SON YAZILAR

İskoçya’da Görülmesi Gereken Göller

İskoçya’da Görülmesi Gereken Göller

İskoçya harika bir doğaya sahip olduğu için burada birçok doğa güzelliği görmemiz mümkün. Göller de bunlardan biri. Burada görebileceğiniz çok hoş manzaralara sahip göller bulunmaktadır. En az bizim göllerimiz kadar güzel. Hadi başlayalım İskoçya’da görülmesi gereken göller nelermiş bakalım.

İskoçya'da Görülmesi Gereken Göller

Loch Ness

Şüphesiz en ünlü göllerinden biri Loch ness’dir. Çünkü bu göl kendi hikâyesini de yaratmıştır. Bir nevi Van Gölü canavarı durumu vardır.  İskoçya’nın Highlands bölgesinde yer alan bir vadi set gölüdür. Oldukça derin ve geniş olan Loch Ness, deniz seviyesinden 15.8 metre yukarıdadır. 5 adet beslendiği nehir bulunan gölün yüzeyi 56.4 kilometrekaredir. Gölün en uzun aralığı 40 kilometre, en derin noktası ise 230 metredir. Loch Ness, Loch Lomond’dan sonra en geniş, Loch Morar’dan sonra da en derin ikinci İskoç gölüdür. Üzerinde Cherry Adası denilen 1 adet de ada bulunur. Göl kenarını dolaştıktan sonra Urquhart Kalesi’ne gidin. Buradaki kalıntılar İskoçya’nın sert havasına rağmen iyi korunmuş. Yosunlu taşların bazıları orijinal yerlerinde kalırken bazıları başka yerlere götürülmüş. Gölün hikâyesine gelirsek eğer kısaca Nessie olarak adlandırılan bir canavarın varlığından söz edilmektedir. Birçok kişi bu yaratığı gördüğünü söylese de bilimsel olarak hiçbir zaman kanıtlanamamıştır bu durum. Ama efsaneler her zaman ilgi çeker.

İskoçya'da Görülmesi Gereken Göller

Loch Lomond

Bu göl diğer göllerden farklı olarak tatlı su gölüdür ve bu özellik onu önemli yapmaktadır. Lomond Gölü, fiyordu andıran bir yapıda olduğundan İskoç dilinde bu yapıdaki göllere verilen genel bir ad olan Loch ile nitelendirilmiştir. Loch Lomond ve Trossachs Millî Parkı sınırları içinde yer alan göl, 60 civarında ada barındırmaktadır. Ayrıca kendine has bir ekosistemi olan göl koruma altına da alınmıştır.

İskoçya'da Görülmesi Gereken Göller

Loch Morar

İskoçya’da görmek isteyeceğiniz bir diğer göl ise Loch Morar. Loch Morar 18,8 kilometre uzunluğunda, 26,7 km 2 yüz ölçümüne sahiptir ve Britanya Adaları’ndaki en derin tatlı su kütlesidir ve maksimum 310 metre derinliğe sahiptir. Ayrıca Loch yüzeyi deniz seviyesinin 9 metre (30 ft) üzerindedir. 

Daha birçok harika gölü ve manzarasını görebilirsiniz. İskoçya bunun için çok uygun bir lokasyon. Sadece Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’na katılarak bunları ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Haziran 2018, 07:51

İngiliz Kahvaltısı ve Öneri Olarak En İyi 3 Mekan

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh oldukça zengin bir kültüre sahip. Şehrinde içinde herkes kendi için bir şey bulabilir. Bu şehirden ne istediğinizle alakalı. Tarihi yapıları, doğal güzellikleri, festivalleri aklınıza gelebilecek her şey Edinburgh’ta var. Avrupa Rüyası’nın Britanya turu ile Orta Çağı iliklerinize kadar yaşayacağınız Edinburgh’ta unutulmaz bir tura hazır mısınız! Avrupa...

Devamını Görüntüle