SON YAZILAR

Meraklılarına Big Ben Hakkında Bilgi

Meraklılarına Big Ben Hakkında Bilgi

Herkes bir şeyin meraklısıdır. Bazen bir sebebi vardır bazen ise yoktur. Benim de özellikle meraklısı olduğum şeylerden biri Big Ben. Eğer siz de bu sembolik saat kulesine hayransanız ya da onu merak ediyorsanız hadi bakalım okumaya devam tabi görmeden önce : )

Big Ben resmi adıyla Elizabeth Kulesi, Londra’da Westminster Sarayı’nın yanındaki ünlü saat kulesidir.

Dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatidir. Aslında “Big Ben” saat kulesinin çanının adıdır, ancak zamanla halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur. 26 Haziran 2012 tarihinde kulenin ismi kraliçenin tahta çıkışının 60. yılı onuruna parlamentonun aldığı kararla “Elizabeth Kulesi” olarak değiştirilmiştir.

İsminin Elizabeth Kulesi olarak değiştirilen bu saat kulesi ismini ise nereden aldığı tam bilinmemektedir. Bununla ilgili olarak iki fikir ortaya atılmıştır. Bunlardan ilkini Sir Benjamin Hall’dan sonra alır. Fiziksel olarak da yapılı bir adam olan Hall ilk delege çalışanıydı ve parlamentoda Big Ben takma ismi ile bilinirdi. Diğer fikir ise; ağır sıklet boks şampiyonu olan Benjamin Caunt’tan sonra isimlendirildi. Aynı şekilde Caunt’ta Big Ben ismiyle anılmaktadır.

Meraklılarına Big Ben Hakkında Bilgi

Başkent Londra’da bulunan saat kulesi Parlamento binasının simgesel yapısıdır. Westminster Sarayı 1834 çıkan bir yangınla yok olunca onun yerine 1844 yılında Parlamento binası yapılmasına karar verilmiştir. Ve bu binaya da bir saat kulesi koymaya karar vermişlerdir. Yaklaşık olarak 96 metreden fazla bir uzunluğa sahiptir.

334 basamak çıktıktan sonra çan kulesine ve 339 basamak çıktıktan sonra da kulenin en tepesine Ayrton Işığı’na ulaşabiliyorsunuz.   Kule üzerinde bulunan saatin ağırlığı 5,5 ton, çanın ağırlığı ise 13,5 tondur ve çan çaldığı zaman sesi 14 km uzak mesafeden duyulabilir. Kulenin 4 yüzünde saatin olması onu ilklerin arasında sokmuştur. Big Ben 31 Mayıs 1859’da tüm Westminster boyunca ilk kez çalar. Fakat kısa bir süre sonra çan kırılır ve yerine daha hafif bir çan takarlar böylelikle günümüzdeki halini alır.

2000 kişinin katıldığı bir ankete göre Big Ben Birleşik Krallık‘ın en önemli simgesidir. Bu yapıyı görmek için ve daha nicelerini görmek için sabırsızlanıyorsanız ilk işiniz Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’na katılmak olmalı.

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Westminster Sarayı Hakkında Bilgiler - Britanya TuruBritanya Turu on Ocak 7, 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Mayıs 2019, 09:11

Doğa Tutkunları için İngiltere’nin En Güzel Sahilleri

Dünyanın harikalarından biri ve Avrupa’nın en iyi bilinen tarih öncesi anıtı olan Stonehenge’deki Neolitik ataların ayak izlerinde yürüyün. Eski manzarayı yürüyerek keşfedin ve Neolitik yaşamın günlük araçlarını ve nesnelerini keşfetmek için Neolitik Evlerin içine adım atın. Stonehenge, İngiltere’nin en ünlü tarihi yapılarından birisidir.Tarihi  Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasına uzanır.  Stonehenge...

Devamını Görüntüle