SON YAZILAR

Londra’da Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Park

Londra’da Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Park

Londra diyince aklınıza gitmeniz ya da yapmanız gereken bir sürü şey geldiğine eminim hatta unuttuklarınız bile vardır çünkü İngiltere başkenti Londra gerçekten turistler için çok çekici bir lokasyon. Ve Londra’da bahsediyorsak parklarından bahsetmemek mümkün değil.

Londra’da ziyaret etmek isteyeceğiniz 5 güzel park

Hyde Park

Şehrin ortasında bulunan bu park en popüler ve en bilinen parklardan biridir. Westminster Abbey rahiplerinden 1536’da Kral 8.Henry tarafından geyik avı için alınan park 1600’lü yıllarda halka açılmıştır ve o zamandan beri halk tarafından kullanılmaktadır. Park çok büyük olduğundan tamamını gezmek neredeyse bir gününüzü alabilir. İçinde yapay bir gölde bulunduran park güneşli havalarda özellikle orada yaşayanlar tarafından fazlaca rağbet görmektedir. Ayrıca Hyde Park’ta 1872 yılında dini ve politik vaazlar vermek için oluşturulmuş Speaker’s Corner diye bir yer bulunmaktadır. Ve günümüzde de bu köşede Pazar günü isteyenler konuşabilmektedir.

ingiltere-regents-park-londra

Regent’s Park

Yine bir park ve tabi yine bir kraliyet mülkü. Sadece kraliyet ailesinin girebildiği park 1845 yılında halka açılmıştır. Yine oldukça büyük bir park diyebiliriz. Çünkü bu parkın içinde; Londra Hayvanat Bahçesi, Londra Açık Hava Tiyatrosu, kayık gezintileri yapabileceğiniz göleti vardır. Bu parkın diğer bir özelliği ise 400 çeşit ve 300 binden fazla güle ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Ayrıca bu parkın içinde tenis kortları, futbol ve kriket oyun sahaları da yer almaktadır. Sanırım bu parkta ne yapmak istediğinize karar vermek çok zor olacak.

londra-james’s-park

James’s Park

Westminster’in kalbinde bulunan en eski parklardan biri olan St. James’s Park her sene birçok geçit törenine ve ulusal kutlamalara da ev sahipliği yapmaktadır. 1532 yılında tam bir park sever olan 8. Henry tarafından alınan bu yere St. James Sarayı’nı inşa ettirmiştir. I. James’in 1603 yılında tahta geldikten sonra onun emriyle parkın düzenlenmesi ve egzotik hayvanların, deve, timsah, fil ve egzotik kuşların parkta tutulması sağlanmış. II.Charles zamanında park üzerinde büyük değişiklikler yapılmış ve halka açılmış. Bu dönemde, eski kanal göle dönüştürülmüş ve park bundan sonra bugünkü görünümüne dönüşmeye başlamış. 1664 yılında Rus Büyükelçisinin hediye ettiği pelikanlar daha sonra onların burada doğal ortamda yaşamasına sebep olmuş. Şuan bile orada pelikanları görebilirsiniz.

londra-greenwich

Greenwich Park

Diğer parkların aksine Greenwich Park şehrin merkezinde yer almaz. Eğer bu parkı görmek istiyorsanız biraz yol yapmanız gerekecek. Ama bu oldukça keyifli bir rota olabilir. Thames Nehri üzerinden buraya gidebilirsiniz. Bu park da Londra’ya doğru tepeden bir bakış bulabilirsiniz. Tepelerden şehir izlemeyi severiz J. Ayrıca da “0” noktası olarak kabul edilen başlangıç meridyenini görebilirsiniz.

londra-Kensignton-bahceleri

Kensignton Bahçeleri

İçerisinde Kensington Sarayı, İtalyan Bahçeleri, Albert Anıtı, Peter Pan Heykeli ve Serpentine Galerisi yer alan Kensington Gardens muhteşem ağaçlar ve dekoratif çiçek yataklarıyla çevrilidir. Ayrıca Diana Anıtsal Oyun Alanı’ na da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 900 yıllık bir ağaç kökü olan Elfin Oak’de bu park içinde yer almaktadır.

Londra’nın bu muazzam parklarını gezmek isterseniz eğer yapmanız gereken Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’na katılmak olduğunu söyleyebilirim. Avrupa Rüyası’nın bu farklı ve özgün rotasından mutlaka yararlanmalısınız.

Başlıklar: , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: İngilizler gibi Hissetmek için Yapabileceğiniz 6 Şey - Britanya Turu & İngiltere TurlarıBritanya Turu & İngiltere Turları on Aralık 6, 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Mayıs 2018, 07:55

Belfast’ta Gezilecek Yerler

Avrupa muhtemelen tek başına Avrupa seyahati düşünenler için en iyi yerlerden biri: dost canlısı insanlar, etrafındaki harika yemekler, bazı nispeten ucuz şehirler ve gezilecek yerler arası mesafeler çok geniş değil. Avrupa’nın çoğu yalnız gezginler için oldukça güvenli ve kolay. Bazı destinasyonlar daha kolay, çünkü mükemmel toplu taşıma ve altyapıya sahip,...

Devamını Görüntüle