SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

İngiltere Denilince Akla Gelen 7 Şey

haha
İngiltere Denilince Akla Gelen 7 Şey

Belki hepimizin aklına aynı şleyler gelmeyebilir ama bence birkaç tanesi kesin gelir ya : ) şimdi İngiltere dedğimizde aklımıza gelen 7 şeyi sizler için hazırlıyorum. Yani benim kesinlikle ilk olrak Kraliyet ailesi geliyor. Hadi ondan başlayalım.

1- Wellington Arch, Green Park ve Buckingham Sarayı

Eğer Londra’daysak son yıllarda sıkça gördüğümüz kraliyet ailesinin yaşam alanlarını görmek hiç de fena olmaz. Buckingham Sarayı’na gelmeden önce onun orijinal girişi olan Wellington Arch’ı (Wellington Kemeri) göreceksinizdir. Aynı lokasyonda Green Park’ı geçtikten sonra Kraliçe’nin evi olan Buckingham Palace’ı görebilirsiniz. Fotoğraf çekinirken fonda etkileyici olabilir. Hatta şuan evlenilecek prens kalmamışta olsa geçtiğimiz aylarda evlenen Prens Henry’nin eşi Meghan Marklle’nin yıllar önce sarayın önünde çektirdiği fotoğraf ortaya çıktı, hatırlarsınız. Maalesef sarayı ziyaret edemiyoruz, Kraliçe evde pek misafir sevmiyormuş.

oxford

2- Oxford

Elbette İngiltere diyince aklımıza bir diğer yer Oxford geliyor. Kolejler şehri olan bu yer mimarisiyle herkesi büyülüyor. Özellikle High Street, şehrin kolejleriyle ve tarihi yapılarıyla ünlü ana caddesidir. Caddenin bir tarafında University College diğer tarafımda ise Quenn College yer almaktadır. Cadde boyunca birçok tarihi yapı görmeniz mümkün bunlar arasında; Lincoln College, Souls College, Magdelen Kulesi, All Saint Kilisesi gibi yapıları sayabiliriz. Bu cadde boyunca ilerlediğinizde Ortaçağ’da bir zamanda yürüyormuş gibi hissedeceksiniz.

sheakspeare evi

3- Shakespeare

Elbette İngiltere diyorsak aklımıza Shakespeare gelmemesi imkânsız. Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu ile bizi yüğzyıllardır uğraştıran dünyaca ünlü tiyatro yazarının doğduğu yer olan Stratford-Upon-Avon, Birmingham’a 40 dakika uzaklıktadır ve turistlerin en ilgisini çeken yerlerin başında gelmektedir. Kafanızda Shakespeare’den sözlerle, metinlerle burayı görmek fazlasıyla özel olacaktır.

Sherlock Holmes

4- Sherlock Holmes

Her ne kadar yaratılmış edebi bir karakterde olsa o aslında 221B bizler için yaşıyor en azınsan yaşadı. Holmes gerçekten ilk başladığından bu yana inanılmaz bir okuyucu izleyici kitlesine sahip. O yüzden İngiltere’den bahsederken akla gelmemesi çok zor. Sherlock Holmes Müzesi’nin yer aldığı 221B’deki yaşadığı evine de yer vermeden olmaz. Tabi ki hepsi kurgu ama insan kendini alamıyor.

İngiliz kahvaltısı

5- Geleneksel İngiliz Kahvaltısı

O kadar popüler ve yaygın bir hale geldi ki gitmesek de görmesek de yemesek de o İngiliz Kahvaltısını biliyoruzJ fazlasıyla kendilerine has bir kahvaltı biçimi olduğu için hafızalarda yer ediyor. Büyük bir tabak da çeşitli yemeklerin bulunduğu bu kahvaltıyı mutlaka deneyin ama pişman olmazsınız.

İngiliz futbolu

6- İngiliz Futbolu

Bu başlık belki ilginiz çekmez ama İngiltere ile sayabileceğimiz belli başlı şeylerden biri de futboludur. Oldukça köklü ve iyi futbol kulüplerine sahip olan bu ülke de halk bu sporu oldukça sevmektedir. David Beckham sağolsun İngiliz futbolunu hepimize sevdirdi özellikle biz kadınlara: ) işin şakası elbette ama bu ülke futbolsuz düşünülemez.

londra thames nehri, london eye

7- Thames Nehri ve London Eye

Kapanış maddesinde Thames nehri ve London Eye olsun istedim. Çünkü görsel olarak hafızamıza o kadar kazınmış ki direkt olarak canlanır. Thames Nehri ve kenarında ağır ağır dönen London Eye. Yükseklik korkunuz varsa mutlaka London Eye’a binin ve Thames Nehri’ni Londra’yı ayaklarınızın altında izleyin.

Benim aklıma İngiltere dendiğinde bunlar geliyor. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya turu ile tüm İngiltere’yi görebilirsiniz ve kendiniz için bir liste yapabilirsiniz. Ama önce görmek şart: )

Başlıklar: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Nisan 2020, 10:36

Çocukla Seyahat Edeceklere 5 Eğlenceli Yer

Britanya Rüyası demek çok doğru bu tura çünkü rüya gibi uyanmak istemeyeceğiniz bir seyahat sizi bekliyor olacak. Bu tur boyunca 5 ülkeyi görebileceksiniz. Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, Galler, İskoçya, İrlanda ve Kuzey İrlanda’yı göreceksiniz. Ufak bir göz atalım bizi bu ülkelerde neler bekliyor. Britanya Rüyası’nda Göreceğiniz Ülkeler İlk durak olan...

Devamını Görüntüle