SON YAZILAR
2 dakikada okuyabilirsiniz

İngiltere’nin Nefes Kesen 10 Doğa Harikası

cool
İngiltere’nin Nefes Kesen 10 Doğa Harikası

Eğer muhteşem manzaralar görmek istiyorsanız İngiltere bunu size fazlasıyla sunuyor. Olağanüstü tepelerden göz alıcı kıyı şeritlerine, antik ve farklı dünyalardan gibi görünen mağaralarına dek görebileceğiniz doğa harikası adresler nefesinizi kesecek. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya turu ile ziyaret edebileceğiniz İngiltere’nin nefes kesen 10 doğa harikası sizi kendine hayran bırakacak!

Malham Koyu

Kalker taşı oluşumu olan ve Yorkshire’daki Malham Kasabası’nın hemen dışında bulunan Malham Koyu’nda binlerce yıl önce buz çağındaki bir şelale sayesinde oluştu. Enfes bir yerde bulunan koy Harry Potter filminin bir bölümünde de görülebiliyor.

Durdle Kapısı

Dünyaca bilinen ve meşhur jeolojik oluşum olan Durdle Kapısı, Jurassic kıyısının müthiş manzarası ile birleşiyor. Piknik ve hatta yeterince cesursanız yüzmek için de harika bir yer!

cheddar geçidi - ingiltere

Cheddar Geçidi

140 metre yükseklikteki Cheddar Geçidi, İngiltere’nin en büyük geçidi. Cheddar Geçidi’ne tırmandığınızda ülkenin Güneybatı kısmının en muhteşem manzarasını görebilir ya da Gough mağarasına girip yer altındaki zenginlikleri keşfedebilirsiniz.

The Needles

İngiltere anakarasının biraz açıklarında bulunan Wight Adası’nın en batı kısmında yer alan The Needles’da denizden 30 metre yüksekliğe kadar ulaşan bir tebeşir taşı oluşumunu görebilirsiniz. İster denizden isterseniz de telesiyej ile bu muhteşem manzarayı görebilirsiniz.

birham-kayaliklari

Brimham Kayalıkları

Yorkshire’lı mağriplerin yaşadığı yere karşı duran ve ilginç doğal taş oluşumları olan Brimham Kayalıkları, olağanüstü görünümlere sahip oldukları kadar da eşsiz. Dünyanın en güzel doğal oluşumlarından biri olarak kabul ediliyor ve meraklılarını çok memnun edecek güzellikte.

Gaping Gill

Ülkenin en meşhur ve etkileyici mağaralarından biri de Dales’de bulunuyor. Gaping Gill, 100 metre derinlikte ve kendi başınıza gidip görebileceğiniz bir yer değil. Yılda birkaç kez Craven Pothole Kulübü bir vinç yardımıyla ziyaretçileri aşağıya indirip bu muhteşem deneyimi yaşamalarına vesile oluyor.

ingiltere-birham-kayalıkları

Seven Sisters

İngiltere’nin en bozulmamış doğal kıyı şeritlerinden birinde bulunan Seven Sisters, harika bir kalker taşı oluşumuna sahip. Hem yükselen hem de alçalan yedi tepeden oluşan bu doğa harikası adını da buradan alıyor. Zaman içinde erozyona uğramış olduğundan çok güzel bembeyaz bir görüntüye sahip. En güzel görüntüsünü yakalamak için Cuckmere Nehri kıyısındaki Seaford Head’e gidebilirsiniz.

Scafell Zirvesi

978 metre yükseklikteki Scafell Zirvesi, İngiltere’nin en yüksek dağı ve tartışmasız en güzel zirve manzarasına sahip. Zirveye giden seçebileceğiniz üç farklı yol bulunuyor ve bunlardan en popüleri Hollowstones Yolu. Biraz zorlu bir yol olsa da kesinlikle çekilecek yorgunluğa değer.

winnats geçidi - ingiltere

Winnats Geçidi

Peak Bölgesi’nin tam kalbinde yer alan Winnats Geçidi, her yanında yüksek tepelerin bulunduğu bir kireç taşı vadisi. İlk bakışta vadiler sanki tek bir yol için kenara çekilmiş ve vadinin en dibine kadar bu yolun gitmesine izin vermiş gibi görünüyor. Winnats Geçidi’nde yürüyebileceğiniz birçok farklı yol var ve kendi başınıza doğanın tadını çıkartarak istediğinizi seçebilirsiniz.

Coniston Gölü

Coniston Gölü, ülkedeki en güzel göllerden biri. Yaklaşık 8 kilometre uzunluğunda ve 1 kilometre genişliğindeki bu göl unutulamayacak kadar muazzam bir güzelliğe sahip. Huzurun bir timsali olan bu sular İngiltere’de görebileceğiniz en güzel manzaralardan biriyle çevrelenmiş durumda ve buraya âşık olmanız hiç de şaşılacak bir durum olmaz.

Britanya Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz İngiltere’nin nefes kesen 10 doğa harikasının keyfini çıkarın!

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Nisan 2018, 09:56

Londra’da Keşfedilmeyi Bekleyen 4 Mekan

Hayat yerinde durmaz, peki sen niye durasın? Çocuğun var diye neden hayallerini erteleyesin? Çocukla seyahat etmek için birbirinden güzel onca sebep var! Gitmek istediğin ülkeleri, Avrupa turlarını, Kuzey Avrupayı, Balkanları, Kübayı.. neden erteleyesin? Çocukla seyahat etmek elbetteki zor yanlara sahip, ancak bu bunu şuan yapamayacağınız anlamına gelmez. Ailenle tatil yapmak...

Devamını Görüntüle