SON YAZILAR

Greenwich Kasabası | İngiltere’de Zamanın Merkezi 

Greenwich Kasabası | İngiltere’de Zamanın Merkezi 

Eğer Londra’daysanız ve vaktinizde varsa merkeze neredeyse 40 dakikalık uzaklıkta ki bu kasabaya mutlaka gitmelisiniz. Greenwich’i duyunca elbette aklımıza hemen “0” noktası gelmekte ama burada çok daha fazla şey bulabilirsiniz. İngiltere’de zamanın merkezi Greenwich Kasabası!

Burada görebilecekleriniz arasında müze haline getirilen Britanya yelkenlisi Cutty Sark, Ulusal Denizcilik Müzesi, Kraliçe’nin Evi, Kraliyet Rasathanesini ve Greenwih parkını sayabiliriz.

Greenwich Kasabası | İngiltere'de Zamanın Merkezi 

Cutty Sark yelkenlisi uzun yıllar denizde dolaşmıştır.  1869 yılında yapımı biten bu efsane yelkenli Çin’den Britanya’ya çay getirmek için kullanılmıştır. Çay önemli : ) daha sonraları yün taşımak için kullanılan bu yelkenli 1890’larda buharlı gemilerin ortaya çıkmasıyla başka alanlarda kullanılmaya başlamıştır. Çeşitli badireler atlatan bu yelkenli nihayetinde 2006 yılında müzeleştirilmiştir.

Cutty Sark’dan çıkıp biraz ilerledikten sonra karşınıza Discover Greenwich isimli bir yer çıkacaktır. İsterseniz buraya girip, Greenwich hakkında tarihi hakkında bilgiler alabilirsiniz. Buradaki enteresan nokta ise bu yapının önündeki Somanlı topudur. Bu 5 ton ağırlığındaki top 1807 yılında Kınalıada’dan Amiral Sir John Duckworth tarafından alınarak İngiltere’ye getirilmiştir ve 2007 yılından bu yana orada sergilenmektedir.

Greenwich Kasabası | İngiltere'de Zamanın Merkezi 

Daha sonra Ulusal Denizcilik Müzesine gidebilirsiniz. Dünyanın en büyük denizcilik müzelerinden biri olan bu müze, 1807 yılından beri faaliyette bulunmaktadır. Bu müzenin hemen yanında Kraliçenin Evi Müzesi ve Kraliyet Rasathanesi de bulunmaktadır.  Buradaki en ilgi çekici yapı sanırım Kraliyet Rasathanesi ve “0” noktası. Dünyayı hayali olarak da olsa doğuya ve batıya bölen bir boylam buradan geçmektedir. 1675 yılında İngiltere’de her şehir kendi yerel zamanını kullanmaktaydı rasathanenin kurulmasıyla ortak bir zaman dilimi oluşturulmuş oldu. O zamandan beri dünyada da bu zaman dilimi kullanılmaktadır.  Rasathane müzesine girdiğinizde bu hayali çizgiyle ilgili bilgi alabilirsiniz.  Tüm bu yerleri gezince biraz dinlenmeniz gerekebilir. Bu noktada Greenwich parkı muazzam bir seçenek özellikle de hava güneşli ise buradan şehrin manzarasını izleyebilirsiniz.

Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile tüm bunları deneyimleyebilir hatta daha fazlasına da ulaşabilirsniz. Yapmanız gereken şey bu turu katılmak gerisi paha biçilemez

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Mart 2019, 07:15

Londra’da Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Park

Bittabi İngiltere söz konusuysa Shakespeare’den bahsetmemek olmaz. Dünyaca ünlü Shakespeare, oyunlarıyla bu ilgiyi hak ediyor. Shakespeare’s Globe Tiyatrosu 1599 yılında kurulmuştur. The Theater’ın kurucusu James Burbage’in oğulları olan Richard ve Cuthbert, yanlarına Shakespeare’i ve Chamberlain Topluluğu’ndan birkaç kişiyi alarak yıkılan Theater binasının malzemeleriyle Shakespeare’s Globe Tiyatrosu’nu kurmuştur. “Totus mundus agit histrionem” Tamam,...

Devamını Görüntüle