SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

İngiltere’de Beş Çayının Hikayesi

cool
İngiltere’de Beş Çayının Hikayesi

İngiltere’ye özgü bir çay kültürü olan Beş Çayı, aslında şaşırtıcı bir şekilde çok da eskilere dayanmıyor, hatta yeni sayılabilecek bir gelenek. Çay içme geleneği M.Ö 3000’lere, Çin’e kadar uzandığından çayın İngiltere’de popülerlik kazanması 1660’larda Kral II. Charles ve eşi Portekizli Infanta Catherine de Braganza dönemine denk geliyor. Diğer yandan yine de 19.yüzyılın ortalarına kadar Beş Çayı konsepti İngiltere’de henüz uygulanmıyordu.

ingiltere beş çayı nedir

İngiltere’de Beş Çayının Hikayesi

Beş Çayı ilk olarak Bedford Düşesi Anna tarafından 1840’da İngiltere’ye tanıtıldı. Düşes öğlen saat 16 civarında acıkırdı ve yaşadığı evde akşam yemekleri nispeten geç bir saat olan 20’de yenirdi. Öğlen ve akşam yemeği arasında uzun bir süre olduğundan düşes bu konuda bir şeyler yapmak istiyordu. Akşam yemeğinden önce bir tepsi çay ile yanında yağ sürülmüş bir dilim ekmek yemeye başlayan ve arkadaşlarını da kendisine katılmak üzere davet eden düşes, artık bunu bir alışkanlık ve ondan da öte bir gelenek haline getirmeye başlamıştı.

Zaman içerisinde bu çay molası bir İngiliz modasına dönüştü ve 1880’lerin yüksek sosyete kadınları uzun eldivenler giyip süslü şapkalar takarak saat 16 ile 17 arasında bu geleneği sürdürmeye başladılar.

ingiliz çayları britanya turu ingiltere

Geleneksel beş çayında birbirinden lezzetli birçok küçük sandviç, kaymak ve reçel bulunuyor aynı zamanda kek ve pastalar da servis ediliyordu. Seylan ve Hindistan’da yetişen çaylar gümüş çaydanlıklardan, zarif kemik Çin bardaklarında servis ediliyordu. Ancak günümüz İngiltere’sinde bu gelenek küçük bir parça bisküvi ve bir kupa poşet çay ile yaşatılıyor!

İngiltere’nin artık dünyaca bilinen bir özelliği olan bu gelenek, özellikle kültür turizmini sevenler için kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir gelenek. Şayet bu geleneği gerçekten tam anlamıyla eski zamanlardaki gibi düşeslerin yaşadığı şekillerde yaşamak ve deneyimlemek istiyorsanız, Britanya Rüyası ile ziyaret edeceğiniz Londra’nın en iyi otellerine göz atabilirsiniz. Ayrıca İngiltere’nin batı kentlerinde de sürdürülen bu geleneği özellikle Devonshire Cream Tea’de yaşayabilirsiniz.

Londra’da birçok seçkin otel de bu geleneği çok başarılı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Claridges, The Dorchester, the Ritz ve Savoy gibi otellerin yanında Harrods, Fortnum ve Mason’da da bu deneyimi tam anlamıyla yaşayabilirsiniz!

Avrupa Rüyası ile İngiltere’de olmanın ve nefis Beş Çayı ritüelinin keyfini çıkarın!

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Greenwich Kasabası | İngiltere'de Zamanın Merkezi  - Britanya TuruBritanya Turu on Aralık 24, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Kasım 2019, 09:44

İngiltere Bath Kasabası Gezi Rehberi

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık (Britanya), genellikle Büyük Britanya ya da sadece GB olarak adlandırılan, uzun zamandır Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri konumunda. Olağanüstü manzaraları ve zengin kültürel mirası, iyi korunmuş tarihi dokuları, dünyaca ünlü müzeleri ve sanat galerileri ile birleşince seyahat severler de ilgisiz...

Devamını Görüntüle