SON YAZILAR

Manchester’da Görmeniz Gereken 5 Yer

cool
Manchester’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Büyük Britanya Turu’nda ziyaret edeceğiniz yerlerden biri de Manchester. Belki size fikir verir belki aklınızda yokken aklınıza girer ya da görürüm dediğiniz bir yeri mutlaka görmeliyim diye düşünmenizi sağlayabiliriz. Hala şansınız varken Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’na bir bakmakta fayda var.

Manchester Katedrali

Irwell kıyılarında bulunan ve gotik mimari tarzına sahip olan bu katedralin yapımı 15.yüzyıla kadar dayanmaktadır. Ancak günümüzdeki statüsünü 1847 yılında almıştır. İngiltere’nin en büyük katedralidir.

Chetham Hastanesi ve Kütüphanesi

Katedralin hemen kuzeyinde bulunan Chetham Hastanesi başlangıçta rahipler için yapılmış bir yer olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde ise bir müzik okuluna ve İngiltere’nin en eski halk kütüphanesine -ki 1653’den beri- ev sahipliği yapmaktadır. Bu kütüphanede birçok kitap 1850 yılından önce basılmıştır.  Chetham, Karl Marks şehre geldiğinde Friedrich Engels ile buluştuğu mekân olarak ünlenmiştir.

John Rynalds Kütüphanesi

John Rynalds Kütüphanesi’ni eklemezsek haksızlık etmiş oluruz. Deansgate’de bulunan kütüphanenin idaresi Manchester Üniversitesi’ne aittir. 1900 yılında yapımı biten kütüphane Yeni Ahit’ten bilinen en eski parçayı Manchester Fragment bulundurmaktadır. Bunun dışında da oldukça eski ve orijinal metinleri de bulabilirsiniz.

Manchester Sanat Galerisi

Sanat Galerisi, Londra dışında ziyaret edebileceğiniz en büyük sanat galerilerinden biridir. Fransız empresyonistlerin ve Alman sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça fazla ziyaretçi karşılayan galeri yaklaşık 25.000 parçadan oluşan koleksiyonuyla sizleri de beklemektedir. Haftanın her günü açık ve girişler ücretsizdir.

National Football Museum

İngiltere’deyken hele de Manchester’dayken futboldan bahsetmemek imkânsız. Dolayısıyla ilginiz olmasa bile burada en azından merak edebilirsiniz. İki önemli futbol kulübünün çıktığı bu şehirde yer alan Ulusal Futbol Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Futbola dair çeşitli şeyler bulacağınız bu müze ayrıca dünyanın da en büyük futbol müzelerinden biri. Girişlerin ücretsiz olduğu bu müzeyi pas geçmeyin derim.

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

29 Kasım 2019, 07:28

İrlanda Moher Kayalıkları Gezi Rehberi

Britanya Turu ile ziyaret edebileceğiniz, İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak en güzel etkinliklerden biri kesinlikle British Museum’u ziyaret etmek. 1753’te kurulan dikkat çekici koleksiyonunun 2 milyon yıllık insanlık tarihini kapsadığı müzede, dünya kültürlerine ait hazineler sergileniyor. Yılda 6 milyona yakın ziyaretçi tarafından görülen Rosetta Stone, Parthenon Heykelleri ve Mısır mumyaları gibi...

Devamını Görüntüle