SON YAZILAR

Gezgin Dünyasında Seyahat Terimleri

Gezgin Dünyasında Seyahat Terimleri

Gezgin dünyasında sıkça karşınıza çıkan seyahat terimleri ile karşınızdayız! Pasaport, vize, check in – out, overbooking ile ilgili bilgiler birçok kez gezginleri karşısına çıkıyor. Sizde gezgin dünyasına adım atmak istiyorsanız bu yazıdaki terimlere dikkat!

Pasaport

PASAPORT: Yurtdışı seyahatleri için en önemli evraktır. Seyahat eden kişinin uluslararası kimliği olarak da değerlendirilir. Pasaportlar işlev ve statü durumuna göre dört başlık altında toplanmaktadır. Bordo (umumi) pasaport, yeşil (hususi) pasaport, siyah(diplomatik) pasaport, gri(hizmet) pasaportudur. Pasaport süreleri en az 6 ay ile başlayıp 10 yıla kadar verilebilmektedir. Bunun için gerekli harç ve defter bedelleri ödenmektedir.

avrupa rüyası vize

Vize

VİZE: Seyahat edeceğiniz ülkenin turist olma şartlarını yetkili makam tarafından yapılan vize mülakatı ile yerine getirdiğinize dair onaylanmasıdır. Pasaportunuzun geçerli sayılacağını ve ülke giriş çıkışlarında sorun olmayacağını belirtir. Konsolosluklara verdiğiniz evraklar incelendikten sonra başvuru randevunuzun günü geldiğinde bu görüşme yapılır ve red alınmaması halinde pasaportunuza işlenir. Yurtdışı seyahatlerinin en önemli iki terimidir pasaport ve vize. Vize alıp alamamanız çalışma durumunuz, yaşınız, sponsorunuz ve buna benzer birçok şarta bağlıdır.

avrupa rüyası check in

Check In & Out

CHECK IN: Havaalanlarında uçuş biletinizin kontrol edilmesi ve bagaj verme işleminizin yapılmasıdır. Eğer ki bagajınız yoksa online check in yaparak da biniş kartınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Bir başka seçenek ise havalimanlarında bulunan check in kiokslarından biletleme işlemlerinizi sıra beklemeden hızlıca yapabilmenizdir. Uçtuğunuz firmaya göre en erken online check in yapma süreniz değişmektedir. Check in sürelerinin değişimi kapsamında; uçuştan 24 saat öncesinde de başlatan firmalar vardır,72 saat öncesinde başlatan firmalar da vardır.

Check in kelimesinin bir diğer kullanım alanı ise;  Otel rezervasyonları içindir. Otel giriş saatlerine; check in, çıkış saatlerine de check out denmektedir.

CHECK OUT: Yurtdışındaki otellerden hesabınızı ödeyerek ayrılma işleminize verilen addır. Genellikle otellerin belirli bir saatte girişleri yani check inleri belli bir saatte de çıkış yani check out süreleri olur. Oteldeki misafirin belirtilen o saat dilimlerinde otele giriş yapması ve de yine belirtilen saatte çıkış yapması şartı vardır.

avrupa rüyası voucher

Voucher

VOUCHER: Seyahat acentesi ile yurtdışı bir tura katılan kişinin arasında yapılan otel rezervasyonun makbuzu niteliğindeki formdur. Kesinlikle kaybetmemesi gereken belgedir. Tüm Voucherler de rezervasyon ile ilgili bilgileri ve acentenin adı, amblemi, adresi, telefon numaraları, Voucheri düzenleyen kişi ile otelde onay veren kişinin isimleri bulunur. Voucherler üç amaç için kullanılırlar. Birincisi; rezervasyon için, ikincisi; iptal ve değişiklik için, üçüncüsü ise; otel çıkışlarında kullanılan servis voucheridir.

avrupa rüyası overbooking

Overbook

OVERBOOK: Havayolu şirketlerinin uçağın kapasitesinin üstünde bilet satışı yapması sonucunda oluşan durumdur. Bunun nedenleri arasında; yolcuların uçağı kaçırma hali, geç gelme durumu, check in süresinin zamanını aşma gibi ihtimallerin değerlendirmesi vardır. Overbook uygulaması ile fazla olan yolcuların rızası alınarak bir sonraki seferde uçmaları sağlanır. Firma yolcusunun biletini ya Business Class’a yükseltir ya da tüm masraflarını karşılayarak konaklama imkânı sağlar.

Seyahat terimleri hakkında bilgi edindiğimize göre artık valizlerimizi hazırlayıp yola çıkabiliriz. Avrupa Rüyası Britanya turu ile yola çıkmaya ne dersiniz.

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Mayıs 2019, 09:17

Londra Bermondsey Caddesinde Yapılacak 5 Şey!

Belki hepimizin aklına aynı şleyler gelmeyebilir ama bence birkaç tanesi kesin gelir ya : ) şimdi İngiltere dedğimizde aklımıza gelen 7 şeyi sizler için hazırlıyorum. Yani benim kesinlikle ilk olrak Kraliyet ailesi geliyor. Hadi ondan başlayalım. 1- Wellington Arch, Green Park ve Buckingham Sarayı Eğer Londra’daysak son yıllarda sıkça gördüğümüz...

Devamını Görüntüle