SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Sherlock Holmes’ün Hikayesi ve 221B Baker Sokağındaki Evi

haha
Sherlock Holmes’ün Hikayesi ve 221B Baker Sokağındaki Evi

Şu bir gerçek ki eğer İngiltere’den bahsediyorsak Sherlock Holmes’un önemli bir yeri vardır. Tıpkı Game of Thrones dizisi gibi Sherlock Holmes’un de kendi ait oldukça büyük bir hayran kitlesi var. Sherlock Holmes hikayesi oldukça eskiye dayanan bir hikaye aslında. 1887 yılında ilk macerasına başlayan Holmes son macerasına da 1927 yılında çıkar. Toplam 56 öykü ve 4 romandan oluşan bu ünlü dedektifin maceraları günümüze kadar birçok kez dizi ve film olarak uyarlanmıştır.

Holmes ilk çıktığı zamanlarda o kadar çok sevilmiştir. Yayınlandığı derginin tirajının kat ve kat artmasını sağlamıştır. Düşünün bundan yüzyıl önce insanlar çılgın gibi Sherlock Holmes’un yaptıklarını merak ediyordu. Hatta bu yaratılmış karakterin gerçekten var olduğunu düşünenlerin sayısı azımsanmayacak çokluktadır. Hatta  Sir Arthur Conan Doyle, 1893 yılında artık Sherlock Holmes serisini bitirmeye karar verir ve son hikayesini yayınlar. Fakat insanlar Holmes’u o kadar sevmişlerdi ki bunun bitmesini istemediler ve protestolar düzenlediler. Tıpkı onun gibi giyindiler, dergi aboneliklerini iptal ettiler. Bunun neticesinde yazar karakterini yaşattı ve son macerasını 1927 yılında yazdı.

avrupa rüyası sherlock holmes evi

Sherlock Holmes’ün Evini Avrupa Rüyası ile Keşfedin!

Belki ilginiz olmayan bilir ama kesinlikle Holmes’un yaşadığı evi mutlaka gidip görmelisiniz. Elbette hikayelerinde yaşadığı evi İngiltere‘nin başkenti Londra‘da Baker Sokağında 221B’de bulabilirsiniz. Dediğim gibi bazı insanlar onun gerçekten yaşadığını düşündüğü için bu evde de onun gerçekten yaşadığını düşünmüşlerdir. Gerçekten de Sir Conan Doyle‘un romanlarında, Holmes’un 221b Baker Street’te yaşadığı sık sık belirtilir. Yani romanda verilen adres, gerçekten de var olan bir adres.

Bu durum, aynı adreste varlığını sürdüren National Abbey’in başına uzun süre büyük bir sorun olmuş. Çünkü dedektife gönderilen sayısız mektup, bankanın posta kutusunda büyük bir kaplamaya başlamış. Öyle ki, sadece bu işe bakacak bir sekreter tutmak zorunda bile kalmış ünlü banka. Müze kurulduktan sonra, müze yetkilileri, mektupların Sherlock Holmes Müzesi’ne verilmesini istemişler. Ancak Abbey buna yanaşmamış. Uzun süren çeşitli mahkemelerin ardından 2002 yılında Abbey’in bütün haklarından vazgeçmesiyle, mektuplar müzeye teslim edilmeye başlanmış. dünyanın  dört bir yanından Mr. Sherlock Holmes’a hala mektuplar gelmektedir.

avrupa rüyası britanya turu sherlock holmes müzesi

Sherlock Holmes Müzesine Uğramayı Unutmayın!

Ev ya da müze onun kişisel eşyaları, kullandığı aletler, kitapları ile dolu.  Uzandığı koltuk, arkadaşı Watson’la konuklarını kabul ettiği oda, kimya araç gereçleri, enjektörü, büyüteci, pipoları ve tabii kemanı aynen muhafaza edilmiş. Öykülerinde yer alan kimi belgeler, çektiği telgraflar özenle saklanmış. Ev okuduğumuz ya da filmlerde izlediğimiz gibi, Viktorya dönemi sonrası tarzında döşenmiş. Koltuklar, perdeler, duvar kağıtları tamamen o dönemin tarzına göre seçilmiş. Holmes’un ve Dr. Watson’ın yatak odaları bile aynen muhafaza edilmiş. Dedektife ait sayısız obje ile dolu evin kapısında bir de Scotland Yard’dan bir polis 24 saat nöbet tutmakta.

Unutmadan söyleyeyim insan gerçek olduğuna inanmak istemiyor değil ama muazzam olarak kurgulanmış bir karakter Sherlock Holmes. Avrupa Rüyası’nın Britanya Turu ile efsaneyi yerinde görün derim.

Başlıklar: , , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Ağustos 2018, 07:13

Londra’da En İyi İngiliz Kahvaltısı Yapabileceğiniz Mekanlar

Büyük Britanya Turu’nun her ülkesi her şehri oldukça heyecan verici birer durak.  Avrupa Rüyası’nın sunduğu bu etkileyici turda bu sefer karşımızda yine büyüleyici güzellikte bir şehir olan Oxford var.  Her tarafı müzelerle, kütüphanelerle, dil okullarıyla, sanat galerileri ile çevrili bu Orta çağ şehrinde 1 günde harika yerler görebilirsiniz. Avrupa Rüyası ile...

Devamını Görüntüle