SON YAZILAR

Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir? Nereye Ödenir?

Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir? Nereye Ödenir?

Son aylarda sıklıkla haberlerde karşımıza çıkmakta bu harç. Çünkü zam geldi. Yurtdışı çıkış harcı zammı onaylandı. 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren yurtdışına çıkmak için 50 TL haraç ödeyeceğiz. Bu tarihten itibaren eski pullar geçersiz olacak ve iade alınmayacakmış.

Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir?

Yurtdışı çıkış harcı, pul olarak verilmesi nedeniyle halk arasında bilinen adıyla yurtdışı çıkış pulu, Marmara depreminden sonra deprem vergilerinden biri olarak 23 Mart 2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 Sayılı Kanun İle yürürlüğe girmiş sonra da kalıcı hale gelmiş vergilerden biri.

Ödemeyi yapmadan yurtdışına çıkmanız mümkün değil. Pasaport polisi havaalanlarından veya kara geçişlerinden çıkış yapmak istediğinizde pasaportunuz ile birlikte yurtdışı çıkış harcını ödediğinize dair dekont veya harç pulunu görmek istiyor. Eğer ikisi de yoksa sizi harç ödemeniz için geri gönderiyorlar. Yurtdışı çıkış harcını havaalanı veya sınır geçiş noktalarındaki ödeme noktalarından veya anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz.

yurtdışı-çıkış-harcı

Yurtdışı Çıkış Harcı Nereye, Hangi Bankalara Ödenir?

Yurtdışı çıkış harcı havaalanlarında, sınır geçişlerinde bulunan ödeme noktalarından veya anlaşmalı bankalardan ödenebilir. Bir de yeni kiosklar yapılıyor, insansız pul satın alma makineleri. Henüz devreye girmedi, yakın zamanda havaalanı ve / veya sınır kapılarında kullanıma açılacaklar. Eğer karadan sınır geçiyorsanız, sınır geçişi yaptığınız sınır kapılarında mutlaka bir adet ödeme noktası bulunuyor. Ödeme noktaları bayram, tatil dönemleri gibi yoğun sezonları kalabalık olabiliyor. Harç sırası beklemek istemeyenler, önceden anlaşmalı bankalara ödeme yaparak yanlarına alacakları dekont ile işlem yapabilirler.

yurtdışı-harcı-ödeme

Ödeme Alan Anlaşmalı Bankalar

Yurtdışı çıkış harcı ücreti Maliye Bakanlığı’nın anlaşmalı olduğu aşağıdaki bankalara ödenebilir:

Akbank

Aktifbank

Albaraka Türk Katılım Bankası

Alternatif Bank

Anadolubank

Arap Türk Bankası

Citibank

Denizbank

BurganBank

FibaBanka

Finansbank

Garanti Bankası

HSBC Bank

ING Bank

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Odeabank

Şekerbank

T.C. Ziraat Bankası

ICBC Turkey Bank A.Ş.

TurkishBank

Turkland Bank

Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Halk Bankası

Türkiye İş Bankası

Türkiye Vakıflar Bankası

Yapı ve Kredi Bankası

Pasaport harcını yatırdığınız bankadan alacağınız dekontta aşağıdaki bilgilerin yer alması gerekmektedir. Dekontunuzu alırken bunlardan herhangi birinde eksik olmadığından emin olun. Adınız ve soyadınız, T.C. kimlik numaranız, dekontta “tahsil edilmiştir” kaşesi, tahsilatı yapan görevlinin imzası. Yukarıdaki listede yer alan bankaların dışında, Maliye Bakanlığına bağlı il ve ilçelerin defterdarlık veya mal müdürlüklerine, veznelerine harç bedeli yatırılabilmektedir.

Başlıklar: ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

02 Haziran 2020, 09:03

En İyi Seyahat Kamerası Önerileri

Belki hepimizin aklına aynı şleyler gelmeyebilir ama bence birkaç tanesi kesin gelir ya : ) şimdi İngiltere dedğimizde aklımıza gelen 7 şeyi sizler için hazırlıyorum. Yani benim kesinlikle ilk olrak Kraliyet ailesi geliyor. Hadi ondan başlayalım. 1- Wellington Arch, Green Park ve Buckingham Sarayı Eğer Londra’daysak son yıllarda sıkça gördüğümüz...

Devamını Görüntüle