SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Seyahat Tutkunlarına Britanya Temalı Filmler

love
Seyahat Tutkunlarına Britanya Temalı Filmler

Şimdi size birkça film tavsiyesinde bulunabilirim. Britanya’yı gezmeden önce oralarda çekilmiş orada yaşanılan şeyleri konu edinmiş bir takım filmleri görmek belki hayal gücünüze yardımcı olur.

 Britanya Rüyası’na çıkmadan önce izlemeniz gereken filmler

Elbette ilk olarak kültler arsında yer alan Brave Heart filmini eğer izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Film birebir gerçeği anlatmasa da -neticede bir film bu- William Wallace efsanesi ile sizleri tanıştırıyor. Ve bir ülkenin bağımsızlık mücadelesine hayranlık duyacaksınız. İskoç topraklarının hikâyesini biraz kurmaca bir alandan izlemek iyi olacaktır.

İskoçlardan başlamışken başka bir İskoçya filmi olan Boudicca da yine izlemeye değer bir film. Yine gerçek bir tarihsel arka planı olan filmde Boudicca, Romanın egemenliğindeki bir krallığın kraliçesidir ve kral öldüğünde ortalık karışır. Romalılar kızlarına tecavüz eder.  Ve bundan sonrası Boudicca’nın intikamı diyebiliriz. Büyük bir isyan başlatır. Romalılara zor zamanlar yaşatır.

PS: I Love You

Biraz tarihi konulu filmlerden uzaklaşabiliriz sanırım. Biraz daha romantik filmlere bakacak olursak, PS: I Love You bence izlenebilir. Filmin tamamı İrlanda’da geçmese de en azından bir kısmı İrlanda’da geçmekte ve elbette izlediğiniz Gerry ve Holly arasında yaşanan aşk hikâyesi olunca İrlanda’nın harika doğası daha da çekici ve etkileyici bir hale gelmektedir. İzleyen herkes bir tur İrlanda’ya gitmem lazım der.

Belfast’a Gitmeden Titanik Filmini İzlemek

Titanik, herhalde yine en kült yapımlardan biridir. Dönemine damga vuran bu filmde, Jack ve Rose aşkıyla beraber yine gerçek bir hikâye olan Titanik gemisinin batış olayını da izleriz. 1912 yılında ilk seferini gerçekleştirirken büyük bir buzdağına çarpan ve binlerce insanın ölmesi ile sonuçlanan bu trajik olayı izleriz. Belfast’te yapılan bu gemiye dair şeyleri gittiğinizde müzesini görebilirsiniz ya da bot turuyla nerede yapılığını gezebilirsiniz. Eğer gitmeden bir kez daha izlerseniz hafızanın da kalıcı olacaktır.

Aşk Engel Tanımaz

Bence izlenmesi gereken bir diğer film de Aşk Engel Tanımaz filmidir. Julia Roberts’ın başrolünde oynadığı film sanırım döneminde hepimizi kitapçılara ilgi duymamız sağladı. Filmin geçtiği kitapçı İngiltere bulunmaktadır. Hatta film orada çekildikten sonra elbette çok ünlendiği için kitapçı ismini filmin adıyla değiştirmiştir.

Londra’nın Adım Adım Göreceğiniz V for Vandetta

V for Vandetta’dan bahsetmeden olmaz bittabi. Bu film geleceğin İngiltere’sinde geçmektedir ve distopya filmidir. Yapıldığı zaman büyük olay yaratan film herkesin aklında ünlü maskesiyle yer etmiştir. İzleyen ya da izlemeyen herkes bu maskeyi bilir.

harry potter

İngiltere’den bahsedip de Harry Potter filmlerinden bahsetmeden olmaz sanırım. Seveni ilgi duyanı çok fazla olan bu fantastik film serisi özellikle filmlerde geçen mekânlarla izleyici etkilemiştir. Gerçek mi dediğimiz bazı tarihi yapılar evet gerçek ve tüm ihtişamıyla duruyor. Bu filmlerin hayranıysanız çok şanslısınız göreceğiniz için eğer hiç izlemediyseniz izleyin ve neler göreceğinizin bir fragmanı olsun.

Sherlock Holmes

Ve defalarca dizisi ve filmleri yapılan efsane İngiliz dedektif Sherlock Holmes. Size önerim 2011 yılında çekilen filmi izlemenizdir. Bildiğimiz gibi Sherlock Holmes ve arkadaşı yarımcı doktor X İngiltere çeşitli suç olaylarını çözerler. Bu karakter o kadar çok sevilir ki yaşadığı düşünülen evi bir müzeye dönüştürülür ve hikâyelerde filmlerde geçen detaylardan evini de o şekilde dekore etmişlerdir. Eğer izleme fırsatınız olmadıysa mutlaka izleyin derim. İngiltere’de müzeye gittiğinizde her şeyi daha anlaşılır ve sevkli olacaktır.

Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turuna çıkmadan önce bu filmleri izleme fırsatınız olursa hepsini olmasa bile dikkatinizi çekenleri gezerken aklınızın bir köşesinde bu filmlerden parçalar gözünüzün önüne gelecektir. Emin olun keyifli oluyor.

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Haziran 2018, 08:00

Britanya Turu ile İskoçya’da Göreceğiniz Şehirler

Gezgin dünyasında sıkça karşınıza çıkan seyahat terimleri ile karşınızdayız! Pasaport, vize, check in – out, overbooking ile ilgili bilgiler birçok kez gezginleri karşısına çıkıyor. Sizde gezgin dünyasına adım atmak istiyorsanız bu yazıdaki terimlere dikkat! Pasaport PASAPORT: Yurtdışı seyahatleri için en önemli evraktır. Seyahat eden kişinin uluslararası kimliği olarak da değerlendirilir. Pasaportlar...

Devamını Görüntüle