SON YAZILAR

Stonehenge Gezi Rehberi

Stonehenge Gezi Rehberi

Dünyanın harikalarından biri ve Avrupa’nın en iyi bilinen tarih öncesi anıtı olan Stonehenge’deki Neolitik ataların ayak izlerinde yürüyün. Eski manzarayı yürüyerek keşfedin ve Neolitik yaşamın günlük araçlarını ve nesnelerini keşfetmek için Neolitik Evlerin içine adım atın.

Stonehenge, İngiltere’nin en ünlü tarihi yapılarından birisidir.Tarihi  Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasına uzanır.  Stonehenge adı eski İngilizcede “asılı taşlar” anlamına gelir.  Astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir.

Keskiyle yontulmuş, düzgünleştirilmiş ve dışarıdan yerel bölgeye taşınmış, dik konumundaki otuz taştan (bunlardan hâlen on yedisi ayaktadır) oluşmaktadır. Ve kavisli hâle getirilerek dik duran taşların üzerine yerleştirilen lento taşlarını içeren ve böylelikle çember şeklinde kapı boşlukları oluşturan tek taş çemberdir.

Stonehenge’in çemberi bölen ve yapının girişinden geçen ekseninin yaz dönencesindeki (21 Haziran) gündoğumuna doğru konumlandırılmıştır.

Bu antik yapı, Londra’nın 130 km batısındadır. Yapının bir benzeri Rusya Başkurdistan’daki Uçalı Buluntuları’ndadır.

stonehenge-gezilecek-yerler

Stonhenge’de Yapılacaklar

Stone Circle

İngiltere’nin ikonik sembolü olan Stone Circle, Stonehenge ve Avebury Dünya Mirası Alanına yapılan her ziyaretin merkezindedir. 4.500 yıllık bir geçmişi olan Stonehenge’in bugün insanlar için birçok farklı anlamı var. Bu bir dünya harikası, manevi bir yer ve bir ilham kaynağıdır.

Stone Circle, bir mühendislik şaheseridir ve yüzlerce iyi organize olmuş insanın sadece basit araçlar ve teknolojiler kullanarak büyük çabalarıyla inşa edilmiştir.

Neolitik Evleri Ziyaret Edin!

Ziyaretçi merkezinin dışında kalan Neolitik evlerde insanların 4.500 yıl önce nasıl yaşadığını hayal etmek bir adım atmanız yeterli. Evlerin otantik malzemeler ve teknikler kullanılarak nasıl inşa edildiğini keşfedin.

stonehenge-ingiltere

Taşlarda Bekleyin!

Ziyaretçi merkezinde, taşların içinden görsel-işitsel 360 derecelik manzarayla mevsimlerin nasul geçtiğini ve zaman içinde yolculuk yaptığınızı deneyimleyeceksiniz. Bu eşsiz ve akılda kalıcı deneyimle, Stonehenge’in ortasında kış ve yaz gündönümünde durmanın nasıl bir his olduğunu hissedeceksiniz.

Anıtın bazı temel özelliklerini keşfetmek için çevrimiçi sanal turunu da kullanabilirsiniz.

Taş Sergisi Fuarı

En gelişmiş görsel-işitsel deneyimlerin ve inanılmaz antik nesnelerin güçlü bir kombinasyonuyla; taşlar, manzara, insanlar ve anlamı..Stonehenge’in hikayesini keşfedin.

Peyzajda keşfedilen 250’den fazla arkeolojik nesne ve hazine, Stonehenge’de ilk kez birlikte sergileniyor. Mücevher, çanak çömlek ve aletlerden eski insan kalıntılarına kadar, bu eşyaların birçoğu müze ortakları, Salisbury Müzesi ve Wiltshire Müzesi’nden ödünç alındı. 5.500 yıl önce burada bulunan bir adamın yüzünü burada görmeniz de mümkün.

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

21 Ocak 2019, 11:05

İskoçya’da Görülmesi Gereken Göller

Romalılar tarafından termal kaplıca olarak kurulan Bath, Orta Çağ’da yün endüstrisinin önemli bir merkeziydi. 18. yüzyılda, George III’ün altında, Roma hamamlarıyla uyumlu bir şekilde harmanlanan neoklasik Palladian binalarla zarif bir kasaba haline geldi. Bath, İngiltere’nin tören ilçesindeki en büyük şehri, Roma’nın hamamları ile tanınan Somerset’de yer almaktadır. Şehir 1987 yılında bir Dünya...

Devamını Görüntüle