SON YAZILAR

Glasgow Hakkında Bilmemiz Gerekenler

haha
Glasgow Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Glasgow, Büyük Britanya turu ile ziyaret edeceğiniz İskoçya’nın en büyük şehridir ve Birleşik krallıktaki en büyük üçüncü kenttir. Şehir, Clyde Nehri üzerinde kurulmuştur. Glasgow, İngiltere’nin en büyük liman kenti olması amacıyla bu nehrin üzerinde kurulmuş ve geliştirilmiştir. Kent de aynı zamanda kültürel yapıda gelişmeye devam etmiştir ve birçok farklı alanda spor da sanat da eğitim de köklü bir yapıya sahiptir. Edinburgh‘tan sonra en çok ziyaret edilen şehirler arasındadır.

Tarihi Yapılar

Glasgow, elbette eşsiz doğal güzelliklere sahip. Bunun yanı sıra da tarihsel olarak eski ve uzun bir geçmişe sahip olduğu için özellikle mimari yapılarını koruyabilmiştir. Glasgow’da gotik İskoç mimari örneği olan ve Ortaçağ’dan kalan Glasgow Katedrali mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Bir diğer ilgi çekici yer için Glasgow Nekropolü diyebiliriz. Viktorya dönemi mezarlığı olan bu yere yaklaşık olarak elli bin kişinin gömüldüğü söylenmektedir. Ufak bir tepede yer Glasgow Nekropolü’nde 3500 anıt bulunmaktadır.

Müzeler

Gerçekten Britanya müzeler ve galeriler için inanılmaz bir çeşitlilik sunmakta ve Glasgow’da da bu durumu çok net bir şekilde görebilirisiniz. Tam anlamıyla bir kültür şehri diyebiliriz. Ziyaret edebileceğiniz birçok müze bulunmakta Glasgow’da yani ilgi alanınıza göre tercihi size bırakmış durumda bu şehir. Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müze’si dünyadaki en iyi silah ve zırh koleksiyonlarından birine ve doğal tarih koleksiyonuna sahiptir. Ayrıca sanat koleksiyonu da oldukça seçkin olan müzede dünyaca ünlü ressamların eserlerini de dünya gözüyle görme şansını yakalayabilirsiniz.

Kütüphaneler

Ayrıca Glasgow eğitim açısından da oldukça cazibeli bir yer diyebiliriz. Kentin ana belediye kütüphanesi olan Mitchell Kütüphanesi oldukça büyük bir arşive/kaynağa sahiptir ve Avrupa’daki sayılı halk kütüphanelerindendir. Glasgow Üniversitesi Kütüphanesi de Avrupa’daki en eski ve en büyük kütüphanelerden biridir. Yani okumayı ve araştırmayı sevenler için daha iyi bir yer olamazdı.

Spor

Bilindiği üzere golfün çıkış yeridir İskoçya. Golf, tenis gibi sporun farklı alanlarında ilgili oldukları söylenebilir. Bu ülke de spor da fazlasıyla sevilmektedir. Glasgow’da ise futbol önemli bir yere sahiptir. Şehrin önde gelen iki takımı Celtic ve Rangers. Şüphesiz en ünlüsü Celtic’dir. Özellikle ateşli taraftar topluluğuyla bilinen Celtic’in sahası olan Celtic Park’ı görmek isteyebilirsiniz.

Avrupa Rüyası‘nın Büyük Britanya turu ile ziyaret edeceğiniz İskoçya’nın Glasgow şehrini keşfetmeye hazır mısın!

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Britanya Turu ile Göreceğiniz Rüya Gibi 10 Şehir - Britanya TuruBritanya Turu on Haziran 20, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

17 Aralık 2018, 08:06

Devler Kaldırımı | Kuzey İrlanda’da En Çok Ziyaret Edilen Yer 

İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler’in geleneksel kahvaltısı olan İngiliz Kahvaltısı (English Breakfast) her gün yenmeyip hafta sonları ve tatil için saklanan bir keyif zamanını da ifade ediyor. Portakal suyu, tahıl gevrekleri, haşlanmış ya da taze meyvelerle başlayan kahvaltının kalbini ise çeşitli sosisler, ızgara domates, mantar, çay, kızarmış ekmek ve marmelat...

Devamını Görüntüle