 2019, 08:14

Belfast Titanik Müzesi

Britanya’yı oluşturan her ülke gerçekten birbirinden eşsiz. Kuzey İrlanda’da bu eşsiz ülkelerden biri. Burada görebileceğiniz doğa harikası birçok şey var. Manzaradan kendinizi almak zor olacaktır. Çok bilinen Devler Kaldırımı da bu yerlerden biri. Şimdi biraz yakından bakalım. Devler Kaldırımı (Giant’s Causeway) ilk olarak 1693 yılında belgelenmiş olup, 1740 yılında dünyaya...

Devamını Görüntüle