SON YAZILAR

Shakespeare’in Doğduğu Şehir Stratford-Upon-Avon

Shakespeare’in Doğduğu Şehir Stratford-Upon-Avon

İngiltere‘nin şirin kasabası Stratford-Upon-Avon, başlığın isminden de anlaşılacağı üzere Shakespeare’nin doğduğu yerdir. Dünyaca ünlü tiyatro yazarının doğduğu yer olan Stratford-Upon-Avon, Birmingham’a 40 dakika uzaklıktadır ve turistlerin en ilgisini çeken yerlerin başında gelmektedir. Avrupa Rüyası‘nın Büyük Britanya turu ile Shakespeare’in doğduğu yeri keşfetmeye hazır mısınız!

Shakespeare’in Doğduğu Yer

Stratford-Upon-Avon, Shakespeare’in doğduğu büyüdüğü ve öldüğü yerdir. Oldukça küçük bir kasaba olmamasına rağmen binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Elbette burada Shakespeare’in doğduğu yaşadığı evi görmeden dönmemelisiniz.  Tudor tarzında olan bu evi tıpkı o zamanlarda olduğu gibi görmeniz mümkün. Ayrıca Shakespeare’in eşinin, kızının, annesinin yaşadığı evleri de görmeniz mümkün burada. Shakespeare’e dair çok fazla şey bulacağınızı söyleyebiliriz. Shakespeare Centre’da onun hayat hikâyesine ilişkin sunumları takip etmek de size farklı şeyler katacaktır. Evinin hemen yanında bulunan bu yapıda dönemsel dekorlar ve dönem kostümleri giymiş insanlar karşılıyor. Sizi ister istemez o zamanın içine çekiyor ve çevrenizden soyutlanıyorsunuz.

Kutsal Trinity Kilisesi

Shakespeare bu kilisede vaftiz edilmiş ve mezarı da bu kilisede yer almaktadır. Eşi Anne Hathaway’in mezarı da bu kilisenin içindedir. Elbette kiliseye giriş ücretsiz ama mezarların bulunduğu kısma girmek için ufak bir ücret ödemeniz gerekiyor. Stratford-Upon-Avon’a kadar gitmişken burayı da ziyaret etmek gerekir. Kiliseden sonra Shakespeare’in yaşayıp yaşamadığını düşünmek için şehre adını veren Avon nehri boyunca yürümek dinlendirici olacaktır.

Kraliyet Shakespeare Tiyatrosu

Şüphesiz Shakespeare’den bahsediyorsak akla tiyatrodan başka bir şey gelemez. Hem de Shakespeare’in doğduğu, yaşadığı ve öldüğü yerdeysek mutlaka tiyatroyu konuşmalıyız. Kraliyet Shakespeare Tiyatrosu’nda yıl boyunca oyunların sergilendiği üç sahne bulunmaktadır. Bunlar; Royal Shakespeare Company, Swan ve Other Theatre. Belki zaman olarak fırsatınız olmaz ama eğer varsa mutlaka burada bir oyun izleyin eminim yaşayacağınız bu deneyim size çok farklı hissettirecektir.

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

3 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Stratford-Upon-Avon Gezilecek Yerler - Britanya TuruBritanya Turu on Mayıs 24, 2018
  2. Geri bildirim: Shakespeare's Globe Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey - Britanya TuruBritanya Turu on Ekim 30, 2018
  3. Geri bildirim: Stratford Upon Avon’u Hemen Ziyaret Etmek İçin 5 Eşsiz Sebep - Britanya TuruBritanya Turu on Nisan 23, 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

12 Haziran 2018, 08:22

Mutlaka Uğramanız Gereken Londra Kitapçıları

İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Galler’in geleneksel kahvaltısı olan İngiliz Kahvaltısı (English Breakfast) her gün yenmeyip hafta sonları ve tatil için saklanan bir keyif zamanını da ifade ediyor. Portakal suyu, tahıl gevrekleri, haşlanmış ya da taze meyvelerle başlayan kahvaltının kalbini ise çeşitli sosisler, ızgara domates, mantar, çay, kızarmış ekmek ve marmelat...

Devamını Görüntüle