SON YAZILAR

Westminster Sarayı Hakkında Bilgiler

Westminster Sarayı Hakkında Bilgiler

Westminster Sarayı da diğer yapılar gibi oldukça popülerdir. Hem bulunduğu yerdeki diğer popüler figürlerinde dolayı hem de sahip olduğu Big Ben saat kulesinden dolayı oldukça yaygındır. Sanırım oraya gitmeden birkaç şey söylesek size faydası olur.

Westminster Sarayı ya da Parlamento Binası  Krallıkta, Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası’ndan oluşan İngiliz Parlamentosu’na ev sahipliği yapan yapıdır. Saray, Westminster semtinde Thames Nehri’nin kuzey yakasında, Whitehall’da bulunan diğer kamu binalarının yakınında yer alır. Sarayın mimari yapısı ve düzenlemesi oldukça karmaşıktır. Yaklaşık 1.100 odası, 100 merdiven çıkışı ve toplamda 4.8 kilometreyi bulan uzun koridorları vardır. Yapının büyük bölümüm 19. yüzyılda yapılmış olmasına karşın, bugün katafalk törenleri gibi bazı etkinliklerin düzenlendiği Westminster Hall ve Jewel Kulesi’si gibi tarihi bölümlerde hala ayaktadır. Westminster Sarayı’nın ve çevresinin kontrolü yüzyıllar boyunca Kraliçe’nin temsilcileri tarafından sağlanmış ancak daha sonra Kraliyet ile hükümet arasında yapılan bir anlaşmayla yönetim, 1965 yılında Kamaralara verilmiştir. Buna karşın, bazı özel kraliyet odaları hala bu özel muhafızlarca korunmaktadır. 1834 yılında yaşanan bir yangından sonra, parlamento binası 30 yıllık bir süreçte yeniden onarılmış görmüş ve eski halini almıştır.

Bu saraydan bahsediyorsak bir kelam da Big ben üzerine etsek hiç fena olmaz gibi.

Big Ben saat kulesi Parlemento binasının simgesel yapısıdır. Dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatidir. Aslında “Big Ben” aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak zamanla halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur.

Lordlar ve Avamlar kamarasını görmek ya da bu kompleks yapıyı görmek istiyorsanız Avrupa Rüyası’nın Büyük Britanya Turu’na katılmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Nisan 2018, 13:38

Britanya Rüyası Nedir? Büyük Britanya Turu ile 15 Şehir Gezmek

Britanya coğrafyasını tek seferde gezmek gibi bir hayaliniz varsa Avrupa Rüyası’nın İngiltere Turu’na katılabilirsiniz. Tek seferde İngiltere, İrlanda, İskoçya, K.İrlanda ve Galler ülkelerini gezeceğiniz Avrupa Rüyası turu ile İngiltere’de birçok şehir göreceksiniz. İngiltere turu ile kültürüyle, tarihiyle, mimarisiyle, müzeleriyle, parklarıyla, kraliyet ailesiyle keşfedeceğiniz İngiltere tam bir harikalar diyarı. Avrupa Rüyası ile Britanya’yı Keşfet!...

Devamını Görüntüle