SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

İskoçya Alışveriş Rehberi

love
İskoçya Alışveriş Rehberi

İskoçya deyince aklımıza direkt olarak müthiş etkileyici doğası ve hayran kaldığımız bağımsızlık hikâyeleri geliyor. Ama bu yazımızda başka bir İskoçya’ya bakalım. Sonuçta gittiğimizde her yerde bir sürü şey görmeli ve öğrenmeliyiz. İskoçya Alışveriş Rehberi ile karşınızdayız.

Şehrin ana alışveriş caddesi, Bunchanan Street’dir. Burası, dünyanın en iyi 10 alışveriş bölgesinden biri olarak seçilmiştir. Bu şehri ziyaret ederseniz, buraya has bir şeyler satın almak isterseniz, şunları düşünebilirsiniz: yünden yapılmış kazaklar, atkılar ve kiltler, eşarplar, Celtic takıları, golf ekipmanları ve elbette viski olabilir. Dükkânlar, genel olarak: Pazartesi-Cumartesi günleri arasında: 09.00-17.30/18.00 arasında açıktır. Birçok dükkân Perşembe günü daha geç saatlere kadar açık kalır ayrıca zincir mağazaların birçoğu ise pazar günleri de açıktır.

avrupa rüyası britanya turu iskoçya gezi rehberi

İskoçya’nın Alışveriş Merkezi Stil Mile

Stil Mile, şehir merkezindeki bu alışveriş bölgesinde benzersiz tasarım mağazaları bulunmaktadır. Burada 200 den fazla mağaza bulunmaktadır. Bunchanan Street, caddenin bir ucunda “Buchanan Galleries” ve diğer ucunda ise “St Enoch Centre” bulunmaktadır. Burası bir yaya bulvarı olarak, dünyanın en iyi alışveriş yerlerinden birisi olarak seçilmiştir. Bölge Adada en iyi alışveriş mekânlarından biri olarak bilinir.

Princes Square, Buchanan Street arkasında, 19. yüzyıldan kalan taş bina 20 yıl önce restore edilmiş ve alışveriş merkezi oluşturulmuştur. Yapının avlu ve terasında kalabalık ve hareketli kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Ama buranın esas önem kazanan yanı moda mağazalarıdır. Fraser House, burası 1849 yılında kurulmuş ve İskoçya’nın Premium Department Store binasıdır. Buchanan Street caddesindeki yapı özellikle “Güzellik Salonu” ve İskoçya’nın birçok yerinde bulunmayan markaların satıldığı dükkânlar ile önem kazanmaktadır.

avrupa rüyası britanya turu iskoçya Princes Square

Argle Street, bu caddede bulunan eski kapalı alışveriş merkezi, mücevher dükkânları ile dikkat çekmektedir. Özellikle, 1827 yılında inşa edilen İngiltere’nin en eski kapalı alışveriş merkezi ilgi çekmektedir.

İskoç müzik Cd’leri, ideal bir hediyelik olacaktır. Buna ek olarak el emeği yapılan çeşitli süs eşyaları da yine farklı bir alternatif olacaktır. Bu ülkede en dikkat çeken ürün ise kesinlikle alkollü içkiler olacaktır. Eğer içkiden hoşlanıyorsanız İskoç viskilerini hem uygun fiyata hem kaliteli olarak temin edebilme şansınız mevcut. Shortbread denilen İskoç kurabiyeleri de yine dönüş yolculuğunda getirilebilecek ideal hediyeler arasında bulunacaktır. Farklı lezzetiyle dikkat çeken Fudge adı verilen tatlılar yine isteğinize bağlı olarak alabilirsiniz. Elbette çikolataları unutmamak lazım dilerseniz viskili dilerseniz alkolsüz olarak çikolata da satın alabilirsiniz, dönüş yolu için.

Avrupa Rüyası‘nın Britanya Rüyası ile sizlerde tüm bu yerleri görebilirsiniz. Kendi gözünüzden İskoçya’yı görmeye değmez mi?

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

07 Mayıs 2018, 08:57

Shakespeare’in Doğduğu Şehir Stratford-Upon-Avon

İrlanda’nın bağımsızlık hikâyesi uzun bir tarihsel geçmişe sahiptir. Tarih boyunca birçok kez ayaklanma yapmış olan İrlanda bağımsızlığını hemen elde edemeyecekti. Aslında her şeyin başlangıcı İngiltere Kralı VIII. Henry’nin Protestanlığı benimsemesiyle başlar ve İrlanda bunu kabul etmez ve Katolik kalmaya devam eder. Bunun neticesinde çok fazla şiddet, eziyet ve başka şeyler...

Devamını Görüntüle