SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Belfast’ta Ziyaret Etmeniz Gereken Müzeler

haha
Belfast’ta Ziyaret Etmeniz Gereken Müzeler

Kuzey İrlanda’da gezmeyi sevenler için tam bir müze cenneti. Başkent Belfast’ta da ziyaret edebileceğiniz müzeler yer almaktadır. Kuzey İrlanda’nın harika doğasını ve tarihsel geçmişini gördüyseniz eğer biraz da müzelere göz atmak iyi olacaktır.

Avrupa Rüyası Belfast Ulster Müzesi

Belfast’ta ziyaret etmek isteyeceğiniz müzeler

Ulster Müzesi

Güzel Botanik Bahçeleri’nin içinde yer alan müze ilk olarak 1929 yılında kapılarını açmıştır. Birleşik Krallık ’ta Brutalist mimarinin en iyi örneklerindendir.  İrlanda’nın soyu tükenmiş florası ve faunasıyla birlikte doğal ve ulusal tarihi kapsamaktadır. Ayrıca üst düzey sergilerin yapıldığı sanat galerisine de ev sahipliği yapmaktadır.

Avrupa Rüyası Belfast Titanik Müzesi

Titanik Müzesi

2012 yılında açılan bu müzede adından da anlaşılacağı üzere Titanik hakkında bazı bilgiler yer almaktadır. Aynı zamanda Belfast’ın tarihi hakkında da bilgiler içeren müze, 2016 yılında Dünyanın En İyi Turist Varış Noktası seçilmiştir.  Sanırım görülmeyi hak ediyor.

Avrupa Rüyası Belfast Crumlin Road Jail

Crumlin Road Jail

Belfast’ta uğrayabileceğiniz bir diğer müze ise eskiden hapishane olan Crumlin Road Jail. 1846 yılında açılan hapishane 1996 yılına kadar bu amaçla kullanılmıştır. 2012 yılında ise restorasyondan geçerek kapılarını halka açmıştır. İrlanda’nın siyasi yaşamında etkin isimlerden olan Éamon de Valera, Bobby Sands ve Martin McGuinness burada bir süre tutuklu kalmışlardır.

Avrupa Rüyası Belfast Irish Linen Centre

Irish Linen Centre

Kuzey İrlanda hakkında nadiren bilinen bir gerçek, bir noktada, Belfast‘ın dünyadaki keten üretim sermayesi olması, hatta 19. yüzyıldaki Linenopolis takma ismini almasıdır. Keten endüstrisi, İrlanda tarihinin önemli bir yeridir ve Lisburn’daki İrlanda Keten Merkezi, bu tarihin korunmasına adanmıştır. “Keten’den Kumaşa” sergisi, müzede kalıcı bir fikstürdür, ancak ziyaretçilerin zevk alması için diğer sergilerin düzenli olarak rotasyonu da vardır.

Avrupa Rüyası‘nın Büyük Britanya turu ile Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta müze avına çıkmaya hazır olun!

Başlıklar: , , , , , , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

16 Nisan 2019, 08:32

İskoçya’da Manzarasıyla Büyüleyen Yerler | 2. Bölüm

Glasgow, Büyük Britanya turu ile ziyaret edeceğiniz İskoçya’nın en büyük şehridir ve Birleşik krallıktaki en büyük üçüncü kenttir. Şehir, Clyde Nehri üzerinde kurulmuştur. Glasgow, İngiltere’nin en büyük liman kenti olması amacıyla bu nehrin üzerinde kurulmuş ve geliştirilmiştir. Kent de aynı zamanda kültürel yapıda gelişmeye devam etmiştir ve birçok farklı alanda spor...

Devamını Görüntüle