SON YAZILAR

İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 2. Bölüm

cool
İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 2. Bölüm

Yerden göğe kadar dört bir yanı doğal güzelliklerle dolu İskoçya’da, bazıları da insan yapımı müthiş manzaralarıyla birleştiğinde keşfetmesi koca bir ömür sürecek kadar büyük bir ülke. İşte, dağlık alanların gizeminden, nefes kesici manzaralarına, büyülü, canlı ve doğal güzelliklerine dek not etmeniz gereken İskoçya’nın büyülü manzaralara sahip gizemli 15 doğal güzelliği listesinin 2.bölümü ile karşınızdayız.

Edinburgh Kalesi

Şehre tepeden bakan ve eski antik bir kalenin üzerine kurulu Edinburgh Kalesi, tüm ülkedeki en popüler ücretli yerlerden biri. İçerisinde kraliyet mücevherlerinin muhteşem sergilerinin bulunduğu kalenin yanında “Kader Taşı”nı da görme şansına sahip olabilirsiniz.

Cairngorms Ulusal Parkı

Cairngorms Ulusal Parkı

Birleşik Krallık’taki en büyük park olan Cairngorms Ulusal Parkı, dokunulmamış, doğal ve geleneksel İskoç vahşi yaşamı ile biliniyor. Bu doğal yaşam alanı aynı zamanda İskoçya’da görebileceğiniz en yüksek altı dağın beşine de ev sahipliği yapıyor.

Culloden Moor

Culloden Moor

İngiliz topraklarında yapılan son savaşın gerçekleştiği Culloden Moor, günümüzde de o tarihi günde olduğu şekilde düzenlenmiş. Bu topraklar üzerinde yürürken bile tüyleriniz diken diken oluyor.

Rosslyn-Şapeli

Rosslyn Şapeli

11.yüzyıla ait olan Rosslyn Şapeli’nin her yanı çok mistik, ilginç taş oymalar ve sembollerle süslenmiş. Dan Brown’ın meşhur kitabı Da Vinci Şifresi’nin de geçtiği bu şapel İskoçya’nın en ilgi çekici yerlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Finnich Glen İskoçya

Finnich Glen

Çok ilginç ama bir o kadar da etkileyici olan Finnich Glen Geçidi’nin, Kelt rahiplerinin ritüellerini gerçekleştirdiği ve gizli toplantıların yapıldığı yer olduğu düşünülüyor. Parlak yeşil yosunlar duvarlarda o kadar farklı bir görüntüye neden oluyor ki adeta başka bir dünyada olduğunuzu düşünüyorsunuz. Kırmızı kum taşı üzerinden akan nehir ise aldığı renkle sanki bir kan nehriymiş gibi görünüyor.

kutsal-ada-iskocya

Kutsal Ada

İskoçya’da küçük bir Tibet görmek istiyorsanız Clyde Nehri’nin denize bağlandığı noktada küçük bayrakları ve stupaları bulabilirsiniz. 6.yüzyıla dek uzanan tarihi ile ruhsal bir miras olan Budist Komünü ise huzur bulabileceğiniz ve çok farklı bir yer.

Grey Mare’s Tail İskoçya

Grey Mare’s Tail

Birleşik Krallık’ın en yüksek beşinci şelalesi olan Grey Mare’s Tail, Loch Skeen’deki yüksek vadiden aşağıya dökülüyor. Şelale tüm doğal koruma alanı içinde görebileceğiniz en güzel mücevher olarak pırıl pırıl parlıyor.

Brodgar Ring İskoçya

Brodgar Ring

M.Ö 2500-2000 yılları arasına uzanan geçmişi ile Birleşik Krallık içinde görebileceğiniz en kusursuz yuvarlak taşlar olan Brodgar Ring, Orkney’de bulunuyor. Adanın bir ikonu olan bu taşların neden yapıldığı ve halen var olabilmelerinin sebepleri ise gizemini korumaya devam ediyor.

Avrupa’nın muazzam doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan İskoçya’yı, Avrupa Rüyası’nın Britanya turu ile ziyaret edebilirsiniz. Yola çıkmadan önce İskoçya’da manzarasıyla büyüleyen yerler listesinin 1. bölümüne göz atmayı ihmal etmeyin.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

04 Şubat 2019, 07:59

İrlanda Gitmek İçin 10 Efsane Neden

Kuzey İrlanda, sahip olduğu tarihiyle, mimarisiyle, efsaneleriyle çok özel bir ülke ama onu daha da özel yapan büyüleyici doğal güzellikleri. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu ile görme fırsatı bulacağınız Britanya’nın asi ülkesine bir daha gitmek isteyeceğiniz bir yer olacak. Belfast’tan Devler Kaldırımlarına kadar büyülü bir macera sizi bekliyor! Önemli Şehirler...

Devamını Görüntüle