SON YAZILAR
2 dakikada okuyabilirsiniz

Galler’in Nefes Kesen 7 Doğal Güzelliği

love
Galler’in Nefes Kesen 7 Doğal Güzelliği

Galler, muhteşem doğası ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan bir ülke. Özellikle öne çıkan 7 harikası ise kesinlikler görülmeye değer. Bu yerleri görmek için en uygun yol ise, özel aracınızın olması. Özellikle de Pistyll Rhaeadr Şelalesi görmek istiyorsanız bu şart! Diğerlerine otobüslerle ulaşım sağlanabiliyor ancak Snowdon’un tepesine çıkmak istiyorsanız ya biletli demiryollarını kullanacaksınız ya da uzun bir yürüyüş yapacaksınız. İşte Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Galler’in nefes kesen 7 doğal güzelliği!

Galler Pistyll Rhaeadr Şelalesi

1. Pistyll Rhaeadr Şelalesi

Llanrhaedr-ym-Mochnant yakınlarında bulunan Pistyll Rhaeadr Şelalesi, oldukça zorlu ve kırsal bir yolun sonunda bulunuyor. Ulaşımı biraz meşakkatli olan şelaleye gitmek, eğer sabırsız biriyseniz ve zorlu yollar sizi yoracaksa gitmek pek keyifli olmayabilir. 74 metre yüksekliğindeki şelale tüm İngiltere ve Galler’de görebileceğiniz en büyük şelale ve Berwyn Tepeleri’nden gelen sular inanılmaz derecede kuvvetli bir şekilde akıyor. Eğer dilerseniz şelalenin tepesine giden bir patika yol da var.

St Giles' Kilisesi, Wrexham

2. St Giles’ Kilisesi, Wrexham

St Giles’ Kilisesi’nin bu listede yer almasının en büyük sebebi aslında bir kule olması ve dolayısıyla yüksekliği. Tüm Wrexham’dan görülebilen kilisenin tam yarısı büyüklüğünde bir kopyasını Yale Üniversitesi’nde de görebilirsiniz. Üniversitedeki kilisenin önünde, okulun en büyük bağışçısı olan Elihu Yale’in de mezarı bulunuyor. Bilindiği üzere üniversite onun adını taşıyor olsa da bazılarına göre Jeremiah Dummer ondan daha fazla bağış yapmış. Ancak bir sebepten dolayı okulun adı yine Yale olarak kalmış.

Galler Snowdon Dağı

3. Snowdon Dağı

Snowdon 1,085 metre yüksekliği ile İngiltere ve Galler’in en yüksek dağı. Birçok farklı yoldan tırmanılabiliyor olsa da en popüler patika Llanberis Yolu. Çünkü yol üzerinde çay içilebilecek pek çok yer var ve bu yerlerden birisi de dağın tepesi. Diğer yollarda durabilir ve otobüslerin sizi bir sonraki noktaya çıkarmasını da bekleyebilirsiniz. Bazı yollarda ise biraz zorlu ve dağcılık bilgisinin gerektiği noktalar bulunuyor. Çıkış için en kolay ol ise Llanberis’ten tren yolu ile çıkmak. Zirveye ulaştığınızda Hafod Eryri ziyaretçi merkezinden bir şeyler yiyebilir ve soğuktan korunabilirsiniz. İlginç bir şekilde yazları bile tepesi çok soğuk olabiliyor. Sıkı giyinin!

Galler Overton-on-Dee

4. Porsuk Ağaçları, Overton-on-Dee

Overton-on-Dee’nin porsuk ağaçları çok ama çok eski. En eskisinin 1,500-2,000 yıllık olduğu düşünülüyor. Ancak aralarındaki en önemli ağaçlardan biri 1992’de Kraliçe II. Elizabeth’in dikmiş olduğu ağaç. Ahşap desteklerle ayakta duran ağaç ise buradaki en eskisi.

St Winefride's Çeşmesi, Holywell

5. St Winefride’s Çeşmesi, Holywell

Holywell isminden de anlaşılacağı gibi kutsal bir çeşmeye sahip. Efsaneye göre Winefride, tecavüzcüsüne direnmediği için burada başı kesildi ve başının düştüğünü noktada ise bir su kaynağı belirdi. Amcası olan St. Bueno ise cansız bedeni ve başı bu suyla birleştirip dua ettiğinde Winefride tekrar hayata döndü. Buranın sularının iyileştirici etkisi olduğuna inanılıyor. Girişi ücretli olan az sayıdaki yerlerden biri olan çeşmenin ücreti neyse ki sadece 1 pound ve buna tüm tarihin anlatıldığı bir sergi de dahil!

Llangollen Köprüsü Galler

6. Llangollen Köprüsü

Llangollen Köprüsü, Dee Nehri üzerinde yapılan ilk taş köprü olma özelliğine sahip. I. John Trevor tarafından yaptırılan köprü sürekli yenilenerek günümüze kadar geldi. En son 1960’larda restore edilen köprü her bakım yapıldığında orijinal tasarımına sadık kalınmasına özen gösteriliyor. Nehir suları yükseldiğinde ise en güzel görüntüyü yakalayabilirsiniz.

Gresford Çanları Galler

7. Gresford Çanları

Gresford Kilisesi’nin en büyük özelliği kilisenin kendisinden ziyade çanları. Buna şahit olmak isterseniz Pazar günleri ya da salı akşamları gidin.

Britanya Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Galler’in nefes kesen 7 doğal güzelliğini keşfedin!

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Galler de Ziyaret Edilebilecek Kaleler - Britanya TuruBritanya Turu on Kasım 5, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

03 Şubat 2020, 08:30

Seyahatte Okurken Keyif Alacağınız Kitaplar

İskoçya’nın ikonik sembolü haline gelmiş the Kelpies heykelleri, Kelpies, Forth ve Clyde Kanalı’nda Helix’deki Carron Nehri yakınında duran, kelpileri tasvir eden tamamı metalden yapılmış, 30 metre yüksekliğindeki at başı heykelleridir. Clydesdale atlarının kültürel mirasından ilham alan, kanallar boyunca ve karadaki insanlara yardım etmek için çok çalışan taslak atlarından oluşan, dünyanın en büyük...

Devamını Görüntüle