SON YAZILAR

İrlanda’da Görmeniz Gereken Şato ve Kaleler

İrlanda’da Görmeniz Gereken Şato ve Kaleler

Söz konusu İrlanda olduğunda yapılmak istenilen görülmek istenilen çok fazla şey olduğu doğrudur. Elbette kişisel zevklerinize bir öncelik sırlaması yapmak çok iyi olacaktır ama madem oraya kadar gittik oradaki şatoları ve kaleleri gezmek muazzam olur. İşte İrlanda’da görmeniz gereken şato ve kaleler!

İrlanda'da Görmeniz Gereken Şato ve Kaleler

Kilkenny Kalesi

Nore nehri üzerinde yükselmektedir ve turistler tarafından da sıkça ziyaret edilmektedir. Butler Hanedanlığı tarafından yaptırılan bu kale 12.yüzyıl Victoria mimarisinin en iyi örneklerinden de biridir. Kalenin ahşap ve taş kuleleri 1172-1191 yılları arasında inşa edilmiştir. Oyma mermerden yapılmış şöminesi, çay salonları, kale mutfağı gibi birçok bölümden oluşan kaleyi rahatlıkla gezebilirisiniz. Ayrıca Celtic haç şeklindeki gül bahçesi de görülmeye değerdir. Kilkenny’in ünlü Butler ailesinin de portrelerinin sergilendiği bir alanda mevcuttur.

İrlanda'da Görmeniz Gereken Şato ve Kaleler

Blarney Kalesi

Cork’ta bulunan Blarney Kalesi, 15. yüzyıla dayanan bir ortaçağ suretine sahiptir. Blarney Taşı efsanesi sayesinde İrlanda folklorunun bir parçası olmuştur. Efsaneye göre bu kalede bulunan Balarney Taşı’nı öpen yaşamı boyunca güzellikle kutsanırmış. Bizden söylemesi.

İrlanda'da Görmeniz Gereken Şato ve Kaleler

Dublin Kalesi

Dublin Kalesi, Dublin’de bulunan ve 1922’ye kadar İrlanda’daki İngiliz yönetiminin merkezi olan büyük bir yapı kompleksidir. Kompleksin büyük bölümü 18. yüzyılda yapılmış olsa da bulunduğu yerde İrlanda’nın ilk lordu Kral John zamanından bu yana bir kale var olagelmiştir. Kale önce İngiltere, sonra da Britanya hükümetine ev sahipliği yapmıştır. 700 yıl boyunca bu görevi üstlenmiştir. Bu etkileyici kale aynı zamanda bünyesinde Chester Beatty Kütüphanesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

İrlanda'da Görmeniz Gereken Şato ve Kaleler

Cashel Kayası

Rock of Cashel, 1100’lü yıllardan kalma bu yorgun kale, yılların verdiği yıpranmışlığa rağmen etkileyici görünümü, surları, mezarları ile ülkenin en çok ilgi gören yerleri arasında bulunuyor. Kalenin tepesinde karşınıza çıkan manzara ise sizi kendisine hayran bırakıyor.

Slane Kalesi

Slane Kalesi, County Meath’deki Slane köyünde bulunan bir kaledir. Kale 1700’lerden beri the Conyngham Marquessate’in aile evidir. Düzenli olarak kale zemininde müzik konserleri verilmektedir. 2004 yılında popun süper yıldızı Madonna İrlanda’daki ilk müzik konserini Slane Kalesinde 60.000 insana rüzgârlı bir havada 3 saatliğine vermiştir.

İrlanda'da Görmeniz Gereken Şato ve Kaleler

Dunguaire Kalesi

Dunguaire Castle, Galway’de bulunan 1520 yılında yapılan bu Orta Çağ Kalesi de ülkede görülmesi gereken kaleler arasında bulunuyor.

İrlanda’da da tahmininizden çok daha fazla kale bulabilirsiniz. İrlanda’da görmeniz gereken şato ve kaleler arasında, bunlar sadece en popüler ve mutlaka görülmesi gerekenler. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile bu tarihsel yapıları gezip eski zamanlara yolculuk yapabilirsiniz.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Mart 2019, 08:22

Kuzey İrlanda’nın Nefes Kesen 7 Doğa Harikası

Romalılar tarafından termal kaplıca olarak kurulan Bath, Orta Çağ’da yün endüstrisinin önemli bir merkeziydi. 18. yüzyılda, George III’ün altında, Roma hamamlarıyla uyumlu bir şekilde harmanlanan neoklasik Palladian binalarla zarif bir kasaba haline geldi. Bath, İngiltere’nin tören ilçesindeki en büyük şehri, Roma’nın hamamları ile tanınan Somerset’de yer almaktadır. Şehir 1987 yılında bir Dünya...

Devamını Görüntüle