SON YAZILAR

Sokak Sanatında İddialı 10 Avrupa Şehri

Sokak Sanatında İddialı 10 Avrupa Şehri

Son yıllarda sokak sanatları inanılmaz bir ilgi görmekte. Aslında hak ettiği ilgiyi görmekte diyebiliriz gerçekten bu eserler muazzam güzellikte. Eğer meraklıysanız işte sizin için sokak sanatında iddialı 10 Avrupa şehri.

Berlin, Almanya

Sokak sanatı deyince hemen ilk akla gelen, sokak sanatının başkenti Berlin. Şehri saran pembe borular ve her borunun bir ucu bir inşaat alanına, diğer ucu ise bir kanal ya da kanalizasyona çıkıyor. Çünkü Berlin’de, özellikle şehir merkezinde yapılan kazılarda kolaylıkla su seviyesine ulaşılıyor ve pembe borular bu suyun geri pompalanmasını sağlıyor. Pembe tonları ise boruları üreten firmanın düşünceli davranışının bir sonucu çocuklar ve gençlerin en çok beğeneceği rengi seçmişler. 2. Dünya Savaşı sonucu olarak şehrin tam ortasına yerleştirilen duvara değinmeden geçemeyeceğim. Berlin’de Sokak sanatı deyince akla ilk Doğu Yakası Galerisi geliyor. Berlin Duvarı’nın bir parçası olan yaklaşık 1,5 km uzunluğundaki açık hava galerisinde, dünyanın dört köşesinden onlarca sanatçının 100’den fazla eseri yer alıyor.

Bethlehem-Filistin

Bethlehem-Filistin

Bethlehem, Filistin

Öncelikle elbette Bethlehem Avrupa şehri değil Ortadoğu’da yer alıyor ama burası sokak sanatında gerçekten ayrı bir yere sahip o yüzden yer vermek istedim. Sokak sanatında politika çok büyük bir yer tutar ve bunun en gerçekçi örnekleriyle karşılaşabileceğiniz yer ise kuşkusuz Filistin’in Bethlehem kentidir. Sokalardaki çalışmalarda, protesto sahneleri çok önemli bir yer tutar. İsrail’in Batı Şeria’ya ördüğü duvar, sanatçıların ve aktivistlerin mesajlarını paylaştığı en büyük çalışma alanı haline gelmiştir. Özellikle Banksy’nin burada yaptığı çalışmalar hem burada yaşanan olaylara dikkat çekmiş hem de turistik olarak şehre ün katmıştır.

Meraklılarına Big Ben Hakkında Bilgi

Londra – İngiltere

Londra, İngiltere

Yine sokak sanatlarının bir diğer başkenti diyebileceğimiz Londra’ya değinmeden olmaz. Londra’da tartışmasız olarak, en iyi tanınan sokak sanatçısı Banksy’dir. Onun sayesinde Leake Street, 2008 yılından beri Londra’nın sokak sanatı merkezi olarak anılır. Banksy gerçekten oldukça gizemli ve yaptığı işlerle de adından oldukça fazla söz ettiriyor. En son olarak da İngiltere parlamentosunu çizdiği eser inanılmaz bir fiyata satıldı. Şempanzelerle dolu çizmiş olması ve Banksy’e ait olması fiyatı için yeterli.

angouleme-fransa

Angouleme – Fransa

Angoulême, Fransa

Angoulême, belki dünyanın önde gelen turist merkezlerinden değil ama şehir, Avrupa Görsel Sanatlar Okulu’na ev sahipliği yapıyor. Takma adı ise “Çizgi roman Başkenti”. Kendinizi burada çizgi filmlerin içinde bulabilirsiniz gerçekten etkileyici sanat eserleri var.

prag-çekya

Prag – Çekya

Prag, Çekya

Prag, sokak sanatı direnişinin güzel bir örneğini sergilemiştir. Çalışmaların önde gelenleri Grand Priory Meydanı’ndaki Lennon Duvarı’nda yer alır. Komünizm döneminde duvar, politik mesajlar için bir tuval görevi gördü. Ne zaman polis duvarı düz boyayla boyayıp graffitileri yok etse, ertesi gün yenilerinin ortaya çıktığı görülürdü.

lodz-polonya

Polonya – Lodz

Lodz, Polonya

Polonya ve özellikle Lodz şehir sokak sanatında önemli duraklardan biri. Büyük binalara ya da duvarların üzerine çizilen eserler oldukça güzel. Bu özelliğinden dolayı da oldukça ziyaretçisi var. Burada ünlü sokak sanatçılarının ve Aryz eserlerini görebilirsiniz.

lizbon-portekiz

Lizbon – Portekiz

Lizbon, Portekiz

Lizbon’daki sokak sanatı 2010 yılında gelişmeye başlasa da, asıl ivmesini Crono Projesi yakalamış ve uluslararası bir üne kavuşmuştur. Bu proje son derece başarılı olmuş ve teşvik edilen yerel ve uluslararası sanatçılar sayesinde sanat eseri bina cepheleri ortaya çıkmıştır. Sokak sanatının Lizbon tarafından teşvik edilmesi, Brezilyalı Os Gemeos gibi ünlü sanatçıların kente gelerek çalışmalarını sergilemesini sağlamıştır.

belfast-kuzey-irlanda

Kuzey İrlanda – Belfast

Belfast, Kuzey İrlanda

Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast, sokak sanatının rahatça yapılabildiği bir diğer şehir. Politik, dinsel ve kültürel temaların işlendiği yüzlerce duvar resminin içinde en dikkat çekeni, 40 metre uzunluğunda ve 40 metre yüksekliğindeki Barış Duvarı’dır (Pecae Wall). Resimlerde, ülkenin tarihine ait önemli politik olaylar yansıtılır.

Reykjavik

Reykjavik – İzlanda

Reykjavik, İzlanda

Sokak sanatı konusunda İzlanda oldukça esnek yasalara sahiptir ve bu nedenle sanatçılar yaratıcı çalışmalarını serbestçe duvarlarda sergilerler. Reykjavik şehrinin herhangi bir caddesindeki herhangi bir binasında rahatlıkla çalışmanızı icra edebilirsiniz. Bu kentteki sokak sanatını gezmeye Hversvigata’dan başlayabilirsiniz. İlerledikçe pek çok sanatçının muhteşem eserleri ile karşılaşacaksınız.

satavanger-norveç

Stavanger – Norveç

Stavanger, Norveç

Bu şehirde düzenlenen NuArt Sokak Sanatları Festivali için burada yaşayan insanlar evlerinin ya da iş yerlerinin duvarlarını sanatçılara çalışma alanı olarak sunuyorlar. Elbette kimin ne çalışacağını bilmiyorlar ve sanatçıları özgür bırakıyorlar. Kullanılan duvarlardaki çalışmalar ise 1 yıl boyunca duvarda kalabiliyor. Farklı olduğu çok belli.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

08 Mayıs 2018, 08:43

York’ta Gitmeniz Gereken 4 Yer

İskoçya deyince aklımıza direkt olarak müthiş etkileyici doğası ve hayran kaldığımız bağımsızlık hikâyeleri geliyor. Ama bu yazımızda başka bir İskoçya’ya bakalım. Sonuçta gittiğimizde her yerde bir sürü şey görmeli ve öğrenmeliyiz. İskoçya Alışveriş Rehberi ile karşınızdayız. Şehrin ana alışveriş caddesi, Bunchanan Street’dir. Burası, dünyanın en iyi 10 alışveriş bölgesinden biri...

Devamını Görüntüle