SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

New Castle’da Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Adres

cool
New Castle’da Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Adres

Britanya Rüyası ile Londra, Birmingham, Liverpool, Manchester, York, Bristol, Stratford-upon-Avon ve Oxford’un yanı sıra ziyaret edebileceğiniz New Castle, aslında Newcastle upon Tyne olarak biliniyor. Tyne Nehri’nin kuzey yakasında yer alan ve Roma döneminde Pons Aelius (Aeli Köprüsü) adıyla kurulan New Castle, Orta Çağ’ın sonuna doğru İngiltere’nin liman merkezi oldu. Günümüzde ise, boydan boya ören hafif raylı sistem metro ağı ile Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds, York gibi önemli şehirlere direkt hızlı tren bağlantısı bulunuyor. Pahalı bir ülke olan İngiltere‘nin en ucuz şehirlerinden biri olan New Castle’daki yerli ve yabancı öğrenciler şehirdeki sosyal yaşam ve şehir ekonomisi için çok önemli.

avrupa rüyası new castle tyne köprüsü

New Castle’da Görülmesi Gereken Yerler

Tyne Köprüsü

Newcastle çevresinde ve Tyne Nehri üzerinde uzanan yedi köprüden üçü dünya çapında ünlü. En eski ve en meşhuru olan High Level Bridge, Kraliçe Viktoria tarafından 1849’da yaptırılan iki katlı çelik bir yapı. Robert Stephenson tarafından tasarlanan köprü 50 metre uzunluğa sahip. Bir diğer köprü de Sör W.G.Armstrong tarafından tasarlanan ve 1876 yılında açılışı yapılan Swing Bridge. Ancak şehrin kimliğini en iyi şekilde öne çıkaran Tyne Köprüsü, 1925’de yapımına başlanan ve 1928’de Kral V. George tarafından açılışı yapılan, zamanın en geniş kemerlerine sahip olma özelliğini taşıyordu. Halen de kentin en değerli yapılarından biri.

avrupa rüyası ingiltere newcastle harita

Tarihi Quayside

Tarihi Quayside bölgesi Tyne ve High Level Köprülerine yakın konumda yer alıyor. Çevresindeki bir çok bina gibi baştan başa yenileme çalışmalarına giren bölgede, Sandhill’de Guildhall (1658) ve Merchant’s Court gibi bir çok tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz. 4 km uzunluğundaki Viktoria Tüneli ise kesinlikle gidilmesi gereken çok güzel bir yer altı geçidi. Town Moor’dan Tyne’a kadar uzanan tünel 1842 yılında kömürlerin nehirdeki gemilere taşınması için kullanılıyordu. Eğer çocuklarınızla geziyorsanız, İngiltere’nin en sevilen çocuk roman yazarlarının eskizlerinin ve çizimlerinin bulunduğu Seven Stories’i de ziyaret edebilirsiniz. Yine çocuklar için bir başka yer de yine yakınlarda bulunan Life Science Centre. Burada bulunan planeteryum, canlı tiyatro ve interaktif gösterileriyle oldukça beğeni topluyor.

avrupa rüyası newcastle kalesi

Newcastle Kalesi

Newcastle’ın kuzeyindeki St. Nicholas Caddesi üzerinde yer alan Newcastle Kalesi’nin yapımı 1080’de başladı ve 1172’de sona erdi. Norman şapeli ve Kral Odasının yanında kalenin birçok eski bölümü ziyarete açık. Kaleyi ziyaret ederken pek çok arkeolojik buluntuyu görme ve kulelerden inanılmaz bir şehir görüntüsü yakalama şansınız da var. 1247’de inşa edilen ve bir tren yolu ile kaleden ayrılmış olan The Gatehouse (Kara Kapı) da kesinlikle burası da görülmeye değer. Rehberli turlarla ikisini de gezme imkânınız bulunuyor.

avrupa rüyası newcastle Aziz Nicholas

Aziz Nicholas Katedrali

14-15.yüzyıl tarihli St. Nicholas Katedrali’nin en etkileyici yeri fener kulesi. 1435’de yapılan 60 metre yükseklikteki kulesi geceleri yansıttığı ışık huzmesiyle de harika bir görüntüye sahip. 15 ila 20.yüzyıla ait sayısız heykel, saçaklı vaftiz bölümü ve kürsüsü, 1676’dan kalma bir kilise orgu ise katedral içerisinde görebileceklerinizden bazıları. Yapıda oturup dinlenebileceğiniz çok güzel bir kafe de bulunuyor.

Chares Tarihi Merkezi

Tyne Köprüsü’nün doğusunda New Castle’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Chares Tarihi Merkezi, muhteşem bir şekilde korunmuş dar Orta Çağ sokakları, yolları ve kademeli patikaları ile sonsuz bir keşif heyecanı sunuyor. Yol üzerinde dolaşırken nispeten daha yeni ancak mimari olarak tam bir şaheser olan Custom House (1766) ve Trinitiy House’u (1721) görebilirsiniz. Bölgede ayrıca çok ilgi çeken bir diğer yer de All Saints Kilisesi. Neoklasik dönemde David Stephenson tarafından yapılan bu Katolik kilisesi maun ağacı işçiliğinin en nadide örneklerinden birini sunuyor.

Newcastle upon Tyne, başta kültürü, mimarisi ve davetkar atmosferi olmak üzere birçok nedenden dolayı ülkenin en ünlü şehirlerinden biri. Büyük Britanya turu ile New Castle’da olmanın keyfini çıkarın!

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Mayıs 2018, 07:48

Edinburgh Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

İrlanda’nın bağımsızlık hikâyesi uzun bir tarihsel geçmişe sahiptir. Tarih boyunca birçok kez ayaklanma yapmış olan İrlanda bağımsızlığını hemen elde edemeyecekti. Aslında her şeyin başlangıcı İngiltere Kralı VIII. Henry’nin Protestanlığı benimsemesiyle başlar ve İrlanda bunu kabul etmez ve Katolik kalmaya devam eder. Bunun neticesinde çok fazla şiddet, eziyet ve başka şeyler...

Devamını Görüntüle