SON YAZILAR

Northumberland Bölgesi Gezi Rehberi

love
Northumberland Bölgesi Gezi Rehberi

İngiltere Northumberland Bölgesi ülkenin en kuzeyinde nüfusu diğer bölgelere kıyasla oldukça az ancak tarih sahnelerinde sıkça yer almış, Büyük Britanya ve İngiltere turu sırasında tarafınızca keşfedilmeyi bekleyen masalsı bir yer. Kuzeyde İskoçya ile Durham, Tyne ve Wear ve Cumbria’nın İngiliz ülkeleri ile sınır komşusu olan bu yerde aynı zamanda bir kültür harmanı söz konusu. Görülecek ve yapılacak çok şey olan Northumberland Bölgesi gezi rehberi ile nereye gideceğinize karar vermek oldukça kolay olacak.

Kaleler burada oldukça büyük bir öneme sahip. Tarihte birçok savaşa sahne olmuş bu yerde duvarlar, kaleler ve surlar oldukça büyük bir yer edinmektedir. Bazıları günümüze tam olarak ulaşamamışsa da hala ayakta ve ziyaret edilmeyi bekleyen görkemli yapılar dikkat çekiyor.

İngiltere Northumberland Bölgesi Gezilecek Yerler

İngiltere‘nin tarihi açıdan en değerli yeri olan Northumberland Bölgesi gezi rehberi burada! Gezilecek yerler, kaleler, önemli yerler listesini sizler için yazdık!

Alnwick Kalesi

Alnwick Kalesi

Bölge İskoçya ile sınır komşusu olduğundan dolayı pek çok kale dikkat çekmektedir. En önemlilerinden biri olan Alwinck Castle’ın en eski kısımları 11. yüzyıldan günümüze ulaşmıştır. Bu bin yıllık tarih sizin için yeterli, Harry Potter, Robin Hood ve Downton Abbey gibi çeşitli film ve TV şovlarına da ev sahipliği yaptığından bahsetmemiz gerekmektedir. İster tarih meraklısı olun isterse film ya da dizi, gözlerinizi bu ortaçağ güzelliğinden alamayacaksınız.

Kale, Northumberland Dükü’ne aittir ve kalenin içinde antika mobilyalar ve aile fotoğraflarına denk gelebilirsiniz. Kale, modern yaşamın birkaç konforuna uyum sağlamak için birkaç kez yenilenmiş ancak yine de ortaçağın etkilerini çok net hissedebilirsiniz.

Farne Adası

Farne Adası

Farne Adaları Northumberland sahili açıklarında bir grup adadır. Tekne gezisinde bile, adalara inmeden, 23 çeşit deniz kuşunu tespit edebilirsiniz. Ada grubu aynı zamanda Atlantik foklarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Burada (ve Bamburgh’daki müzede) Viktorya dönemi kahramanı Grace Darling’in hikayesini öğreneceksiniz. Grace Horsley Darling bir İngiliz deniz feneri bekçisinin kızıydı. 1838 yılında sadece 22 yaşındayken gemi enkazı Forfarshire’dan mürettebatın kurtarılmasında önemli rol oynayarak ulusal bir kahraman oldu.

Güzel ve çarpıcı bir doğal ortam olan Farne Adaları’nı ziyaret ettiğinizde ulusal, kadın ve doğal tarihini görecek ve hayran kalacaksınız.

Hadrian'ın duvarı

Hadrian Duvarı

Romalıların Avrupa çapında büyük bir imparatorluk oldukları dönemde kıtanın büyük alanlarını fethetmede oldukça başarılı oldular, ancak bir şekilde bugün İskoçya dediğimiz İngiltere’nin vahşi kuzeyi, kurtulmayı başardı. Bunun sonucunda Hadrian Duvarı inşa edildi. İngiltere’nin bir tarafından diğer tarafına uzanan ve İngiltere’de Roma imparatorluğunun kuzey sınırını işaret eden bu duvar muhteşem bir ihtişama sahiptir. Zamanın Roma İmparatoru Hadrian’ın ismini almış ve inşa edilmesi altı yıldan az süren bu yapı birçok tarihe tanıklık etmiştir.

Bu duvar, Roma İmparatorluğu düşene kadar 300 yıl boyunca etkili bir bariyer olarak kalmıştır.  Bugün, duvarın çoğu yıkılmış halde, ancak parçalar kaldı. Duvarın yolunu uçtan uca takip ederseniz yol boyunca Roma kamplarının kalıntılarını görebileceğiniz çeşitli arkeolojik alanlar vardır. Northumberland’ı ziyaret eden veya İngiltere’ye yolculuk yapan herkesin ziyaret emesi gereken önemli bir tarihi yapıttır.

Dunstanburgh Kalesi

Dunstanburgh Kalesi

Northumberland kaleleriyle ünlüdür, bu nedenle Britanya Turunuz sırasında hangisini ziyaret edeceğinizi seçmek zor olabilir. Bu noktada önerebileceğimiz, gizemli ve dramatik bir duruşa sahip olan Dunstanburgh Kalesi’dir.

14. yüzyılın başında inşa edilen Dunstanburgh Kalesi, Güller Savaşı sırasında kuşatma ve şiddetli savaşlardan kurtuldu ve bugün Northumberland’da ziyaret edilecek en ikonik yerlerden biri haline geldi. İkiz kuleli bu kalenin belki de en etkileyici özelliği, sahil boyunca Bamburgh Kalesi’ne doğru muhteşem bir manzaraya sahip olmasıdır.

Kaleyi keşfederken, kalenin arkasındaki yükselen kayalıklara ve deniz kuşu kolonisine bakmayı unutmayın!

Barmburgh Kalesi

Barmburgh Kalesi

11. yüzyıldan günümüze ulaşan Bamburgh Kalesi İngiltere’de Northumberland, Bamburgh sahilinde yer almaktadır. Çeşitli tarihi olaylara tanıklık eden kale, Kuzey Denizi’nin kenarında, Farne Adaları, Holy Ada’sı ve Cheviot Tepeleri manzaralı bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kale halka açık olup zırhlara, porselenlere, portrelere, çok sayıda odada sergilenen mobilyalara ve geçitlere ev sahipliği yapmaktadır.

Kings Hall, 19. yüzyılın sonlarında Lord Armstrong tarafından yeniden inşa edildi, ancak orijinal ortaçağ havası kalede hala korunmaktadır. Kalede çay salonu ve hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır.

İngiltere’de özellikle kalabalıktan kaçmak istiyorsanız, Northumberland sizin için biçilmez kaftandır. Northumberland Bölgesi birçok Londra İlçesinden daha az insan yaşamaktadır. Avrupa Rüyası Büyük Britanya ve İngiltere Turu ile Northumberlang Bölgesini gezebilirsiniz.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

18 Haziran 2018, 07:56

Titanik’in Hikayesi ve Belfast Titanik Müzesi Hakkında Bilgiler

Britanya Rüyası ile görebileceğiniz gerçekten bir efsanevi ülke İskoçya. Kendine has olan bu ülkede oldukça farklı şeylerle karşılaşabileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Brave Heart filmiyle kafamıza kazınan belli bir yer tutan bu ülkeyi daha da yakından tanıdıkça iyice sevdik. İskoçya’da sizi tarihsel bir doku, kaleler, korunmuş caddeler, William Wallece, bazen korkutucu efsaneler...

Devamını Görüntüle