SON YAZILAR
2 dakikada okuyabilirsiniz

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır? Başvuru Belgeleri ve Vize Ücreti

haha
İngiltere Vizesi Nasıl Alınır? Başvuru Belgeleri ve Vize Ücreti

İngiltere’yi turistik amaçlı ziyaret edeceklerin başvurması gereken vize türüne
İngiltere Ziyaretçi/Turist Vizesi denir. İngiltere turist vizesi ile Birleşik Krallık’a bağlı olan İskoçya, Kuzey İrlanda ve de Galler de ziyaret edilebilirsiniz.

İngiltere Turist Vizesi Süreleri ve Vize Ücretleri

Turistik vize başvuruları 6 aylık, 2 yıllık ya da 5 yıllık olarak yapılmaktadır. İngiltere turist vizesi ücret sistemi Schengen vizesinden farklıdır. Schengen vizesinde sabit bir vize ücreti ödenir, vize süresine başvuru yapılan ülke karar verir. Ama İngiltere biraz farklı bir ülke olduğu için Schengen’i kabul etmiyor. İngiltere turist vizesinde ise vize ücreti başvurduğunuz vize süresine göre değişkenlik gösterir. 6 aylık vize ücreti 89 £, 2 yıllık vize ücreti 337 £, 5 yıllık vize ücreti 767 £ şeklindedir. Ancak örneğin 2 yıllık vize ücreti ödeyip başvuru yapmanız 2 yıllık vize alacağınız anlamına gelmez. Turistik geziler için 6 aylık vize başvurusu yapmanız daha mantıklı olabilir. İngiltere’yi düzenli olarak ziyaret etmeniz gerektiğini ispat ederseniz 2 yıl, 5 yıl ya da 10 yıl için vize başvurularınız da her gelişinizde 6 aydan fazla kalmamak şartıyla kabul edilir. Vizeye en erken seyahat tarihinden 3 ay önce başvurulabilir. Başvuru yapıldıktan 3 hafta sonra başvuru sonuçları bildirilir. Elbette turist vizesi ile İngiltere’de herhangi bir işte çalışmanız mümkün değil.

britanya turu için ingiltere vizesi

İngiltere Turist Vizesi Başvuruları İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Öncelikle İngiltere turist vizesi süresinin sonuna kadar geçerliliği olan ve İngiltere vizesinin basılacağı boş sayfası olan bir pasaportunuz olması gerekir. En temel adım bu sanırım.

Eğer İngiltere turist vizesi başvuru sebebiniz aile ziyareti veya iş ziyareti söz konusu ise davetiye gerekmektedir. Sadece turistik gezi amacıyla ziyaret edecekseniz bunu belgeleyecek otel rezervasyonu, tur rezervasyonu, uçak bileti rezervasyonu vb. belgeler gereklidir.

İngiltere ziyaret/turist vizesi başvurunuz için maddi durumunuza ilişkin son 6 aya ait belgeleri hazırlamanız da gerekmektedir. Bu özellikle İngiltere’de kaldığınız süre içerisinde kamu sosyal yardım ihtiyacınızın olmayacağını belgelemek açısından önemlidir. Maddi durumunuzun yeterli olmadığı sonucuna varılırsa, vize başvurunuz maalesef reddedilir.

Başvuru sırasında sunulacak tüm belgelerin orijinal ya da noter onaylı olması ve İngilizce ’ye çevrilmiş olması gerekmektedir.

ingiltere vizesi nasıl alınır

İngiltere Turist Vizesi Online Başvuru

İnternet üzerinden https://www.visa4uk.fco.gov.uk/account/register adresinden online olarak başvuru formunu doldurduktan sonra yine online olarak vize ücretini ödemelisiniz daha sonra biyometrik tarama (parmak izi ve göz taraması) işlemi için yine aynı adresten İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya’daki vize başvuru merkezlerinden birinden size uygun bir gün ve saatte randevu almalısınız. İstanbul’daki vize başvuru merkezi Mecidiyeköy’deki Profilo Alışveriş Merkezi’nin içinde bulunmaktadır.

İngiltere Turist Vizesi Biyometrik Tarama Randevusu

Online başvuru formunuzun çıktısı ve vize ücretini ödediğinize dair dekont ve destekleyici evraklar ile birlikte biyometrik tarama randevunuza gidip vize başvuru işlemini tamamlamalısınız.  Başvuru yapıldıktan yaklaşık 3 hafta sonra başvuru sonuçlanır, vize başvuru merkezinden teslim alınır ya da talebinize göre İngiltere turistik vizeli pasaportunuz evinize yollanır.

Ters ya da beklemediğiniz bir sonuçla karşılaşmamak için tüm detaylara dikkatlice bakın. Sonradan üzülmeyin hem vaktiniz hem paranız boşa gitmesin en önemlisi de hayaliniz yanmasın.

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Temmuz 2020, 09:22

Gezgin Dünyasında Seyahat Terimleri

Seyahat ve müzik birbirinden ayrılmaz mükemmel bir ikilidir. Uzun süren otobüs, uçak ve tren yolculuklarına arka plan olan müzik, pek çok kişi için vazgeçilmezler arasında yer alır. İnsanlığın ilk dönemlerinden günümüze değin eğlence, coşku ve heyecan gibi duyguları hissettiren müzik, her yaştan bireye hitap eder. Bunların yanı sıra seyahat edilen...

Devamını Görüntüle