SON YAZILAR

En İyi Seyahat Kamerası Önerileri

En İyi Seyahat Kamerası Önerileri

Seyahat ederken edindiğimiz kültürel ve tarihi birikimin yanı sıra fotoğraflar ile de anı toplamaya çalışırız. Bu anılar, zamanı geldiğinde tekrar tekrar bakabileceğimiz fotoğraflar olmalı. Ve bu anı koleksiyonunun fotoğrafları elbetteki belli bir kalitede ve güzel çekilmiş olmalı. Seyahate çıkacaksınız; bol bol fotoğraf çekmek istiyorsunuz ancak size uygun fotoğraf makinesi hangisi, bunda kararsızsınız. Seyahate çıkacaklar için fotoğraf makinesi önerileri kısmından önce kamera seçerken nelere dikkat edilmeli ona bakalım. Seyahat kamerası tercih ederken bu özelliklere dikkat edin.

Bütçe – Bir seyahat kamerasına ne kadar harcamak zorundasın?

Bu önemli bir şey. Kameralar ciddi bir fiyat aralığına sahip. Bu yüzden kesinlikle ne kadar harcamak istediğinizi düşünmeniz gerekir. Ayrıca, bu bir seyahat kamerası. En iyi çekimleri yapmak istediğinizde sırada, sizi kayıplardan hırsızlığa kadar risklere maruz bırakabilir. Açıkçası, bunlar sigorta ile hafifletilebilecek şeyler, ancak bir yatırım yaparken akılda tutulması gereken şeyler; kamera ne kadar pahalı olursa, sigorta primi de o kadar yüksek olur.

Son olarak, kameranın yalnızca bulmacanın bir parçası. Diğer parçalar için de ek masrafınız olacak: hafıza kartları, yedek piller, lensler – ve ayrıca bir tripod ve filtreler gibi şeylere de ihtiyacınız olacak.

kamera-çeşitleri

Ağırlık – Ne kadar taşımak istersin?

Bu gerçekten önemli bir soru. Hafif seyahat etmeyi seven bir kişiyseniz, hantal bir DSLR istemeyeceksiniz. Siz dışarıda eğlenirken, hiç kullanılmayacak bir kamera otel odanızda oturmamalı. Cebinize veya çantanıza tam olarak uyan bir şey istiyorsanız ve en iyisi muhtemelen bir akıllı telefon veya kompakt fotoğraf makinesi olmalı.

Öte yandan, görüntü kalitesi ve düşük ışık performansı sizin için ağırlıktan daha önemliyse ve yedek lensleri, filtreleri ve diğer aksesuarları taşımaktan mutluluk duyuyorsanız, büyük olasılıkla aynasız veya DSLR sistemine bakıyor olacaksınız.

Genel bir kural olarak, kamera ne kadar büyük, daha büyük bir sensör için o kadar fazla alana sahip olduğunu unutmayın. Daha büyük bir sensör, kameranın daha fazla ışık tutabileceği anlamına gelir; bu, daha karanlık durumlarda çekim yaparken bile daha net ve temiz görüntüler elde edeceğiniz anlamına gelir.

Kullanım – Nelerin fotoğrafını çekeceksin?

Yapacağınız fotoğraf türü, satın alacağınız seyahat kamerasından çok farklı. Asıl amacınız albümleriniz, sosyal medyanız için güzel seyahat fotoğrafları çekmek ve çevrimiçi olarak arkadaşlarınıza ve ailenize posta göndermek ise, kamera türlerinden herhangi biri muhtemelen aynı işi yapacak.

Ancak, çok fazla aksiyon fotoğrafçılığı yapacaksınız veya kameranın tamamen su geçirmez hale getirilmesi gerekiyorsa, GoPro gibi bir şey en iyi seçenek olacaktır.

Astrofotografiyi seviyorsanız, bol ışık alması için büyük sensörlü bir kameraya ihtiyacınız olacak ve bir DSLR’ye yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bunun tersine, yiyeceklerden manzaralara ve insanlara kadar çeşitli seyahat sahneleri için yeterince esnek bir genel amaçlı kamera istiyorsanız, aynasız bir sistem gibi bir şey muhtemelen en iyi performans olacaktır; ağırlık için en iyi performansı sunar.

Şimdi sıra seyahate çıkacaklar için fotoğraf makinesi önerilerinde!

fotoğraf-makineleri

Seyahat için En İyi Kompakt Fotoğraf Makineleri

Kompakt bir seyahat kamerası birçok avantaj sunar. İlk olarak, çoğu akıllı telefondan daha büyük sensörlere sahiptir. Bu nedenle görüntü kalitesi ve performansı genellikle iyileştirilir. Ceptedirler, yanınıza almanız çok kolaydır. Ayrıca, daha kullanıcı dostu, genellikle aynasız ve DSLR kamera sistemlerinden çok daha ucuzdurlar. Birçok model manuel kontrol sunar ve ayrı bir cihaza sahip olmak, akıllı telefonunuzun pili bitmiş olsa bile fotoğraf çekmeye devam edebileceğiniz anlamına gelir.

Yine de en büyük avantajlardan biri optik zoom. Sahip olduğumuz tüm kompakt seyahat kameraları, bir akıllı telefonla elde edemeyeceğiniz uzak nesnelerin fotoğraflarını çekmenizi sağlayan optik bir yakınlaştırmaya (GoPros hariç) sahiptir.

Başlıca dezavantajlar, aynasız veya DSLR’ye kıyasla daha küçük sensör boyutları ve değiştirilebilir merceklerin olmamasıdır.

Tercih edebileceğiniz kompakt kameralar

 1. Panasonic Lumix ZS50
 2. Sony RX100
 3. Canon Powershot SX740
 4. Olympus TG-5 Waterproof Camera
 5. Canon Powershot G9 X Mark II
 6. Sony Cybershot HX99
 7. Panasonic Lumix ZS100
 8. GoPro Hero 7

kompakt-makineler

Seyahat için En İyi Aynasız Fotoğraf Makineleri

Aynasız bir fotoğraf makinesi, seyahat kamerası alanında nispeten yeni bir gelişmedir. DSLR fotoğraf makinelerine benzerler ancak objektiften optik vizöre ışığı yansıtan iç aynaları yoktur. Bu daha küçük, daha hafif ve daha portatif olabilecekleri anlamına gelir.

Aynasız kameralar ayrıca DSLR’nin diğer tüm avantajlarına sahiptir – daha büyük sensörler, manuel kontroller, mükemmel görüntü kalitesi ve değiştirilebilir objektifler.

Dezavantajları açısından, elbette akıllı telefonlardan veya kompakt seyahat kameralarından daha büyük ve ağırdır ve özellikle bir veya iki iyi mercekle faktörü kurduğunuzda daha pahalıdır.

DSLR’lerle karşılaştırıldığında, bunlar genellikle daha az pil ömrüne ve daha az lens seçeneğine sahiptir.

Tercih edebileceğiniz kompakt kameralar

 1. Canon M100
 2. Sony a6000
 3. Fujifilm X-A5
 4. Olympus OM-D E-M10 Mark III
 5. Panasonic Lumix GX9
 6. Fujifilm X-T30
 7. Sony Alpha a7 II
 8. Canon EOS RP

Seyahat için En İyi DSLR Fotoğraf Makineleri

Seyahat fotoğrafçılığı, profesyonel düzeyde sürdürmeyi planladığınız bir şeyse, o zaman bir DSLR kesinlikle almalısınız. DSLR fotoğraf makineleri için lens seçimi geniş opsiyonludur. Ve bu optik vizör pil ömrünün üstün olduğu ve görüntü kalitesinin genelde harika olduğu anlamına geliyor. DSLR’nin en büyük dezavantajları ağırlık ve maliyettir.

Tercih edebileceğiniz DSLR kameralar

 1. Nikon D3500
 2. Canon EOS 250D
 3. Nikon D7500
 4. Canon EOS 80D
 5. Canon EOS 6D Mark II

Avrupa Rüyası turları ile tek seferde çok ülke gezebilirsiniz. Bolca seyahat fotoğrafı çekebilirsiniz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Mayıs 2018, 08:25

Avrupa Rüyası ile İngiltere Turunda Göreceğiniz Rüya Şehirler

Gezgin dünyasında sıkça karşınıza çıkan seyahat terimleri ile karşınızdayız! Pasaport, vize, check in – out, overbooking ile ilgili bilgiler birçok kez gezginleri karşısına çıkıyor. Sizde gezgin dünyasına adım atmak istiyorsanız bu yazıdaki terimlere dikkat! Pasaport PASAPORT: Yurtdışı seyahatleri için en önemli evraktır. Seyahat eden kişinin uluslararası kimliği olarak da değerlendirilir. Pasaportlar...

Devamını Görüntüle