SON YAZILAR

Trafalgar Meydanı Görülmesi Gereken Yerler

Trafalgar Meydanı Görülmesi Gereken Yerler


Birçok şeyi ile ünlü İngiltere’nin ününe ün katan bir diğer şey ise meydanlarıdır. Birçok ünlü ve tarihi meydan bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlilerinden ve ünlülerinden biri de Trafalgar Meydanı. Londra’daysanız mutlaka bu efsanevi meydana gitmelisiniz. Yoksa pişman olursunuz. Hadi başlayalım.

Trafalgar Meydanı Görülmesi Gereken Yerler

Trafalgar Meydanı Hikayesi

Öncelikle bu meydanın isminin hikâyesiyle başlasak yerinde olacaktır. İngiltere tarihinin en meşhur denizcisi amiral Horatio Nelson Cebelitarık boğazında Fransız ve İspanyol donanması ile büyük bir deniz savaşı yapmıştır. İşte bu deniz  savaşının  yapıldığı yerin yakınlarındaki bir burnun adı Trafalgar’dır. İngiliz donanmasının bu savaşta kazandığı büyük zaferin anısına bu meydana Trafalgar Meydanı adı verilmiştir. Aslında meydanın ilk ismi IV.William meydanıydı fakat 1820 yılında adı Trafalgar Meydanı olarak değiştirilmiştir.

İngiltere’de gezilecek yerler  listesinin başında gelen bu meydan Londra’nın merkezindedir. Big Ben, London Eye, Leicester Square Piccadilly, Buckingham Palace Downing, Westminster hepsi  Trafalgar Meydanı’na yürüme mesafesindedir. National Gallery’nin ana girişi Trafalgar Meydanı‘na bakmaktadır.

Trafalgar Meydanı Görülmesi Gereken Yerler

Nelson Heykeli

Bu meydan gerçekten birçok tarihsel şeye ev sahipliği yapmaktadır. Trafalgar Meydanı üzerinde birçok heykel vardır ama en büyüğü ve bilineni amiral Nelson heykelidir. Heykel 52 metre yüksekliğe sahiptir ve heykelin kaidesinin dört yanında bronzdan dev aslan heykelleri vardır. Enteresan olan ise bu heykellerde kullanılan bronzlar Trafalgar savaşında ele geçirilen Napolyon’un gemilerinin  topları eritilerek elde edilmiştir. Amiral Nelson anıtının yüzü gemilerinin savaş için hareket ettikleri limana bakmaktadır. Amiral Nelson’ın anıtının yüksekliğinin 52 metre olduğunu söylemiştim bu gelişi güzel seçilmiş bir yükseklik değildir. Bu yükseklik aynı zamanda Amiral Nelson‘ın Trafalgar savaşında kullandığı  Victory isimli gemisinin uzunluğudur. Amiral Nelson anıtı ile ilgili son bilgi ise üzerinin özel bir jel ile kaplandığıdır bu sayede meydandaki yüzlerce kuştan hiçbiri amiral Nelson heykeline konup onu pisleyemiyor. Kuşlar bu durumu kafaya takmış olabilir : ) Yani bu heykel en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştür.   

Sadece bu meydanı görmek bile eşsiz bir deneyim ama ayaklarınız sizi bu meydana götürdüğünde emin olun etrafındaki diğer merak uyandıran yapılara da götürecektir. Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu sizi buraya kadar götürebilir. Hayal edin sadece orada olduğunuzu. Kesinlikle buna değer. 

Başlıklar: , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

25 Mayıs 2018, 08:37

Dublin Katılabileceğiniz En İyi 5 Festival

Britanya coğrafyasında Kuzey İrlanda‘nın başkenti Avrupa’nın Orta Çağ görünümlü şehri Belfast, filmlere konu olan Titanik Gemisi’nin yapıldığı yer. In The Name of The Father ve The Boxer filmlerine ev sahipliği yapmış olan Belfast’ı, Avrupa Rüyası‘nın Britanya turu ile gezebilirsiniz.  Belfast’ta gezilecek yerler 1. Ulster Müzesi Güzel Botanik Bahçeleri’nin içinde yer alan...

Devamını Görüntüle