SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Oxford’da 24 Saatte Yapılabilecek Şeyler

cool
Oxford’da 24 Saatte Yapılabilecek Şeyler

Büyük Britanya Turu’nun her ülkesi her şehri oldukça heyecan verici birer durak.  Avrupa Rüyası’nın sunduğu bu etkileyici turda bu sefer karşımızda yine büyüleyici güzellikte bir şehir olan Oxford var.  Her tarafı müzelerle, kütüphanelerle, dil okullarıyla, sanat galerileri ile çevrili bu Orta çağ şehrinde 1 günde harika yerler görebilirsiniz.

avrupa rüyası oxford Christ Church

Avrupa Rüyası ile Oxford’u Keşfet!

Christ Church

Ortaçağın hem kardinal koleji hem manastırı olan Christ Church, ihtişamlı mimarisiyle ve tarihiyle Oxford’un en turistik yerlerinden biridir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği bu yeri eğer izlediyseniz Harry Potter filmlerinden hatırlayabilirsiniz. Oxford’da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ayrıca İngiltere tarihinde pek çok önemi isminde yetiştiği yerdir.

avrupa rüyası oxford Bodleian Kitaplığı

Bodleian Kütüphanesi

Britanya’da özellikle de İngiltere’de karşımıza sıklıkla çıkan kurumlardan biri de oldukça eski halk kütüphaneleri.  Bodleian Kütüphanesi, dünyanın en eski kütüphanelerinden biridir. Buradaki kitapların çoğu 15.yüzyıldan kalmadır. Ayrıca bu kütüphanede İngiltere’de basılan her kitabın bir kopyası bulunmaktadır ve 11 milyondan fazla kitap yer almaktadır. Bodleian Kütüphanesi Jacobean stili gotik mimarisi Harry Potter serisinde kullanılan mekânlardan biridir.

avrupa rüyası oxford High Street

High Street

High Street, şehrin kolejleriyle ve tarihi yapılarıyla ünlü ana caddesidir. Caddenin bir tarafında University College diğer tarafımda ise Quenn College yer almaktadır. Cadde boyunca birçok tarihi yapı görmeniz mümkün bunlar arasında; Lincoln College, Souls College, Magdelen Kulesi, All Saint Kilisesi gibi yapıları sayabiliriz. Bu cadde boyunca ilerlediğinizde Ortaçağ’da bir zamanda yürüyormuş gibi hissedeceksiniz ve Oxford’dan etkilenmemek pek mümkün değil. İzlediğimiz tüm o filmlerdeki ve dizilerdeki ihtişamlı İngiliz yaşamını yapılarını görebilirsiniz. Kendi film/dizi kareleriniz siz yaratabilirsiniz.

avrupa rüyası oxford gezilecek yerler gece hayatı

Oxford’da Akşam

Gündüz her yer kapanan kadar harika bir gezinti yaptıysanız eğer sanırım akşam da biraz dinlenmeyi ve müzik dinlemeyi hak ettiniz. Oxford’u öğrenci şehri olarak düşünürsek burada çok sayıda cafeler, barlar, gece kulüpleri, publar bulabilirsiniz. Nasıl bir şey arıyorsanız burada o seçeneği bulmanız mümkün.  Bunun için de Osney bölgesi ya da Botlay caddesine bakabilirsiniz ya da Avrupa Rüyası’nın yerel rehberi sizi istediğiniz gibi bir yere gitmenizi sağlayacaktır.

Başlıklar: , , , , , , ,

Yorumlar

4 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Avrupa Rüyası ile İngiltere Turunda Göreceğiniz Rüya Şehirler - Britanya TuruBritanya Turu on Mayıs 19, 2018
  2. Geri bildirim: İngiltere’de Görülmesi Gereken 5 Yer - Britanya TuruBritanya Turu on Mayıs 30, 2018
  3. Geri bildirim: İngiltere Denilince Akla Gelen 7 Şey - Britanya TuruBritanya Turu on Temmuz 12, 2018
  4. Geri bildirim: Harry Potter Filmi Eşliğinde Oxford Turu - Britanya TuruBritanya Turu on Ekim 22, 2018

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

13 Haziran 2019, 07:44

Britanya’yı Adım Adım Gezmek İçin 6 Neden

Bir nehirde ne yapılabilir ki demeyin çünkü burada yapmak isteyeceğin birçok şey bulacağınız kesin. Thames Nehrinde dilediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Ben sizlere birkaç öneri sunacağım dileyen hepsini ya da birkaçını yapabilir. Ya da yeni bir şey deneyip bizlere anlatabilir belki. Biraz nehir havası alalım. 1.Thames Nehrinde Tekne Turu Avrupa’da birçok nehrin...

Devamını Görüntüle