SON YAZILAR

Tax Free | Vergi İadesi Nedir? Nasıl Alınır?

Tax Free | Vergi İadesi Nedir? Nasıl Alınır?
Hepimizi merak ettiği soruların başında geliyor tax free. Nedir bu vergi iadesi? Avrupa’ya seyahat ediyorsanız ve alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, buradaki VAT adı verilen vergiden muaf olma fırsatınız var. Value Addet Tax anlamına gelen ve bizdeki katma değer vergisine denk gelen bu vergilendirme sistemi ziyaretçileri bazı durumlarda vergiden muaf tutabiliyor. Yola çıkmadan önce Tax Free (Tax Ferund Vergi İadesi) Nedir? Nasıl Yararlanılır? Yazısına göz atmanızda fayda var:

Kimler Bu Kategoriye Giriyor?

Avrupa’nın dışındaki herhangi bir ülkede yaşayan herkes! Bu durumda, pasaportunuzda kayıtlı olan adresiniz referans olarak gözükecek ve tüm işlemler bu resmî belge üzerinden yapılacak. Örneğin Türkiye’de yaşıyor ve her yıl 3 ay Fransa’da bulunan evinizde vakit geçirip tekrar evinize dönüyorsanız bu kategoriye dâhilsiniz demektir.

Nasıl İade Alabilirim?

Hayır. Öncelikle vergileri dahil tüm ücreti ödemeniz gerekiyor. Geri ödemeyi tüm formaliteler tamamlandıktan ve ürünü ülkeden dışarıya çıkarabildiğinizi gösterdikten sonra alabilirsiniz.

tax free vergi iadesi nasıl alınır

İşlemleri Nerede ve Nasıl Yapabilirim?

Dükkândan alışveriş yaptığınızda oradaki görevliye bu hizmeti nasıl kullanacağınızı sorabilirsiniz. Görevliye ne kadarlık bir meblağa kadar alışveriş yaparsanız bu vergiden muaf tutulacağınızı sorun ve alışverişinizi yapın. Alışveriş sonunda görevli sizden pasaportunuzu isteyecektir. Size vereceği formu doldurun ve her ihtimale karşı dönüş biletinizin de bir çıktısını yanınızda bulundurun. Bazı durumlarda dükkân size ödemeyi hemen orada yapabilir.  Bazı durumlarda ise banka hesabınıza para transferi şeklinde, daha ileriki bir tarihte de gönderebilir.

Size verilen fiş ve formların hiç birini atmayın çünkü çıkış yapacağınız ülkenin gümrüğünde sizden bunları beyan etmeniz istenebilir. Gümrük memuru “ürünü çıkartabilir” anlamına gelen izin formuna damga vurmadığı sürece vergi iadesini alamazsınız. Büyük havalimanlarında vergi iadesi hızlı bir şekilde yapılır, ancak diğer daha küçük havalimanlarında ise formun bildirilen adrese postalanması istenir.

Tüm Vergi İadesini Alabilir Miyim?

Genellikle bu hizmet için bir kesinti yapıldığından kesintisiz almak imkânsız gibi bir durum. Satın alım yaptığınız dükkândan ne kadarlık bir kesim yapılacağını öğrenebilirsiniz.

yabancı ülkelerde vergi iadesi almak

Benim Yerime Başkası Alışveriş Yapabilir mi?

Hayır. Kendiniz için almıyor dahi olsanız alışverişi bizzat sizin yapıyor olmanız gerekiyor.

Vergi İadesi için Ülkeye Dönmeyi Beklemek Zorunda mıyım?

Hayır. Büyük havalimanlarında ve limanlarda damgayı alır almaz paranızı iade alabilirsiniz.

Vergi İadesi Alamazsam Nereye Şikayet Etmeliyim?

Almış olduğunuz dükkân resmi olarak size bu iadeyi yapmakla yükümlüdür ve şikayetlerinizi direkt onlara yapabilirsiniz.

Herhangi Bir Dükkandan Vergisiz Alışveriş Yapabilir miyim?

Hayır. Bu imkân yalnızca VAT-FREE ibaresinin bulunduğu dükkanlardan yapılan alışverişler için geçerlidir.

Vergi İndirimi Her Yerde Var mı?

Hayır. Bu ürünler yalnızca bavul içerisinde taşınabilecek türde olduğundan araba, gemi ve büyük yük kategorisine giren ürünler bu indirimin dışında kalır.

avrupa turunda alışveriş ve vergi ödemek

Alınan Ürünler Ne Zaman Ülkeden Çıkarılmalı?

Alındıktan sonraki üçüncü ayın sonunda ürünlerin Avrupa’dan çıkmış olması gerekir.

Ülkeden Çıkarken Ürünler Yanımda Olmalı mı?

Evet. Ürünlerin sizin yanınızda olması gerekiyor ve istendiği zamanlarda da gümrük görevlilerine ibraz ederek sizinle birlikte olduğunu kanıtlamanız gerekebiliyor.

Avrupa’dan Alınan Ürünleri Yine Avrupa’dan mı Çıkarmalıyım?

Hayır. AB’ye bağlı diğer diğer ülkelerden de çıkış yapabilirsiniz. Önemli olan alışveriş yapıldıktan sonraki 3 ay içinde ülke dışına çıkıyor olmak.

Trenle Çıkış Yaparken Dikkatli Olun!

Bazı tren istasyonlarından çıkarken de belgelerinizi damgalatabilirsiniz. Ancak tren rotaları çok farklı olduğundan son çıkış yapacağınız AB üyesi ülkenin istasyonunda bu damgayı vurdurmanız gerekiyor.

Damga Yoksa Ne Olur!

Normal şartlarda damga şart olsa da bazı şirketlere sunacağınız, ülkeden zamanında çıktığınıza dair belgeler ile de vergi iadesi alabilmeniz mümkün olabilir.

Vergi İadesi ile İlgili Kimlerle İletişime Geçebiliriz?

İlk olarak başvurmanız gereken yer satın aldığınız mağaza olacak. Eğer daha ciddi bir problem varsa satın alım yaptığınız ülkenin ulusal vergi makamına da ulaşabilirsiniz.

Başlıklar:

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

19 Mayıs 2018, 08:25

Avrupa Rüyası ile İngiltere Turunda Göreceğiniz Rüya Şehirler

Avrupa Rüyası Büyük Britanya turu, Türkiye’nin en kapsamlı, en uygun fiyata, tek seferde İngiltere, İrlanda, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı gezmeyi düşünüyorsanız doğru yerdesiniz! En kapsamlı ve özgün rotaya sahip Avrupa Rüyası. İngiltere, İrlanda, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler ülkelerini tek seferde geziyorsunuz. Turunun en güzel yanı ise tüm ekstra turlar...

Devamını Görüntüle