SON YAZILAR

İrlanda’nın Ayrılma Hikayesi ve Gezilecek Yerler

cool
İrlanda’nın Ayrılma Hikayesi ve Gezilecek Yerler

İrlanda’nın bağımsızlık hikâyesi uzun bir tarihsel geçmişe sahiptir. Tarih boyunca birçok kez ayaklanma yapmış olan İrlanda bağımsızlığını hemen elde edemeyecekti. Aslında her şeyin başlangıcı İngiltere Kralı VIII. Henry’nin Protestanlığı benimsemesiyle başlar ve İrlanda bunu kabul etmez ve Katolik kalmaya devam eder. Bunun neticesinde çok fazla şiddet, eziyet ve başka şeyler on yıllarca devam etti.

avrupa rüyası irlanda gezilecek yerler

İrlanda’nın Ayrılık Hikayesi

1741 yılında hepimizin bir şekilde duyduğu büyük bir kıtlık yaşandı 400 bin insan açlıktan öldü. Fransız devriminden sonra yine ayaklanan İrlandalılar yine kanlı bir şekilde bastırıldı. Daha sonra 1916 Nisan’ındaki Paskalya Ayaklanması’nın ardından gelen baskı döneminde, İrlandalı gönüllüler IRA (Irish Republician Army, İrlanda Cumhuriyet Ordusu) çatısı altında örgütlenerek Britanyalılara karşı bir gerilla savaşına giriştiler. İngiliz başbakanı David Lloyd George biri Kuzey İrlanda, diğeri Güney İrlanda için olmak üzere iki parlamento kurarak kontrolü elinde tutmaya çalıştı. Protestan Kuzey İrlanda’da (Ulster) parlamento toplandı. Ancak Katolik Güney İrlanda, İngilizlere ödün vermeyi reddetti.

İngiliz başbakanı Lloyd George İrlandalı yurtseverlerle görüşme masasında barış yaptı. Anlaşma sonucunda Güney İrlanda uygulamada İrlanda Bağımsız Devleti adıyla bağımsızlığını kazandı. Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallık’a bağlı kaldı.

avrupa rüyası kuzey irlanda derry kanlı pazar

Kuzey İrlanda’da Kanlı Pazar

İrlanda tarihinde etkisi büyük bir diğer olay ise kanlı pazardır. Derry’de İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) ve Britanya askerleri arasındaki çatışmalar yoğunlaştığı için, 1971′de Kuzey İrlanda hükümeti gösteri yürüyüşlerini yasaklamıştı. Bu yasağı delmek amacıyla barışçıl bir gösteri düzenleyen 26 Katolik İrlandalı ’ya açılan ateşte göstericilerden 14’ü ölmüştür. Kuzey İrlanda’da yer alan Bogside bölgesinde Özgür Derry noktasında, olaylar duvar resimleri ile anlatılarak acı olayların anısı canlı tutulmaktadır.

avrupa rüyası kuzey irlanda belfast

İrlanda’da Gezilecek Yerler

Tüm bu olaylardan sonra İrlanda ve Kuzey İrlanda görülmeye değer. Busmills’de yer alan Giant’s Causeway (Devler Kaldırımı), efsaneye göre dev Fionn Mac Cumhaill İrlanda ve İskoçya arasında bir köprü olsun diye yapmıştır bu kaldırımları ama siz hem efsanenin detaylarını hem de taşlarının gerçek hikâyesini yakınlarda bulunan ziyaretçi merkezinden öğrenebilirsiniz.

Kuzey İrlanda’da fazlasıyla köprü bulunmaktadır ve Carrick-a-Rede Halat Köprüsü görülmeyi kesinlikle hak ediyor. Denizden yaklaşık 100 metre yükseklikteki bu asma köprüden geçerek harika bir manzarayı izleyebilirsiniz. Londonderry ya da Derry tüm bu olayların ışığında görülmeye değer bir yer olarak duruyor.

Avrupa Rüyası’nın Britanya Turu ile bu toprakları görebilir anlatılanlardan daha fazlasını hissedebilirsiniz.

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden - Britanya TuruBritanya Turu on Şubat 4, 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Haziran 2020, 07:49

Seyahat İçin Para Biriktirmenin Yolları

Britanya Rüyası ile görebileceğiniz gerçekten bir efsanevi ülke İskoçya. Kendine has olan bu ülkede oldukça farklı şeylerle karşılaşabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Brave Heart filmiyle kafamıza kazınan belli bir yer tutan bu ülkeyi daha da yakından tanıdıkça iyice sevdik. İskoçya’da sizi tarihsel bir doku, kaleler, korunmuş caddeler, William Wallece, bazen korkutucu efsaneler...

Devamını Görüntüle