SON YAZILAR
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bilinmesi Gereken 4 İskoçya Şehir Efsanesi

cool
Bilinmesi Gereken 4 İskoçya Şehir Efsanesi

Avrupa Rüyası’nın düzenlediği Büyük Britanya Turu ile ziyaret edeceğiniz İskoçya, doğası, tarihi, mimarisi ve daha birçok şeyi ile sizlerde büyük bir etki bırakacaktır. Tüm bunların yanı sıra bazı efsaneleri var ki yine sizi etkileyecektir ama belki biraz da korkutacaktır. İskoçya’daki şehir efsaneleri gerçekten ilk duyduğunuz da sizleri biraz ürkütecektir.

avrupa rüyası iskoçya Sawney Bean

Avrupa Rüyası ile İskoçya Efsanelerine Tanık Olun!

15.Yüzyılda Bir Katil Sawney Bean

15.yüzyılda yaşadığı düşünülen efsanevi katil Sawney Bean 1000’den fazla insanın ölümünden sorumlu tutulmuştur. Karısıyla birlikte İskoçya’nın Bennane Head denen bölgesinde bir mağarada yaşayan bu adamın ensest ilişkiden doğmuş sekiz erkek, altı kız çocuğu ve on sekiz erkek, on dört kız torunu olduğu söylenmektedir. Bu kadar çok insanın öldürmesinin sebebi kendisinin ve ailesinin insan etiyle beslenmesi olduğu düşünülüyor. Efsaneye göre 25 yıl boyunca yaptığı katliamlar, tutsaklarından birisinin kaçması ve İskoç Kralı Altıncı Kral James’e haber vermesiyle son buluyor. Büyük bir ordu onları yakalamak için gönderiliyor ve üç gün boyunca süren çatışmalar sonucunda Sawney Bean ve ailesi ele geçiriliyor. Sawney Bean ailesinin gözü önünde parçalanmış ve geri kalan bütün aile fertleri yakılarak öldürülmüştür. Bu efsane gerçekten fazlasıyla vahşi ölüm içermektedir.

avrupa rüyası iskoçya karga yüzlü doktorlar

Karga Yüzü Maskeler

Edinburgh’ta bir diğer efsanevi olay ise 17.yüzyılda yaşanan tifo salgınıdır. Kanalizasyon olmadığı için hem insan hem ev atıklarının pencerelerden sokaklara boşaltıldığı bu yıllar, büyük bir tifo salgını yaşanır. Halk arasında ‘Siyah Ölüm’ olarak bilinen bu hastalıkta insanlar ishal ve kusmadan dolayı aşırı su kaybı yaşadıkları için ölürler. Edinburgh zamanında nüfusunun büyük bölümünü bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetmiştir. Bu dönemde ‘Kara Humma’ doktorları şehirde tanınabilmek için karga yüzünü andıran maskeler takmaktadırlar. Bazen salgın çok şiddetli bir hal aldığında insanları şehrin bazı sokaklarına yer altı kanallarına kapatıp ölmelerini beklerlermiş.

avrupa rüyası iskoçya Mary King’s Close

Mary King’s Close

Hayaletlere hazır olun. İçinizden ben korkmam ben inanmam diyor olabilirsiniz ama İskoçya’da bunu bir daha düşünün. Mary King’s Close’da birçok insan ölüme terk edildiği için hayalet hikâyelerinin oldukça fazla olduğu bir yer burası. Coltheart ailesinin hikâyesi ise en ünlü hayalet hikâyelerinde biridir. Bir iddiaya göre Thomas Coltheart, Mary King’s Close’a taşındıktan sonra bazı paranormal şeylere tanık olur. Bunların arasında uçan kafalar, çocuk ve hayvan hayaletleri gibi şeyler vardır. Fakat efsane burada daha da ilginç bir hal almaya başlar çünkü Coltheart yaşadığı gördüğü şeyleri anlattıktan sonra Mary King’s Close’daki evinde ölü bulunmuştur. 1980 yılında bu semt turizme açılana kadar kimse burada yaşamak istememiştir. Siz yine de dikkatli olun!

avrupa rüyası iskçoya Sir Mackenzie

Sir Mackenzie Mezarlığı

Bir diğer efsanevi biraz hayaletli biraz perili olay da Sir Mackenzie Mezarlığı’nda yer almaktadır. Sir MacKenzie 17. yüzyılda Edinburgh’da yaşamış bir avukattır ve yaşadığı dönemde neredeyse 18 binden fazla insanı hapse attırmıştır. Fakat 1999 yılında yaşanan bir olayla bu mezarlıkta bazı gerçeküstü şeylerin olduğu iddia edilmiştir. O günden sonra bu kabrin önünden geçen insanlar göremedikleri bir varlık tarafından saldırıya uğradığını iddia eder. 400’den fazla vaka rapor edilince şehir meclisi bir süre Sir MacKenzie kabrine erişimi engeller. Ancak 2000’lerde korku turizmine merak salan insanların baskısıyla ziyarete tekrar açılır. Korkmadık değil mi?

Başlıklar: , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: İskoçya'da Görülmesi Gereken Göller - Britanya TuruBritanya Turu on Ocak 21, 2019

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Temmuz 2018, 08:12

Edinburgh Gece Hayatı Rehberi

Bir erkek olarak; üniversite sonrası, haftada 30 kez egzersiz yapmanız ve uyandığınız her dakikayı verimli, kariyer ve aile odaklı hedeflerinizle doldurmanız gerekir. Üzerinizde hissettiğiniz baskıyı, günlük hayat stresinizi atmanızı ve deşarj olmanızı sağlayacak ilk şey yakın arkadaşlarınızla çıkacağınız erkek erkeğe tatildir. Meslektaşlarınızla yapılan iş gezileri tatilden sayılmaz. Gerçek arkadaşlarınla gerçek bir...

Devamını Görüntüle