SON YAZILAR

İskoçya’nın Özgürlük Sembolü William Wallace

cry
İskoçya’nın Özgürlük Sembolü William Wallace

Birçok kişi için William Wallace, İskoçya’nın ruhu ve bu vahşi güzelliğe sahip ülkedeki iyi olan her şeyin ortak sembolü. Hatta en büyük İskoç şairlerden biri olan Robert Burns onun için “Wallace’ın hikayesi tüm damarlarımdan içeri yanan öyle bir İskoç ruhu aşıladı ki ebedi istirahate ulaşana kadar kanımı kaynatmaya devam edecek” demiştir. Sadece İskoçların değil aynı zamanda özgürlük savaşçısı her ruhun sembolü olmayı başarmış İskoçya’nın özgürlük sembolü William Wallace’ın hikayesini merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

İskoçya’nın Cesur Yüreği: William Wallace

Cesur Yürek’in İngiliz işgalcilerine karşı kazandığı zaferler ülkenin özgürlüğünün bir sembolü. Hollywood filmindeki işlenen konu biraz abartılı zira, İskoçlar her zaman İngiltere ile çok kompleks bir diplomatik ilişki içinde olmuşlardır ve birbirlerini “Eski Düşman” olarak adlandırırlar. 1707’deki birleşmeden önce İskoçlar İngiliz işgalcilerine karşı amansız savaşlar verdiler. İskoç kahraman William Wallace ise, 13.yüzyılın sonlarına doğru İngilizlere karşı oldukça başarılı gerilla harekatları düzenledi. Kendisine ihanet edilmeden önce yaptıkları ve yaşantısı ödül toplayan bir Mel Gibson filmine dönüşerek çok popüler oldu. Mel Gibson’ın yönettiği ve başrolünü oynadığı 1995 yapımı drama/aksiyon filmi Cesur Yürek, tüm dünyaya William Wallace’ı tanıttı. Dahası zihinlerde ve duygularda yer etmeyi başardı.

iskoçya özgürlük savaşı

Savaş ve İhanet

Stirling Bridge Savaşı ilk yüz yüze olan savaştı ve İskoçya’nın ikiye bölünmüş toprakları arasındaki kapıyı açan anahtarı taşıyordu. İskoçlar sayıca İngilizlerden çok az sayıda olmalarına karşın çok başarılı bir taktik uygulayarak İngilizler, Stirling Köprüsü’nü geçmeye başlayana kadar saldırmadılar. Tam köprü üzerindeyken başlayan saldırıda İngilizler geriye dönemedi. Destek kuvvetleri de karşı tarafa köprü dışında bir geçiş olmadığı için yardımcı olamadılar. İngilizler tam bir kapana kısılmıştı ve savaşı kaybetmişlerdi. Bu olaydan sonra krallık için aday gösterilen Wallace bunu reddetti ancak daha sonrasında “İskoçya Koruyucusu” olarak şövalye ilan edildi.

İskoçya’yı kral Edward ve İngilizlere karşı tüm gücüyle koruyan Wallace, hem politik ve diplomatik açıdan hem de gerilla saldırıları şeklinde kanının son damlasına kadar elinden geleni yaptı. William Wallace en sonunda ihanete uğrayarak 1305’de Glasgow’un dışında bulunan Robroyston Çiftliği’nde esir düştü. Rivayete göre özgür olarak içtiği son yudum su hemen yanındaki su kuyusundan çekilmişti. Günümüzde de bu kuyunun adı Wallace Kuyusu olarak biliniyor.

Londra’da ihanet suçundan ölüme mahkûm edilerek asılan Wallace’ın vücudu dört parçaya ayrılıp İskoçya’ya göz dağı vermek için ülkenin her bir yanına dağıtıldı. Ne yazık ki çok değerli olan bedeni ülkesi tarafından korunamadı.

William-Wallace-Anıtı

Avrupa Rüyası ile Cesur Yürek’i keşfedin

Günümüzde halen William Wallace, İskoç bağımsızlığının baş sembolü olarak ülkenin en önemli figürlerinin başında geliyor. Stirling’in 3 kilometre kuzeyinde yer alan ve 70 metrelik yüksekliğe sahip Wallace Anıtı’na çıktığınızda, bu muazzam İskoç coğrafyasının muhteşem manzarasına şahit olabilirsiniz. Anıtın içerisinde William Wallace ile ilgili birçok bilginin yanı sıra, kahramanın efsanevi kılıcı da bulunuyor.

10 gün boyunca 5 ülke ve 15 şehir ziyaret edebileceğiniz Britanya Rüyası, İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler ve İrlanda seyahatini tek bir rota altında toplayan harika bir Büyük Britanya turu güzergahı. Türkiye’deki tüm İngiltere turları içerisinde, en kapsamlı ve özgün rotaya sahip Britanya Rüyası’nda İngiltere, İskoçya, Galler, İrlanda, Kuzey İrlanda rotasında, otobüs, gemi ve uçak yolculuğunu bir arada yaşıyor, şehir içi ve şehirler arası ulaşımda ise lüks otobüsleri kullanıyorsunuz. İstanbul-Londra ve Londra-İstanbul uçuşunu Atlasglobal farkı ile gerçekleştiriyor. İskoçya’nın özgürlük sembolü William Wallace’ın hikayesini Avrupa Rüyası ile keşfedin.

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

24 Aralık 2018, 07:48

Greenwich Kasabası | İngiltere’de Zamanın Merkezi 

Belfast’ta 2012 yılında hizmet vermeye başlayan Belfast Titanik Müzesi, Titan Gray tarafından tasarlan dünyaca ünlü Titanik Gemisi’nin 1912 yılında inşa edildiği Hamilton Graving Dock’un yanında yer alıyor. Titanic Belfast (Titanic Experience), RMS Titanic’in yanı sıra şehri ve onu yapan insanları da inceleyen 9 etkileşimli galeriden oluşuyor. Zamanda geriye doğru bir...

Devamını Görüntüle