SON YAZILAR

İskoçya Bayrağının Hikayesi

İskoçya Bayrağının Hikayesi

Mavi zemin üzerine çapraz haç oluşturan iki beyaz çizgiden oluşan İskoçya’nın gururunu ve neşesini temsil eder. Tarihi, kültürü, mirası ve nefes kesici manzaraları ile gezginlerin en çok ziyaret ettiği Birleşik Krallık ülkesi İskoçya’nın bayrağının hikayesi ile karşınızdayız.

İskoçya’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, önce ülkenin tarihinde önemli yer tutan bayrağın hikayesini bilmekte fayda var. Avrupa’nın en eski bayraklarından biri olan Saltire diye anılan İskoç bayrağının, İsa’nın havarilerinden biri olduğuna inanılan ve İskoçya’nın kurucusu olarak anılan Saint Andrew’e dayanıyor.

Birleşik Krallık bayrağı mavi zemin üstünde beyaz bir çarpı ve artı, onların üstünde de kırmızı bir çarpı ve artıdan oluşmakta. Birleşik Krallık Bayrağı’ndaki mavi, kırmız ve beyaz haçların içerisinde mavi zemin rengi İskoçya’dan gelmektedir. İngiltere Krallığı ve İskoçya’yı temsil etmektedir.

britanya bayrağı

Britanya Bayrağı ve İskoçya

Britanya bayrağının sembolü beyaz bir zemin üzerinde Aziz George Haçı olup İskoçya bayrağında ise mavi zemin üzerine beyaz yapılan Aziz Andrew Haçı ile birleşimi temsil edilmektedir. İlk zamanlar yalnızca Aziz George haçlı bayrak kullanılırken 16 Nisan 1606 Kral VI. James Haçların birleştirilmesi için emir verdi. Böylece Büyük Britanya’nın ilk ortak bayrağı çıktı. Mavi zemin üzerine İskoçya’nın eğik beyaz haçı ile İngiltere’nin haçı üst üste bindirilmesiyle oluşturulmuştur ki 1800 yılında Britanya ve İrlanda’nın birleşmesinin sonucu olarak da Britanya bayrağında İrlanda bayrağında Aziz Patrick Haçı eklenmiştir.

Haçlara konu olan azizlerini tanımak gerekirse:

St. Patrick: 330-461 yılları arasında yaşamış olan St. Patrick küçük yaşlardayken köle tüccarları tarafından kaçırılmıştır. 16 yaşında dua ederek Ruh’a ulaşmaya çalışarak ömrünü adamıştır. St. Patrick köleciliğin kaldırılması için kötülüklerini anlatmış ancak köleliğin kaldırılması onun ölümünden sonra olmuştur.

St. George: Yunan kökenli bir Romalı azizdir. Haçlı seferinde ölmesi sebebiyle en kutsal azizlerden birisi olmuştur. St. George İngilizlerin koruyucu azizidir. Aziz George kültürü Norman’lara dayanmaktadır. Norman’ların adaya gelişiyle başlar. 14. yüzyılda ise hem kraliyet ailesini koruyan hemde ülkenin koruyucu azizi ilan edilmiştir.

Efsaneye göre St. Andrew’in kalıntıları Konstantinopolis’ten İskoçya’daki St. Andrew kasabasına getirilmiştir ki kasaba da adını buradan almaktadır. Aziz Andrew’in çarmıha gerildiği sırada gökyüzünde beyaz renk olarak haç belirmesi üzerine İskoçya bayrağında bulunan mavi zemin gökyüzünü beyaz haç, Aziz Andrew’u temsil etmektedir. Andrew’in İskoçya’nın koruyucusu olduğuna karar verilmiş ve onun çarmıha gerilmesini unutmamak adına mavi zeminli bayrağa çapraz beyaz haç çekilmiştir.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Mayıs 2018, 09:48

Liverpool’da Gezilecek Yerler

Herkesin gönlünde bir aslan yatar derler ya işte benim gönlümdeki de İrlanda. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’nda çok fazla çekici, büyüleyici ülke-şehir bulunmakta. Ve şüphesiz İrlanda’da en merak uyandırıcılarından biri.  Eşsiz doğasıyla eski zamanlardan kalma yapılarıyla dünyaca ünlü publarıyla ve efsaneleriyle aklımızı başımızdan alacak gibi. Önemli Şehirler Parlamenter cumhuriyet ile...

Devamını Görüntüle