SON YAZILAR

İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 1. Bölüm

love
İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 1. Bölüm

Yerden göğe kadar dört bir yanı doğal güzelliklerle dolu İskoçya’da, bazıları da insan yapımı müthiş manzaralarıyla birleştiğinde keşfetmesi koca bir ömür sürecek kadar büyük bir ülke. İskoçya’da belki hayatınızın tümünü geçiremeyeceksiniz ancak kısa da olsa vakit geçirmeyi planlıyorsanız mutlaka görmeniz gereken muazzam güzellikleri var. Sabah sislerinde, sert dağ zirvelerine, parıldayan göllere ve vahşi bataklıklara dek İskoçya’da görenleri kendine hayran bırakan manzaralara doyabilirsiniz. İşte, dağlık alanların gizeminden, nefes kesici manzaralarına, büyülü, canlı ve doğal güzelliklerine dek not etmeniz gereken İskoçya’nın büyülü manzaralara sahip gizemli 15 doğal güzelliği listesinin 1.bölümü ile karşınızdayız.

İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler

1. Glencoe

Tarihi ve atmosferi ile İskoçya’nın en meşhur yerlerinden biri olan Glencoe, adeta Hollywood filmlerinden bir sahne gibi gözüküyor. Nefes kesen dağlar, güçlü şelaleler ve bembeyaz köy evleri, arka plandaki tepeler ile birleşince unutulmaz bir sahne ortaya çıkarıyor.

Loch Ness Parkı

2. Loch Ness

40 km uzunluğunda ve çevresinde çok şirin köyler, dağlar ve Urquhart Kalesi’ni bulabileceğiniz Loch Ness, pek tabii ki içerisinde yaşadığı söylenen Nessie isimli göl canavarı ile de meşhur!

Forth Köprüsü

3. Forth Köprüsü

Edinburgh ile Lothians arasında bulunan bir tren yolu köprüsü olan Forth Köprüsü, nehrin denize bağlandığı noktada bulunuyor. Çok farklı bir şekilde göze çarpan kırmızı rengi ve devasa boyutları ile mühendislik harikası olarak kabul edilen bu köprü İskoçya’nın en bilinen ikonlarından biri.

Galloway Burnu İskoçya

4. Galloway Burnu

İskoçya’nın en güney ucuna gittiğinizde karşınıza çıkan Galloway Burnu, nefis bir tepeden izleyebileceğiniz manzaraya sahip. 115 basamağı tırmandığınızda Robert Stevenson tarafından tasarlanmış olan deniz fenerinin tepesinden dünyada görebileceğiniz en güzel görüntülerden birine şahit olacaksınız.

Kelpies Heykelleri

5. Kelpies (Deniz Perileri)

İki at kafası şeklinde mistik heykeller olan Kelpies (Deniz Perileri), Falkirk’deki bir kulenin tepesinde Forth ve Clyde Kanalı’nın hemen yanında, dünyadaki en büyük at heykelleri olarak karşınıza çıkıyor. Parlayan çeliğin muhteşem görüntüsü sayesinde İskoçya’nın en çok fotoğrafı çekilen yeri.

peri gölleri iskoçya

6. Peri Gölleri

Sadece ismi ile bile insanın aklında güzel şeyler çağrıştıran Peri Gölleri, gerçek hayatta gördüğünüzde de hayal kırıklığına uğratmıyor. Kat kat inen şelaleler taşlara muhteşem bir şekil vermiş ve çok canlı bir turkuaz rengi gölet oluşturmuş. Kesinlikle görülmesi gereken büyülü bir yer!

Corryvreckan Girdabı İskoçya

7. Corryvreckan Girdabı

Dünyanın en büyük üçüncü girdabı olan Corryvreckan Jura ve Scarba Adaları arasında dünyanın en muhteşem doğal güzelliklerinden biri olarak yer alan Corryvreckan Girdabı, özel bot turları ile yakınına gidebileceğiniz bir doğal fenomen. İnsanı hayretler içinde bırakacak nitelikte güzelliğe sahip Corryvreckan Girdabı, mutlaka görülmeli.

Avrupa’nın muazzam doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan İskoçya’yı, Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya turu olan Britanya Rüyası ile ziyaret edebilirsiniz. Yola çıkmadan önce İskoçya’nın büyülü manzaralara sahip gizemli doğal güzellikler listesine göz atmayı ihmal etmeyin.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Haziran 2018, 08:22

Mutlaka Uğramanız Gereken Londra Kitapçıları

Bittabi İngiltere söz konusuysa Shakespeare’den bahsetmemek olmaz. Dünyaca ünlü Shakespeare, oyunlarıyla bu ilgiyi hak ediyor. Shakespeare’s Globe Tiyatrosu 1599 yılında kurulmuştur. The Theater’ın kurucusu James Burbage’in oğulları olan Richard ve Cuthbert, yanlarına Shakespeare’i ve Chamberlain Topluluğu’ndan birkaç kişiyi alarak yıkılan Theater binasının malzemeleriyle Shakespeare’s Globe Tiyatrosu’nu kurmuştur. “Totus mundus agit histrionem” Tamam,...

Devamını Görüntüle