SON YAZILAR
2 dakikada okuyabilirsiniz

Londra Westminser Pier’deki Boudicca Heykelinin Hikayesi

love
Londra Westminser Pier’deki Boudicca Heykelinin Hikayesi

Şimdi sıkı durun efsanevi bir hikâye anlatacağım. Efsane dediğime bakmayın bu olay tamamen gerçek. Londra’ya gittiğinizde Westminser Pier’de Boudicca’nın heykeli göreceksiniz. Bir at arabasının üstünde kızlarıyla beraber tüm ihtişamıyla sizin görmenizi beklemektedir. Şimdi bu heykelin neyin anısını taşıdığına gelelim.

Erkek egemen bir zaman diliminde –maalesef hala öyle- bir başkaldırışın hikâyesidir Boudicca’nın hikâyesi. M.S. 47’de Roma İmparatorluğu Britanya’yı ele geçirmiş ve o bölgede yaşayan Kelt kabilelerini zorla vergiye bağlamıştır. Roma, bu dönemde sadece iki Kelt kralının yaşamasına ve Roma’nın kontrolü altında krallıklarını yönetmelerine izin vermiştir. O dönemde, Boudicca da bu iki kraldan biri olan Prasutagus’un eşidir. Prasutagus ve Boudicca çiftinin Isolda and Siora adında iki tane de kızı vardır. Roma istilasının ardından kendilerini ve krallıklarını siyasi, askeri, ekonomik, dini ve kültürel baskı altında bulan bu çift, Roma İmparatorluğu tarafından uygulanan vergilere boyun eğmişlerdir. Bu zor koşullara bir de M.S. 60’ta kral Prasutagus’un ölümü eklenince krallık, Boudicca ve iki kızına kalmıştır. Ancak, erkek egemenliği savunan Roma yasalarınca bir kadın ve kızlarının bir krallık üzerinde hak iddia etmeleri imkânsızdı. Bu bağlamda Roma İmparatorluğu krallığa el koymuş, insanları köleleştirmiş ve askerler, Boudicca’nın iki kızına tecavüz etmişlerdir. Ama çarşı burada karışacak çünkü Roma İmparatorluğu’nun bu acımasız tutumu onları hiç beklemeyecekleri bir durumla karşı karşıya bırakacaktır. Bu da Kelt kraliçesi Boudicca’dır.

avrupa rüyası boudicca heykeli

Kelt Kraliçesi Boudicca’nın Direniş Hikayesi

Roma valisi Suetonius’un ordusunun büyük bir kısmını Galler’e göndermesini fırsat bilen Boudicca, ayaklanma planlarını hayata geçirmeye başlamıştır. 100.000 kişilik bir ordu oluşturan Boudicca önderliğindeki Britanyalılar Camulodunum’a (şimdiki adıyla Colchester) saldırmışlardır. Hükümdarından yoksun güçsüz bir krallığın Roma İmparatorluğu’na karşı gelmeyeceğini düşünen Roma, Kelt krallığını istila ederken getirdiği askerlerin çoğunu başka bir cepheye göndermiş ve böylece Boudicca’nın isyanına ortam hazırlamıştır.

Önderlik ettiği 100.000 askerle savunmasız Camulodunum’u ele geçiren Boudicca, Romalıları şehirden kovalamış ve şehri yakmıştır. Camulodunum’dan sağ kurtulan Romalı askerler ve vali Suetonius, Britanya’nın en büyük şehri Londinium’a (günümüz adıyla Londra) kaçmışlardır. Ama intikamını isteyen Boudicca için bu başarı yeterli olmamış ve Romalıları Londra’ya kadar takip etmeye başlamıştır. İkinci durağı Londra olan Boudicca orada 25.000 Romalıyı katletmiş ve şehri yakmıştır.

avrupa rüyası britanya turu boudicca direniş hikayesi

Kadınların ikinci sınıf olduğu hatta yasalarca tecavüze uğramalarında bir sakınca olmadığı o dönemde Boudicca’nın bütün bu haksızlıklara karşı gelmesi zaman içerisinde hem Birleşik Krallık’ta hem de tüm dünyada onu bir sembol hâline getirmiştir. Boudicca günümüzde bile bazı yerlerde zor olan başkaldırıyı kimsenin aklına gelemeyecek bir zaman diliminde yapmıştır. Bu yüzden inanılmaz bir hikâye olmakta onun ki. Hem kendi intikamın hem de halkının intikamını alma isyanı diyebiliriz. Kadın erkek eşitsizliğine karşı gelinen ilk başkaldırılardan biri olarak görülen Boudicca’nın hikâyesi, Tacitus ve Cassius Dio’nun eserleriyle tarih kitaplarında yer almaktadır. Kraliçe I. Viktorya’nın da Boudicca’yı kendi adaşı olarak göstermiştir.

Eğer ki ben bir de izlemek isterim derseniz filmi de mevcut üstelik kolaylıkla internetten de ulaşabilirsiniz. Şuan hayalinizde canlanan efsanevi savaşçıyı belki filmde savaş sahnelerinde görmek hayranlığınız kat kat arttırabilir.

Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya turu ile gideceğiniz 15 şehirden biri olan Londra’da 1902 yılında yapılmış olan bu heykeli ve Boudicca’nın anısını ziyaret edin.

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

06 Kasım 2019, 09:44

İngiltere Bath Kasabası Gezi Rehberi

Avrupa Rüyası’nın düzenlediği Büyük Britanya Turu ile ziyaret edeceğiniz İskoçya, doğası, tarihi, mimarisi ve daha birçok şeyi ile sizlerde büyük bir etki bırakacaktır. Tüm bunların yanı sıra bazı efsaneleri var ki yine sizi etkileyecektir ama belki biraz da korkutacaktır. İskoçya’daki şehir efsaneleri gerçekten ilk duyduğunuz da sizleri biraz ürkütecektir. Avrupa...

Devamını Görüntüle