SON YAZILAR

İrlanda Moher Kayalıkları Gezi Rehberi

love
İrlanda Moher Kayalıkları Gezi Rehberi

Moher Kayalıkları, İrlanda’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Ülkedeki en çok ziyaret edilen doğal cazibe merkezi olarak oldukça erişilebilirdir. Kayalıklara ulaşmak için Dublin veya Galway’den bir günlük tur bulmak kolaydır, ancak İrlanda tatiliniz için bir araç kiralamayı planlıyorsanız, o zaman kendi turunuzu yapmanız daha keyifli olabilir. Geniş bir ziyaretçi merkezi, tonlarca yürüyüş parkuru ve efsane manzaralar sayesinde bu güzel alanda kolayca bir gün geçirmek mümkün. İşte İrlanda Moher Kayalıkları gezi rehberi!

Moher Kayalıklarındaki Hava Durumunu Kontrol Edin

Moher Kayalıkları güneşte ve bulutta çok güzel olsa da, sisli bir havada görmeniz pek mümkün değil. Günlük gezintiye çıkanlar bu konuda fazla seçeneğe sahip değillerdir, ancak kendi aracınız varsa Moher Kayalıkları’ndaki havayı önceden kontrol etmek ve ziyaretinizi buna göre planlamak daha iyi olacaktır.

moher-kayalıkları

Moher Kayalıklarına Yakın Kalın

Galway veya Limerick’ten araçla gidebilirsiniz, ancak Cliffs of Moher deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmak için yakınlarda daha küçük kasabalardan birinde kalmak en iyisidir. Kalabalıktan uzaklaşmayı kolaylaştırmak, Burren’i keşfetmek veya sörf yapmak gibi bölgede görülecek ve yapılacak arasında çok şey var. Ayrıca, küçük kasabalar büyüleyicidir ve genellikle daha uygun maliyetlidir. Bir iki gece geçirmek için  arabayla sadece 10 dakikalık bir mesafede kasaba Doolin’de kalabilirsiniz.

Uçurumlara Ziyaretin Zamanı Önemli

Moher Kayalıkları en çok ziyaret edilen doğal atraksiyonlar olduğundan, son derece kalabalık olacaktır. Öyle ki yaz ayları boyunca bazen bölgeyi kapatmaları gerekebiliyor, çünkü çok dolu.

Moher Kayalıkları’ndaki en yoğun zamanlar öğleden sonra saat 11:00 ile 16:00 arasındadır, çünkü çoğu gezgin Dublin ve Galway’den günlük turlarla gelir. Kalabalıktan kaçmak için sabahları veya öğleden sonraları ziyarete giderek, kendi aracınızla gitmenin avantajlarından yararlanın.

irlanda-gezi-rehberi

Moher Kayalıklarındaki Kalabalık Alanları Es Geçin

Moher Kayalıkları yaklaşık 8 km (5 mil) uzanır, ancak çok az ziyaretçi gerçekte tüm uzunluğu boyunca yürürler. En kalabalık bölgeler ziyaretçi merkezinin önünde; duvarlı bölümün solunda ve O’Briens kulesinin sağındadır. Bunlar, kayalıkların en yüksek alanlarından bazılarıdır ve güzel fotoğraflar çekmenizi sağlar, ancak kesinlikle en işlek olanlarıdır.
Gündelik turların çoğu burada sınırlı bir süreye sahipken, gezginler ayrılan zamanın tamamını bu alanda geçirme eğilimindedir. Belirli bir zamanda bir otobüse binmek zorunda kalmayacağınız için, çok az arkadaş ziyaretçiyle daha çarpıcı manzaralar bulacağınız Moher Kayalıkları boyunca devam edebilirsiniz.

irlanda-gezilmesi-gereken-yerler

Moher Kayalıkları Nelere Bakmalı?

Moher Kayalıkları’nı görmeye geldiniz, ancak kenar boyunca yürürken dikkat etmeniz gereken harika şeyler var.

Harry Potter hayranları; Harry Potter ve Profesör Dumbledore’un Voldemort’un horcrux’unu aradığı Harry Potter ve Melez Prens sahnesinde yukarıdaki fotoğraftaki uçurumların dibindeki büyük mağarayı tanıyabilirler.

Kuş ve yaban hayatı meraklıları, Atlantik martıları, usturalar, bayağı martılar gibi bölgedeki çeşitli kuşları görebilirler.
1835 yılında inşa edilen O’Briens Kulesi, Moher Kayalıkları’ndaki en işlek yerlerden biridir, ancak kesinlikle görülmeye değer. En baştan harika bir görüntüleme platformu var, erişim ücreti olsa da.

İrlanda ziyaretinizde, Britanya turunuzda görebileceğiniz; doğaya ve çarpıcı manzaraya sahip Moher Kayalıkları’nı ziyaret etmeyi unutmayın!

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Kasım 2018, 07:46

Britanya da Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Yer

Seyahat blogları, yolculuğa çıkacağımız zaman hiç bilmediğimiz yerler hakkında bize yol gösteren en önemli kaynaklardır. İçerisinde bulundurduğu şehir bilgileri, gezi rotaları, seyahat tavsiyeleri ve deneyim paylaşımları ile gezginlerin en önemli başucu kaynaklarından. “Seyahatlerin en güzel yol gösterini, hiç kuşkusuz daha önce yaşanılan deneyimlerdir. Nihayetinde başkalarının deneyimlerini geliştirerek siz de kendinizi...

Devamını Görüntüle