SON YAZILAR

Efsanelere Konu Olmuş Stonehenge Hakkında Bilgi

Efsanelere Konu Olmuş Stonehenge Hakkında Bilgi

Dünyanın birçok yerinde henüz keşfedilmemiş ya da bulunup da gizemi çözülmemiş yapılar vardır. Bunlardan biri de Stonehenge denilen yerdir. İngiltere’de bulunan bu yer her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Sanırım insanoğlunun gizemli olan şeylere karşı merakı burada da ön planda. Efsaneleri kim sevmez ki!

Eski İngilizcede “Asılı Taşlar” anlamına gelen StonehengeDünyada en çok tanınan ve ilgi çeken yapılardan biridir. Üç metreden daha yüksek, dikine duran taşlardan oluşan ve bakıldığında gri taşlardan yapılmış dev bir yüzüğe benzeyen Stonehenge, göz alabildiğine uzanan arazide tek yapıdır. İlk olarak M.Ö 3100’de iç kısmına küllerin konduğu deliklerle çevrili bir höyük, dışında da tek bir kayanın bulunduğu yuvarlak hendekten oluşmaktaydı. M.S 2100’de bunlar yok olmuş ve Stonehenge, aşina olduğumuz görünümünü almaya başlamıştır. 

Stonehenge, yaklaşık olarak 30 büyük taştan meydana gelmiş ve bu 30 taş, Searsen ve Lintel olarak adlandırılan 2 gruptan oluşmaktadır. Searsenlerin her biri 26 ton ağırlığında ve hepsi 3 metrenin üzerinde bir yüksekliğe sahiptir. Bir çember oluşturacak şekilde dizilmişlerdir. Linteller ise her biri 6 ton ağırlığında ve horizontal bir şekilde Searsenlerin üzerine yerleştirilmişlerdir.

Efsanelere Konu Olmuş Stonehenge Hakkında Bilgi

Stonehenge, Prehistorik taşlar içinde tek örnektir.

Taşlar yapay olarak şekillendirilmiş ve mimari bir plan çerçevesinde birleştirilmişlerdir. Örneğin dikine duran taşları birleştiren parçalar düz değil, her biri bir çember oluşturabilmek için belirli bir eğiklikte biçimlendirilmiştir. Jeologlar taşların çok çeşitli olmaları nedeniyle, tek bir yerden gelme olasılığının olmadığını ve büyük bir ihtimalle farklı noktalardan getirildiklerini söylemektedir.

Tarih boyunca bu gizemli yapının mimarının büyücü Merlin olduğuna dair birçok efsane anlatılmıştır. Bu efsanelerin biri Briton kralı Aurelius Ambrosius’un taşları getirmek için Merlin’i kullanmış olduğudur. Bir diğer efsane de taşları Afrika’dan devlerin getirmiş olduğudur. Ne var ki bugünkü arkeolojik bulgular Stonehenge’in efsanevi Kral Arthur döneminde yapılmadığını ve Arthur ile aynı dönemde yaşadığı söylenen büyücü Merlin’den de yaşlı olduğu ispatlanmıştır.

Arkeolojik veriler anıtın yapım tarihinin milattan önce 5000 ile 3000 yılları arasında olduğunu göstermektedir. Stonehenge’nin etkileyici bir düzende dizilmiş devasa taşlardan ibaret olmanın ötesindeki gizemlerinin ortaya çıkmaya başlaması yakın zamanlara dayanmaktadır. Taşlar Ekinoks’lara ve tutulmalara göre yerleştirilmiştir ve ufukta yükselen güneş, taşlar arasındaki boşluklara mükemmel derecede sığmaktadır. Bu tabii ki bir rastlantı değildir ve anıtın gizemine dikkat çekmektedir.

 Arkeologlar ve astronomlar Stonehenge’in 56 yıllık tutulma döngüsünü keşfetmiş, güneşin ve ayın hareketlerini Stonehenge’in yapısı içine yansıtıldığını bulmuşlardır. Stonehenge çevresinde bulunan taşların ya da deliklerin hepsinin döngünün içinde farklı günleri ya da yılları temsil ettiği artık bilinmektedir. Stonehenge’in bir tür ibadet merkezi olduğu fikride birçok insan için geçerlidir. Eski dönemlerde yaşamış insanların gizli bir yerde, gizli zamanlarda buluşmak ve kendi dini inançlarını törenlerle kutlamak için Stonehenge’i oluşturdukları da düşünülmektedir.

Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile siz de bu gizemli yere gidebilir ve bizzat yerinde görebilirsiniz. Hayat her zaman bu fırsatı karşınıza çıkarmaz. Keşfetmek için hazırlanın.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Mayıs 2018, 08:03

Belfast’ta Ziyaret Etmeniz Gereken Müzeler

Avrupa’da seyahat düşünüldüğü zaman akla genellikle artık klişeleşmiş Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkeler gelir. Doğa gezisi yapmayı istiyorsak ilk tercih Avrupa değildir çoğu zaman. Ancak İrlanda, İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda, İskoçya inanılmaz doğasıyla kendini diğer Avrupa ülkelerinden ayıran bir coğrafya. İşte Britanya’da manzarasıyla büyüleyen doğa harikaları! Beachy Head Bead, İngiltere...

Devamını Görüntüle