SON YAZILAR

V for Vendetta Filmi Eşliğinde Londra Turu

V for Vendetta Filmi Eşliğinde Londra Turu

Daha önceleri de bahsettiğim gibi Britanya coğrafyasından çok fazla hikâye çıkıyor. Kimisi dizi oluyor büyük kitlelere ulaşıyor kimi de film oluyor sinema salonlarında hayran bırakıyor. V for Vendetta bunlardan biri şüphesiz. Şimdi de bu filmle beraber Londra turu hazır mısınız?

Kısaca filmden bahsetmek gerekirse eğer filmin başlangıç sahnesini eminim hatırlıyorsunuzdur. Remember, remember, the fifth of november! (Hatırla, 5 Kasımı hatırla!). V,  2020 yılında ve elbette İngiltere’de geçiyor. Ülke, son derece baskıcı bir toplum düzenini yaşamaktadır. Türlü yasaklar ve engellerle idare edilen halk, şiddet yanlısı bir konuma gelmiştir. Bu kargaşanın orta yerinde görünen gizemli V, belaya bulaşmış masum bir kadın olan Evey’i kurtarır. Ancak bu kurtarış, bireysel bir hareketten ziyade toplumsal bir harekete dönüşür ve büyük bir başkaldırma isyana dönüşür.

V for Vendetta Filmi Eşliğinde Londra Turu

Filmin Konusu

Filmin konusu aslında tarihse bir olaya dayanmaktadır. O yüzden açılış sahnesinde biz Remember, remember, the fifth of november! (Hatırla, 5 Kasımı hatırla!) yazısını görürüz(alt yazılar) ya da duyarız diyelim.

İngiltere 1532-1536 yılları arasındaki reform döneminde kiliseyi krala bağlamış, din adamlarının halk ve iktidar üstündeki etkisini azaltmıştı. Guy Fawkes(V karakterimiz oluyor kendileri), bu yeni düzeni bir türlü hazmedememiş, yerine Katolik Kilise’nin yeniden egemen olduğu bir düzen kurmaya karar vermişti. Bunun için de mevcut sistemi ve yöneticilerini yok etmeye karar vermiş. Bunun için iki ayaklı bir plan yapmış. 5 Kasım 1605 tarihinde Robert Catesby ve ekibi Kral James’i suikast ile ortadan kaldıracaktı. Fawkes ise eşzamanlı olarak İngiliz Meclis’inin altındaki mahzene doldurduğu 36 varil barutu patlatarak bütün vekilleri parça parça havaya savuracaktı. Bu iki eylemle halkın egemenliğini temsil eden parlamenter sistem yıkılacak, baskıcı Katolik monarşisi yeniden iktidara taşınacaktı. Yeni düzenin emanet edileceği kişiyse Kral’ın 9 yaşındaki kızı Prenses Elizabeth olacaktı.

V for Vendetta makesi ile eylem yapan İngilizler

Bu plan imzasız bir ihbar mektubuyla haber alınır, Guy Fawkes ve arkadaşları suçüstü yakalanırlar. 31 Ocak 1606’da asılarak idam edilmesine karar verilir. Fawkes halk huzurunda idam edilenlerin cesetlerinin daha sonra halk tarafından parçalanacağını biliyordu. Bu yüzden idamdan hemen önce idam sehpasından atlayarak boynunu kırdı ve hayata gözlerini yumdu. Ve bizim bildiğimizin aksine ‘Remember, remember; the 5th of November’ (Hatırla, hatırla, Kasım’ın 5’ini hatırla) dizeleri de isyan edenler değil; aksine başkaldıranların unutulmayacağını hatırlatmak için Kral tarafından söylenen şiirdendir.

Bu filmde en etkileyici sahne ve sizlerin de Londra’ya gittiğinizde mutlaka göreceğiniz yer Parlamento binasıdır. Orijinalinde patlatılamayan bina filmde havaya uçurulur. Bu binayı hepimiz yakinen tanıyoruz henüz gitmeden. Big Ben saat kulesinin de bulunduğu bu yapıyı görmek etkileyici olacaktır.

Bunun için sadece Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’na katılmak yeterli. Sonrası ise bu binanın önünde hayal edin.

Başlıklar: , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Mayıs 2019, 07:52

İskoçya Bayrağının Hikayesi

Söz konusu İrlanda olduğunda yapılmak istenilen görülmek istenilen çok fazla şey olduğu doğrudur. Elbette kişisel zevklerinize bir öncelik sırlaması yapmak çok iyi olacaktır ama madem oraya kadar gittik oradaki şatoları ve kaleleri gezmek muazzam olur. İşte İrlanda’da görmeniz gereken şato ve kaleler! Kilkenny Kalesi Nore nehri üzerinde yükselmektedir ve turistler...

Devamını Görüntüle